Peter Pamula: Ak chceme zmeny v školstve musíme začať od seba

28.07.2016

Čím ďalej a čím viac je počuť hlasy zainteresovaných, ktoré žiadajú o zmeny, reformy a nový vietor vo výchovno-vzdelávacom systéme. Áno, je potrebné prijať mnoho nových moderných a efektívnych rozhodnutí, ktorými sa zatraktívni povolanie učiteľa, ktorými sa skvalitní komplexný edukačný systém a ktorý v merateľných ukazovateľoch bude parametrami porovnateľný s vyspelými krajinami Európy a sveta.

Zmeny si vyžaduje v prvom rade Školský zákon, ktorý bude akceptovať a zohľadňovať nové vízie systému edukácie. Vo vertikále obsahovej zložke vyučovania je potrebné sa zamerať na novú filozofiu a to v zmysle skutočných kognitívnych, afektívnych a psychomotorických potrieb žiakov, teda toho, čo budúce generácie pre život naozaj potrebujú. K tomu je však potrebná aj zmena v metodikách, aby sa vyučovalo jednak tradične, ale i moderne, aby sa rozvíjala tvorivosť, kritické myslenie, samostatnosť, ale tiež verbálny prejav žiakov.

Jednou z najžiadanejších zmien je financovanie školstva a to zásadným kontinuálnym navyšovaním, aby sociálna pozícia a status učiteľa nebol spoločensky potláčaný a podceňovaný. Upraviť je však potrebné zásadne aj riadenie v školstve do jednokoľajového systému.

Áno, školstvo ako také potrebuje mnoho zásadných zmien, je však potrebné zdôrazniť to, že takáto reforma si vyžaduje čas, vyžaduje si súlad naprieč celým politickým spektrom, súlad s odbormi a vyžaduje si participáciu odbornej učiteľskej society, ktorá je kľúčovou pre efektívnu zmenu.

Je preto potrebné a priam nutné regulovať vášne a svoje schopnosti, praktické skúsenosti, odbornosť a tvorivého ducha vymedziť pre cieľ, ktorým je nové, moderné, reformované a harmonické školstvo, veda a výskum.

(Autor je poslanec NR SR za SNS.)

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

23. 11. 1870 - V Smolenickej Novej Vsi sa narodil vynálezca Štefan Banič . V rokoch 1907-1920 žil v USA, kde zostrojil padák, ktorý 3. júna 1914 vyskúšal keď zoskočil zo 41-poschodového washingtonského mrakodrapu. Americké úrady mu naň pridelili patent, odkúpila ho americká armáda a úspešne bol využívaný počas 1. svetovej vojny.

KALENDÁR PODUJATÍ
november 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC