Juraj Gajdoš: Národná hrdosť

06.03.2014

Skončili sa zimné olympijské hry a opäť raz Slovenský národ chcel byť hrdý – na svojich športovcov. Žiaľ, nevyšlo to, až na skvelých – Anastáziu a Adama, a tak hrdosť sa na Slovensku odkladá.

Prepáčte mi tieto slová, ale je to ešte ďaleko smutnejšie. Národná hrdosť je podľa prieskumu na najnižších priečkach v Európskej únii a vôbec tu nejde len o úspech našich športovcov. Pri hlbšom zamyslení sú korene a príčiny tohto javu dosť jasné. Jedným z mnohých je, že už naše deti sa učia svoje dejiny a tým lásku k národu z učebníc, ktoré majú k vlastenectvu nesmierne ďaleko. Píšu ich historici, pre ktorých sú slová slovenský národ a vlasť zrejme na hony vzdialené veličiny.

Slovenská akadémia vied (SAV), ktorá je platená z našich dani a ktorá by mala niesť zástavu našej národnej histórie, je ustanovizňou zámerne vyberaných historikov – janičiarov, ktorí so slovenským a národným povedomím nemajú nič spoločné. Je to zámer, nie náhoda? Je zámer, že napríklad dvaja profesori (jeden pôsobil dokonca v Padove a mal prístup do Vatikánskych archívov), ktorí napriek polemike či odsudzovaniu priniesli objektívny vklad pre slovenskú historiografiu so svojimi národnými a kresťanskými faktami našej histórie niekomu nevyhovujú?

Čo teda ešte pri súčasnej situácii môže vyrásť z našich detí? Čudujeme sa, že pomaly drvivá väčšina našich mladých ľudí nechce žiť na Slovensku. Vyrastá z nich ixtá odnárodnená generácia a budúca inteligencia, ktorá má viesť slovenský národ, nemá v hrudi lásku k vlasti.

Dejiny nášho národa, ktorý prežil vyše tisícročný útlak, pri ktorom iné národy vpadli do prepadliska dejín, prežil a treba ho obdivovať a byť naň hrdý. A tak opäť vyvstáva to známe, to, za čo bojovali a zomierali generácie – zastavme ich bratia, veď sa oni stratia, Slováci ožijú!

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

28. 3. 1848 – Na zhromaždení ľudu v Liptovskom Mikuláši boli prijaté Žiadosti slovenského národa v stolici Liptovskej. Požadovali neobmedzené používanie slovenčiny na slovenskom území, zastúpenie Slovákov na uhorskom sneme a uznanie Slovákov za národ.

28. 3. 1919 – Zišiel sa prvý povojnový zjazd SNS. Jej vedenie publikovalo v Národných novinách v septembri 1919 program s názvom Čo chce Slovenská národná strana.

KALENDÁR PODUJATÍ
marec 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031EC