Monika Gergeľová: Etika v ekonomike a firmách je dôležitá pre náš štát

04.04.2017

Prečo si myslím, že dominantnou zložkou ekonomických systémov, by sa mala stať etika. Mali by skončiť časy, kde hlavnou motiváciou korporácií je honba za ziskom ? Prečo ? Rok 2008 ukázal limity. Trhovým mechanizmom štát stratil kontrolu. A nemôže pokryť rezervy v zdravotníctve, sociálnych službách… a podobne veď má menej zdrojov. Možné riešenie ponúka koncepcia Guntera Pauliho. Ak by sa vládne stimuly od veľkých korporácií presunuli do podpory lokálnych, malých, rodinných podnikov získali by naši ľudia nie len pomoc od svojho štátu, ale na oplátku, by sa odmenili poctivou prácou. Keď sa na to pozriem v rámci etiky sociálnych dôsledkov vidím, stabilnejšie zabezpečujú zamestnanosť nemajú úmysel zbaliť sa zo dňa na deň. Dá sa pomôcť najodľahlejším regiónom . Myslím si, že dôvera v našich ľudí je na mieste. Aj v rámci narastajúceho extrémizmu, kde sa vôbec nemôžeme čudovať ak sa stráca stredná vrstva. Ďalším z dôvodov je etika potravín znova prichádzame nato po rôznych kauzách s mäsovými výrobkami. Keď mi pred pár rokmi vraveli, že povolaním budúcnosti bude poľnohospodár tomu som neprikladala takú váhu akú si dnes naša zem zaslúži. Položme si otázku, ak by skrachovali automobilky, aký máme ako krajina plán B ? Priemyselné parky nemôžu byť ako kobylky. Ale vrátim sa k vzorcom správania prečo má byť založené na etických princípoch ? Aj tieto veľké korporácie a firmy sú súčasťou spoločnosti, ak budú v rámci svojich možností investovať do vzdelávania, životného prostredia a vôbec správať sa eticky k svojim zamestnancom, pomôžu nie len sebe. Je len na firmách či spália mosty v podobe korupčných afér, alebo ukážu druhú mincu motívu podnikania. Podnikať znamená mať slobodu, kreativitu, napĺňať si svoj sen prostredníctvom filozofie podniku, pomáhať iným, flexibilný čas a radosť, že po mne ostane niečo pekné. Verím, že sa nájde priestor na túto diskusiu.

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

21. 11. 1916 – Zomrel rakúsky cisár, český a uhorský kráľ František Jozef I. Patril k najvýznamnejším monarchom 19. storočia, vládol 68 rokov.

21. 11. 2002 – Slovensko spolu so Slovinskom, Bulharskom, Rumunskom, Estónskom, Lotyšskom a Litvou dostalo na summite NATO v Prahe pozvanie na vstup do NATO.

KALENDÁR PODUJATÍ
november 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC