Margaréta Vyšná: Krehká viera v slovenský jazyk a národnosť

22.01.2016

Slováci žijúci v Maďarsku, v štáte súčasnej modernej Európy, sa stále boria s takými základnými právami, ktoré sú pre národnostné menšiny v našom štáte, ale aj inde úplnou samozrejmosťou. Zámerom slovenských predstaviteľov je dostať slovenské školstvo pod správu Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku, ktoré v súčasnosti riadi štát bez akéhokoľvek záujmu o jeho zachovanie.

Na rozdiel od národnostného školstva na Slovensku, príslušníci maďarskej menšiny si pohodlne spravujú svoje menšinové školstvo z pozície samosprávnych kompetencií v obciach. A nielen to, v zmysle týchto kompetencií riadia aj základné školy a predškolské zariadenia s vyučovacím a výchovným jazykom slovenským podľa vlastných egoistických predstáv. Slováci v Maďarsku nutne potrebujú zmenu školského, národnostného a volebného zákona, stále nemajú vypracovaný strategický dokument výchovno-vzdelávacieho procesu, stále je nedostatok hosťujúcich učiteľov a osvetárov zo Slovenska, počet škôl a detí klesá.

Podobne ako na slovenskom juhu je v rámci školstva nevyhnutná zmena volebného, školského, jazykového zákona, špecifický prístup k školstvu na zmiešanom území, dostatok učiteľov slovenskej národnosti preto, aby samotní Slováci v obciach rozhodovali o vzdelávaní svojich detí vo svojom materinskom jazyku.

Slovenské školstvo v Maďarsku bolo zrušené v 60-tych rokoch 20. storočia. Od roku 1948 po rok 1988 zásahom maďarskej totalitnej diktatúry komunistov stratilo svoj jazyk a národnú identitu približne 400 tisíc Slovákov, ktorí zostali v Maďarsku po výmene obyvateľstva s Československom. V súčasnosti sa k Slovákom v Maďarsku oficiálne hlási už iba necelých 20 tisíc obyvateľov. Odborníci tvrdia, že slovenskosť v Maďarsku je možné „vydolovať“ ešte u ako-tak cítiacich Slovákoch. Trebárs aj nasilu pozitívnou diskrimináciou zo strany štátu, teda podporou ich národného života najmä v školstve.

Samotní Slováci si však musia uvedomiť nutnosť návratu k vlastnej identite a pričiniť sa o ňu. Samozrejme, materský štát – Slovensko má byť „hnacím motorom“. Jedným z bodov koncepcie „drobnej práce“ Slovákov v Maďarsku je orientovať cestovný ruch aj na materskú krajinu. Prilákať návštevníkov zo Slovenska „s predpokladaným dvojakým úžitkom: prílev financií a príchod slovenského slova.“ Slováci zo Slovenska by sa teda mohli zastaviť na kus (v rodnej) reči v župách so slovenskými mestami – Békešská Čaba, Sarvaš, Slovenský Komlóš, Kardoš, Irminčok, Nové Mesto pod Šiatrom, Repašská Huta, Mlynky, Kirť, Budapešť alebo Čív.

(Autorka je členka SNS.)

Vysna-mapa

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

22. 11. 1939 – Predstavitelia slovenského exilu po nezhodách s Čs. národným výborom založili SNR v Paríži na čele s Milanom Hodžom.

22. 11. 2001 – Vláda SR schválila prelety lietadiel, zapojených do operácie NATO v Afganistane, nad územím SR.

KALENDÁR PODUJATÍ
november 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC