Mária Tomová: Bez sociálnych zručností nebudeme spokojní ani úspešní

02.09.2016

V tejto svojráznej dobe, v zložitej realite, možno osobného alebo profesijného života, si ani dospelí nevystačia s poznatkami nadobudnutými počas uceleného školského vzdelávania. Aj preto, alebo práve preto, neostáva iné, ako na sebe ďalej pracovať a tým zdokonaľovať svoj potenciál, rozum, správanie, interakcie.

Nastavením zrkadla všetci občas pochybíme. Vyvarovať sa zlyhaniu v rovine medziľudských vzťahov je možné aj vďaka sociálnym zručnostiam. Ide o kompetencie podporujúce úspešnosť, sympatie, pozitívny dojem, kladný citový postoj, schopnosť pracovať v tíme atď. Najužitočnejšie v uvedenom kontexte sú komunikačné spôsobilosti. Garantujú uhladenosť a koexistenciu vo vzťahoch. Efektívna komunikácia, ústretovosť, láskavosť, konštruktívna kritika i optimizmus patria k špecifikám mimoriadne prospešným vzťahu človeka s človekom. A to bez ohľadu na zastávanú rolu, či už politika, učiteľa, rodiča, lekára, trénera atď. Úctivým komunikačným prejavom sa definitívne zjednoduší a spríjemní vzájomné fungovanie, spolunažívanie, interpretácia vyjadrení, zvlášť pri nedorozumeniach alebo kritike.

Naopak, viaznuca komunikácia bez spätnej väzby, ignorantstvo, neschopnosť načúvať jeden druhému iba preto, že sa možno niekto považuje za dôležitejšieho a múdrejšieho, neschopnosť prijať či podporiť názor iného, nás dostávajú do sociálnych patálií. Zrazu si prestávame rozumieť a (ne)vedome potláčame základné morálne štandardy. Tie kľúčové, ktoré musia byť zachované, sú ľudskosť, slušnosť a dôstojnosť.

Akejkoľvek interakcii, ak má byť priaznivá, prospeje nielen schopnosť sebareflexie a citlivejšieho vnímania okolia, ale i schopnosť racionálne uvažovať a mať vlastné emócie pod kontrolou. Za týchto predpokladov budeme spokojnejší i úspešnejší…

(Autorka je členkou sekcie školstva a vedy Odborného kabinetu SNS a krajská predsedníčka Klubu žien SNS Marína v Košiciach.)

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

22. 11. 1939 – Predstavitelia slovenského exilu po nezhodách s Čs. národným výborom založili SNR v Paríži na čele s Milanom Hodžom.

22. 11. 2001 – Vláda SR schválila prelety lietadiel, zapojených do operácie NATO v Afganistane, nad územím SR.

KALENDÁR PODUJATÍ
november 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC