Peter Hrbáň: Športom k harmonizácii a spokojnosti

23.05.2016

K moderným a zdravým trendom patrí v súčasnej dobe neodmysliteľne šport a pohyb. Samotný pojem šport (z lat. disportáre) v nás evokuje predstavu spojenú s relaxom, pozitívnou energiou, zábavou, rozptýlením i posilnením. Každý, cez ten svoj druh športu, alebo pohybovej aktivity, má možnosť čo najlepšie si odpočinúť a popritom i užitočne zhodnotiť voľný čas. Pre jednotlivcov a skupiny z radov mladších, alebo aj pre generáciu vyššieho veku, bude šport, resp. aktívny pohyb, vždy obohatením. Posudzovať jeho prospešnosť sa dá z viacerých uhlov pohľadu.

Zdravotný aspekt hovorí o harmonizácii tela i ducha. Pravda je taká, že súlad telesnej a duševnej krásy naberal na význame dávno v staroveku. Už vtedy sa vedelo, že ideál kalokagatie symbolizuje kondíciu, sviežosť, regeneráciu a je zárukou vitality. Treba si uvedomiť, že zdravie je najvýznamnejšou hodnotou a pohybovou podporou dosiahneme vnútornú rovnováhu. Je to dôležitý predpoklad spokojného fungovania. Iba tak zvládneme každodennú záťaž, dokážeme racionálnejšie myslieť, uvedomovať si samého seba i dianie okolo seba.

Nemenej významný je i sociálny rozmer. Spočíva v príležitosti nadväzovať kontakty a pestovať medziľudské vzťahy. Je to nielen sekundárna potreba človeka, ale i možnosť byť spoločenským, jednoduchým spôsobom sa zbaviť únavy, pocitu samoty i osamelosti. Spolu s blízkymi alebo priateľmi sa zážitky, rozptýlenie z pohybu, hry alebo športového podujatia dajú lepšie vychutnať.

Problémov vo sfére športu, nielen toho vrcholového, je viac ako dosť a určite ich treba urýchlene riešiť. Nestačí o nich iba hovoriť. Neprináša to ani úžitok, ani spokojnosť. Na ich riešenie je treba okrem navýšenia financií, úsilie, skúsenosti a nadšenie. Niekoľko životných lekcií už mám za sebou a to i napriek tomu, že patrím k mladšej generácií. Som však za ne vďačný, pretože s nimi prišlo i moje presvedčenie, že je v našich silách dosiahnuť všetko, čo si zaumienime. Žiadna snaha nie je zbytočná, naopak, býva korunovaná úspechom. A každý deň je príležitosť na to, aby sme dobré podporili a zachovali a nefunkčné sfunkčnili a zlepšovali.

(Autor je člen SNS Košice IV.)

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

22. 11. 1939 – Predstavitelia slovenského exilu po nezhodách s Čs. národným výborom založili SNR v Paríži na čele s Milanom Hodžom.

22. 11. 2001 – Vláda SR schválila prelety lietadiel, zapojených do operácie NATO v Afganistane, nad územím SR.

KALENDÁR PODUJATÍ
november 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC