Július Buchta: Biznis z detských prídavkov

13.03.2014

Všade sa píše, v akej zlej ekonomickej situácii sa nachádzame a všetci vieme, prečo. Jednak je to nehospodárne šafárenie vládnucej strany (súčasnej, ale aj minulých), rozkrádanie štátneho majetku, korupcia a problém neprispôsobivých spoluobčanov.

Keď niekto napíše blog a popíše problém, je to síce pekné, ale chýba tomu riešenie, alebo aspoň nejaký návrh riešenia. Ja by som chcel oprášiť staronovú tému ohľadom príspevkov štátu parazitom, ktorí nevedia a ani nebudú robiť nič iné, ako deti. Urobili si z toho akýsi ďalší zdroj príjmu – legálny, lebo sme im to dovolili. Doteraz neviem pochopiť, ako sa to vlastne mohlo stať, ako sme mohli dopustiť, aby čestne žijúci a pracujúci ľudia sa mali v niektorých prípadoch horšie ako ľudia, ktorí nikdy nepracovali a dostávajú peniaze zadarmo. Pracujúci rodič sa razom dostáva do situácie, kedy vlastne pyká za to, že zo svojho príjmu odvádza štátu dane, jeho výdavky na štúdium dieťaťa sú omnoho vyššie – lebo je zamestnaný. Veď tí, na štátnu pomoc odkázaní ľudia si tie peniaze nemôžu ani vážiť, keď ich dostanú len tak. A to nehovoríme len o detských príspevkoch, ale aj o príspevkoch, že dieťa chodí do školy, na stravu, na školské pomôcky a pod. Je ich strašne veľa, čo znamená aj veľké výdavky štátu.

Pritom riešenie je také jednoduché a vôbec nie nové. Stanoviť vyplácanie prídavkov na maximálne 3 deti v jednej rodine. Matkám, ktoré nevedia jednoznačne určiť, kto je otec, tieto prídavky znížiť. Pán premiér o tom hovoril asi tak pred rokom, ale z „nejakého“ dôvodu sa k realizácii nedostal.

Takéto obmedzenie vyplácania prídavkov je veľmi reálne, ale hlavne maximálne účinné a efektívne. Členské štáty EÚ si vytvárajú vlastné systémy sociálneho zabezpečenia a tak získavajú právo rozhodovať o tom, na aké výhody a dávky majú ich občania nárok. My si teda musíme vytvoriť vlastné pravidlá, lebo u nás to funguje úplne inak ako vo vyspelých štátoch EÚ. Tam totiž nedochádza k takému nehoráznemu zneužívaniu peňazí určených deťom, a nie na uspokojenie potrieb ich rodičov. Úplne ideálne by bolo, keby výplata detských prídavkov bola kompenzovaná formou daňových úľav.

Týmto obmedzením zároveň klesnú sekundárne výdavky, ktoré súvisia s vyplácaním detských prídavkov. Čo je však najdôležitejšie, prestali by byť deti zdrojom príjmu pre ich rodičov. Zároveň by poskytli rodičom viac času sa venovať deťom. Nie je na tom nič diskriminačné (obľúbené to slovo ombudsmana a niektorých politikov EÚ), veď nikde nie je povedané, že tie deti nemôžu mať, koľko chcú. Keď sa teda vie o deti postarať a zabezpečiť ich potreby, nech ich má. Takže po ekonomickej stránke by to prinieslo obrovský efekt aj na výšku starobných dôchodkov. Namiesto súčasného pošepkávania o ich možnom znižovaní v budúcnosti by sa to uberalo opačným smerom. Nie je to však len o peniazoch. Významne by sa začali meniť aj štatistiky prírastku obyvateľstva a demografia. V súčasnosti fungujúci zákon o nahlasovacej povinnosti rodičov detí po dovŕšení troch rokov života považujem len za ďalší z radu nesystémových legislatívnych krokov. Táto novela zákona len zvyšuje byrokraciu a zaťažuje príslušné odbory úradov práce a hlavne pracujúcich rodičov, lebo to sú tí ktorých sa to dotýka najviac. A už vôbec neverím, že bola nejaká sankcia voči rodičom vôbec prijatá.

Áno, vyvstáva tu aj otázka antikoncepcie, bez ktorej by takéto riešenie nemalo požadovaný efekt. Keď však môžeme rozdávať injekčné striekačky narkomanom, tak aj tu sa naskytuje priestor na prijatie zákonných opatrení a vždy to bude lacnejšie.

Považujem schválenie takéhoto zákona za prvý zásadný krok k zlepšeniu už aj tak zlej situácie na Slovensku. Zákon by sa samozrejme týkal detí narodených po prijatí takéhoto zákona. Ja sa teda pýtam, čo nám bráni zaviesť takýto zákon ?

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

29. 3. 1990 – Federálny parlament prijal ústavný zákon o zmene názvu štátu z Československá socialistická republika na Česko-slovenská federatívna republika.

KALENDÁR PODUJATÍ
marec 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031EC