Karol Farkašovský – Rušíme amnestie / z rozpravy v parlamente

29.03.2017

Máme na stole tému, ktorá 20 rokov traumatizuje a nebezpečne polarizuje spoločnosť. Tému, ktorá uviazla v patovej pozícii a dve desaťročia vyvoláva podozrenia, konšpirácie, neistotu, dohady, emócie i vášne. Mečiarove amnestie zabetónoval čas a kľukaté paragrafy právnej nezrušiteľnosti.

Nie som právnik, ale mám cit pre obyčajnú ľudskú logiku. Ak je zákon zlý, ak neslúži občanom a spravodlivosti, netreba meniť občanov, ale treba zmeniť, opraviť, zrušiť alebo nahradiť zlý zákon dobrým zákonom. Rešpektujem stanoviská právnikov – tých, ktorí tvrdili, že amnestie nemožno zrušiť ako aj tých, ktorí tvrdia opak – teda že amnestie sú zrušiteľné. Dospieť k jednotnému pohľadu pri rešpektovaní všetkých právnych súvislostí je zložité. Ale ukázalo sa že nie nemožné.

Nepáči sa mi keď politici účelovo žonglujú s faktami, argumentmi, históriou či krátkou pamäťou, mediálnou hystériou a podnecujú vášne. To je iba lacný populizmus, ktorého jediným účelom je – masírovať verejnosť a získať politické body. Nezabúdajme pritom na tých, ktorí nám dali dôveru. Slovenská verejnosť tiež prechádza vývojom, názorovým dozrievaním. Ľudia majú svoje životné skúsenosti, politické presvedčenie, nároky na pravdivé informácie a očakávania rozumných riešení.

Riešení, ktoré nebudú výsledkom emócií ani vášní podnecovaných médiami, filmom, či petíciami. Riešení, ktoré budú výsledkom rozumného prístupu k vyrovnaniu sa s temnou kapitolou v modernej histórii Slovenska.
Ukázalo sa, že je možné pragmaticky spojiť právnický kumšt, racionálnu argumentáciu a politickú vôľu na jednej strane s pochopením potreby očistiť minulosť a upevniť úctu k právnemu systému na strane druhej.
Je to signál k novému prístupu v riešení akútnych problémov nielen našej minulosti. Najväčší prínos vidím v tom, že sme pochopili, že nemá význam hrať sa na vlastnom piesočku a nič pritom nevyriešiť. Ale že základ je v ochote spojiť sily a akcelerovať spoločný ťah na bránu.

Toto by malo platiť ako dobrý základ novej parlamentnej komunikácie, novej parlamentnej kultúry a základ budovania korektného vzťahu koalície i opozície.
Nastal čas venovať sa v parlamente veciam a témam, ktorými môžeme život slovenských občanov uľahčiť a zlepšiť. Ľudia chcú žiť spokojnejšie, chcú mať pocit bezpečia, chcú sociálne istoty, chcú kvalitnú zdravotnú starostlivosť, rýchlu a spravodlivú justíciu…chcú plnohodnotne a spoľahlivo fungujúci právny štát…. v tomto od nás poslancov čakajú efektívne riešenia.

Preto je potrebné čo najskôr uzavrieť to, čím nás zaťažuje minulosť. Potrebujeme sa venovať zmysluplnej legislatívnej práci pre súčasnosť. To bude náš najväčší počin pre slovenských občanov bez ohľadu na to, kto akú stranu volil. Už neriešme politický kapitál, nezosmiešňujme zbytočným hašterením samých seba i tento parlament a začnime pracovať na tom, aby sme mu spoločnými silami vrátili kredit, dôveru a úctu občanov.

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

23. 11. 1870 - V Smolenickej Novej Vsi sa narodil vynálezca Štefan Banič . V rokoch 1907-1920 žil v USA, kde zostrojil padák, ktorý 3. júna 1914 vyskúšal keď zoskočil zo 41-poschodového washingtonského mrakodrapu. Americké úrady mu naň pridelili patent, odkúpila ho americká armáda a úspešne bol využívaný počas 1. svetovej vojny.

KALENDÁR PODUJATÍ
november 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC