Monika Gergeľová: Etika v ekonomike a firmách je dôležitá pre náš štát

04.04.2017

Prečo si myslím, že dominantnou zložkou ekonomických systémov, by sa mala stať etika. Mali by skončiť časy, kde hlavnou motiváciou korporácií je honba za ziskom ? Prečo ? Rok 2008 ukázal limity. Trhovým mechanizmom štát stratil kontrolu. A nemôže pokryť rezervy v zdravotníctve, sociálnych službách… a podobne veď má menej zdrojov. Možné riešenie ponúka koncepcia Guntera Pauliho. Ak by sa vládne stimuly od veľkých korporácií presunuli do podpory lokálnych, malých, rodinných podnikov získali by naši ľudia nie len pomoc od svojho štátu, ale na oplátku, by sa odmenili poctivou prácou. Keď sa na to pozriem v rámci etiky sociálnych dôsledkov vidím, stabilnejšie zabezpečujú zamestnanosť nemajú úmysel zbaliť sa zo dňa na deň. Dá sa pomôcť najodľahlejším regiónom . Myslím si, že dôvera v našich ľudí je na mieste. Aj v rámci narastajúceho extrémizmu, kde sa vôbec nemôžeme čudovať ak sa stráca stredná vrstva. Ďalším z dôvodov je etika potravín znova prichádzame nato po rôznych kauzách s mäsovými výrobkami. Keď mi pred pár rokmi vraveli, že povolaním budúcnosti bude poľnohospodár tomu som neprikladala takú váhu akú si dnes naša zem zaslúži. Položme si otázku, ak by skrachovali automobilky, aký máme ako krajina plán B ? Priemyselné parky nemôžu byť ako kobylky. Ale vrátim sa k vzorcom správania prečo má byť založené na etických princípoch ? Aj tieto veľké korporácie a firmy sú súčasťou spoločnosti, ak budú v rámci svojich možností investovať do vzdelávania, životného prostredia a vôbec správať sa eticky k svojim zamestnancom, pomôžu nie len sebe. Je len na firmách či spália mosty v podobe korupčných afér, alebo ukážu druhú mincu motívu podnikania. Podnikať znamená mať slobodu, kreativitu, napĺňať si svoj sen prostredníctvom filozofie podniku, pomáhať iným, flexibilný čas a radosť, že po mne ostane niečo pekné. Verím, že sa nájde priestor na túto diskusiu.

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

24. 9. 1890 – V Revúcej sa narodil Rudolf Viest, slovenský divízny generál, veliteľ povstaleckej armády na Slovensku počas Slovenského národného povstania.

24. 9. 1998 – Ministerka zahraničných vecí Zdenka Kramplová odovzdala pri príležitosti 53. Valného zhromaždenia OSN v New Yorku dar SR OSN- súsošie Cyrila a Metoda.

KALENDÁR PODUJATÍ
september 2017
P U S Š P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930