Marika Tomová: Keď záujmy detí a mladistvých napĺňa virtuálny svet …

20.04.2017

Pravdou je, že v každodennom fungovaní väčšine z nás zjednodušuje život internet, mobil alebo sociálne siete. Prínosom spomenutých komunikačných médií je pomerne rýchla dostupnosť informácií, v krátkom časovom intervale sme schopní prekonať neuveriteľné vzdialenosti, nadviazať spojenie s blízkymi kdekoľvek vo svete, pohodlným sa javí nakupovanie cez internet atď. Spomínané fenomény provokujú a nabádajú jednotlivcov konať, bez ohľadu na vek. A práve preto je potrebná obozretnosť pred nástrahami virtuálneho sveta, predovšetkým ak ide o naše deti.

Už v mladšom veku je otázny pravidelný a nekontrolovaný prístup na internet (čas trávený na internete, zmeny v správaní, podráždenosť, poruchy koncentrácie, závislosť). Hybnou silou v súvislosti s internetom je rovnako u detí i mladistvých zvedavosť, záujmy i pretrvávajúci pocit vlastnej anonymity. Typické sú ich spontánne reakcie, bezprostrednosť a otvorenosť rôznym aktivitám a virtuálnym interakciám. Problémom je, že nedokážu predvídať, čím môžu ohroziť seba a ublížiť aj najbližším.

Priamym ohrozením rovnako pre deti a mladistvých sú hry a vymedzené úlohy (príkazy, manipulácie, návyk, agresivita, násilie). V poslednom čase sa šíria informácie o deštrukčnej hre „Modrá veľryba“ a jej možných dôsledkoch v zmysle suicídneho (samovražedného) konania. Priznám sa, podrobnosti nepoznám, ale som si istá, že v súčasnom amorálnom svete plnom záludností potrebujú naše deti viac ako kedykoľvek predtým silné zázemie rodiny.

Zárukou zdravého psycho – sociálneho rozvoja osobnosti dieťaťa je vzor rodičov, morálne, emočne a intelektovo zrelých. Ak budú pre rodičov prioritou ich vlastné deti, včas rozpoznajú ich talent, záujmy, trápenia. Budú schopní im načúvať, chápať, vychovávať a chrániť ich. Z role rodiča totiž vyplýva i zodpovednosť, podčiarkujúca okrem iného schopnosť predchádzať rizikám nežiaducich javov, vrátane pochybných alebo dokonca absurdných internetových hier.

(Autorka je pedagóg, predsedníčka Maríny Košického kraja, členka sekcie školstva a vedy Odborného kabinetu SNS).

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

26. 9. 1929 – V Rajci sa narodil Ferdinand Milučký, slovenský architekt a projektant. Venuje sa najmä občianskej a bytovej výstavbe. Je autorom mnohých projektov, napr. krematória v Bratislave (prvé krematórium na Slovensku), sídliska Trávniky v Bratislave, Domu umenia v Piešťanoch, veľvyslanectiev v Ríme a Moskve a mnoho iných. V roku 2005 mu bolo udelené vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy.

KALENDÁR PODUJATÍ
september 2017
P U S Š P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930