Milan Králik: Deň patriotizmu – sme hrdí na naše Slovensko?

25.01.2016

Patriotizmus, alebo vlastenectvo, znamená lásku k svojej vlasti , oddanosť k svojím tradíciám a náboženstvu. Hrdosť na odkaz našich predkov a pýchu na krásu našej rodnej zeme. Dajme si preto ruku na srdce a spýtajme sa sami seba. Sme hrdí na to, že sme Slováci? Sme hrdí na Slovensko?

Láska k domovine by sa u nás nemala prejavovať len na športových majstrovstvách, kedy sa všetci hromadne oblečieme do krásnych dresov , stretneme sa na námestiach a spoločne fandíme naším športovcom. Takéto vlastenectvo je len dočasné, prejavujúce sa v chvíľach triumfu. Národne cítenie by nás malo sprevádzať na každom kroku , pri každom rozhodnutí , ktoré činíme.

Slovensko je malý štát , ktorý nikdy nebol chudobný na veľké osobnosti. Spomeňme si teda aj na odkaz Antona Bernoláka, Ľudovíta Štúra, Jozefa Miloslava Hurbana, Michala Miloslava Hodžu či Martina Rázusa, ktorí sa zaslúžili o pozdvihnutie národného povedomia. Každý z týchto vymenovaných osobností by v dnešnej dobe možno neveril vlastným očiam. Mladí ľudia, ktorí s nechuťou či z donútenia navštevujú cirkevné bohoslužby, preberajúci západný spôsob života.

Vďaka našej polohe v srdci Európy po nás poškuľujú rôzne susedné štáty vnímajúce nás ako rovnocenného partnera. Ukážme im preto , ako držíme spolu. Nech je Slovák Slovákovi bratom , nie rivalom. Spoločne toho naša maličká vlasť dokáže mnoho. Nedovoľme preto aby sa náš duch rozpustil v prívale cudzích kultúr a svetonázorov.

Len nedávno, 23. januára, sme si pripomenuli Deň patriotizmu. Je to medzinárodný deň. To znamená, že aj iné národy si pripomínajú, že majú byť prečo na seba hrdé. SNS práve v tento deň v Banskej Bystrici zasadala na rozšírenom predsedníctve, zišli sa členovia z celého Slovenska. Je symbolické, že v tento deň sme hovorili o blížiacich sa parlamentných voľbách. V nich – po nich – môžeme niečo meniť, môžeme urobiť ešte viac pre to, aby sme mali byť na čo hrdí. Nezabudnime teda piateho marca uchopiť príležitosť a postarajme sa aby naše krásne Slovensko ostalo hrdé, dôstojné a slušné.

(Autor je predseda OR SNS Kysucké Nové Mesto.)

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

24. 11. 1805 – V Rimavskej Sobote zomrel Peter Madáč, slovenský lekár, chemik, spisovateľ a publicista, vo funkcii stoličného lekára položil základy verejného zdravotníctva v Liptove, zároveň vypracoval návrh na školenie pôrodných babíc.

KALENDÁR PODUJATÍ
november 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC