Monika Gergelova: Ako si vybudujeme život keď stratíme svoju vlasť ?

04.02.2017

Národ Slovenský zvládol  chudobu, biedu (lebo je pokorný)  jediné čo nestrpí je  krivda a nespravodlivosť. Nemôže nám byť  ľahostajné sociálne dianie v našej vlasti. No nemôžeme odsúdiť postoj ľudí v krajine skôr,kým nepomenujeme problém na ktorý upozorňujú. Áno narastá nespokojnosť,  obava, strach. Mladé rodiny sú znepokojené  ako ustoja každodenným existenčným problémom. Akú  budúcnosť majú v svojej krajine ? Vraví sa:

Nezáleží na tom, nakoľko je zem bohatá, ale na tom, aká je v nej miera nerovnosti. Nerovnosť je deštruktívna. Rozkladá spoločnosť zvnútra. ,, Človek si zvykne na všetko, zvlášť keď vidí, že celé okolie žije rovnako ako on“ a to je kameň úrazu pre mladú generáciu.  V Štáte ktorý tvoríme   môžeme všeobecne  obdivovať  veľké bohatstvo,  ale  to ako bolo nadobudnuté už nie je podstatné pre väčšinu obyvateľstva. Obdivujeme  skôr   „celebrity“ ako  svojich rodičov, ktorí pracujú poctivo a ťažko. Nemôžeme predsa dopustiť aby sme prejavili viac úcty niekomu kto hanobí štát ako k  učiteľom, lekárom a iným. Nemôžeme chcieť ponúknuť lenivosť pred pracovitosťou.

Nerovnosť príjmu je jednou z príčin ktorá  tieto problémy zhoršuje hlavne v občianskom spolunažívaní. Nerovnosť spôsobená nespravodlivým ohodnotením  totiž nie je nevábna len sama od seba, je jasne spojená s patologickými javmi a to je podnet pre sociálnu oblasť. Nemôžeme predsa dopustiť, že ten kto pracuje si nemôže dopriať dôstojný život a pozerá vôkol seba, že poniektorí špekulatívnym spôsobom sa majú oveľa lepšie.  Samozrejme potom tu máme  takýto výsledok.

Na základe toho stojíme pred výzvou riešiť tieto dôsledky:   Stráca sa schopnosť  zarábať si na živobytie. Miznú pracovné miesta,  lebo nie sú spravodlivo ohodnotené. Odchádzame do iných krajín kde často-krát robíme podradnú prácu.  V svojej vlasti mladí ľudia nezačínajú skromnejšie, ale v iných krajinách s tým nemajú problém.  Sociálny štát má pomáhať občanom k svojpomoci. „Nemôže platiť, že bez práce sú koláče“  Stratil sa význam v disciplínu a poriadok prameniaci z rešpektu k právu a morálnym hodnotám. Tieto symptómy sú  prejavy  vážnej poruchy, ktorá narúša a podmýva sociálnu demokraciu.

Ján Pavol II vravel, že práca dáva človeku zmysel no ako ho môžeme nájsť a vybudovať si svoj  život ak stratíme vlasť ?

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

24. 11. 1805 – V Rimavskej Sobote zomrel Peter Madáč, slovenský lekár, chemik, spisovateľ a publicista, vo funkcii stoličného lekára položil základy verejného zdravotníctva v Liptove, zároveň vypracoval návrh na školenie pôrodných babíc.

KALENDÁR PODUJATÍ
november 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC