Maroš Pavlovič: Ďalšia americká geneticky modifikovaná kukurica v EÚ

24.02.2014

Rada EÚ neodmietla kvalifikovanou väčšinou návrh Európskej komisie na autorizáciu ďalšej odrody geneticky modifikovanej kukurice známej pod číslom 1507, čím nezablokovala pokračovanie autorizácie tejto kukurice. To v praxi znamená, že pestovanie kukurice 1507 nebude v EÚ zakázané a bude záležať od členských krajín, ako sa ďalej rozhodnú.

Chvályhodné je, že zástupcovia SR hlasovali proti pestovaniu tejto plodiny. Toto rozhodnutie by však mohli preniesť aj do prostredia SR. Nezostať len pri medzinárodnej úrovni rozhodovania, ale v národnej legislatívne geneticky modifikované plodiny úplne zakázať. V súčasnosti sa na Slovensku pestujú GM plodiny pre komerčné, ale aj pokusné účely. A nie je presne známe, kde všade sa s nimi môžete stretnúť.

Kukurica vyšľachtená kvôli smrti a nie chuti

Geneticky modifikovaná kukurica 1507 je druh plodiny z americkej firmy DuPont Pioneer a gény v nej upravené produkujú pesticíd, ktorý je toxický pre hmyzích škodcov. Čiže namiesto postreku pesticídmi, takto dopestovaná kukurica produkuje túto nebezpečnú látku v každom jednom zrniečku. Takýto postup má veľmi ďaleko od šľachtenia plodín kvôli chuti. Genetický modifikovaná kukurica je šľachtená kvôli smrti. Nielenže ma daný pesticíd rakovinotvorné účinky, ale od roku 2017 má byť v EÚ zakázaný!

Smrť spôsobujú aj miestnym poľnohospodárom a to tým, že dané vylučované pesticídy kontaminujú pôdu, čím vytláčajú prirodzené negeneticky modifikované plodiny, pretože tie v kontaminovanej pôde nevzídu. Farmárom potom nezostáva nič iné ako nakupovať zrno na sadenie od jednotlivých spoločností. Pestovateľ si musí každý rok kúpiť nové zrniečka kukurice. Dokonca nemôže použiť zrniečka z predchádzajúcej úrody, čím týmto spoločnostiam vytvára pomerne slušný zisk a poľnohospodárstvu, ktoré už aj tak kľačí na kolenách vytvára enormné výdavky.

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

28. 3. 1848 – Na zhromaždení ľudu v Liptovskom Mikuláši boli prijaté Žiadosti slovenského národa v stolici Liptovskej. Požadovali neobmedzené používanie slovenčiny na slovenskom území, zastúpenie Slovákov na uhorskom sneme a uznanie Slovákov za národ.

28. 3. 1919 – Zišiel sa prvý povojnový zjazd SNS. Jej vedenie publikovalo v Národných novinách v septembri 1919 program s názvom Čo chce Slovenská národná strana.

KALENDÁR PODUJATÍ
marec 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031EC