Peter Pamula: Idea modernej politickej kultúry

05.02.2016

Politická scéna v spektre súťažiacich strán uchádzajúcich sa o parlamentné kreslá naberá na obrátkach. Každý má ten správny recept a následne liek na ozdravenie, vyliečenie, rehabilitáciu, či komplexnú rekonvalescenciu celkového politického, kultúrneho a hospodárskeho diania na Slovensku.

Jedným z cieľov súčasných politických strán, ktorých poslanci zohrievali parlamentné lavice, je vykresľovať a idealizovať svojim programom budúcnosť voličov, avšak na druhej strane deštruktívne hania konanie svojej konkurencie. Zo svojej minulosti vyťahujú to dobré, ale paradoxne, na to, čo sa im nevydarilo, sa zabúda. A tiež v opačnom garde.

Tak takto v krátkosti funguje politický boj o preferencie, o hlasy občanov – voličov na Slovensku. Pozerajúc sa na to normálnym zdravým sedliackym rozumom: Volič – občan upadá do letargie a nad štatistickými parametrami výsledkov účasti v budúcich voľbách, resp. záujme, alebo nezáujme voliť, si renomovaní špecialisti politologického spektra lámu hlavy.
Moderná politika však musí mať iné parametre. Parametre, ktoré pozitívne reprezentujú dianie politickej kultúry do vnútra i navonok. Politiku vedenú v serióznom duchu absolútnej morálky a fair play konaniach. O dobrých a prospešných riešeniach kumulovať a stavať tak politiku na pevných pilieroch tímovej súdržnosti, ktorých výsledky sa skôr či neskôr prejavia v pozitívnom duchu.

Dnešný hektický, predigitalizovaný svet si vyžaduje tímového ducha, vzájomnú úctu, no predovšetkým morálny základ. Búria sa učitelia, búria sa zdravotníci, verejnosť je znepokojená stále zvyšujúcim sa dôchodkovým vekom, či všeobecnou neistotou. Schengen a hranice Európskej únie s cunami utečeneckej masy ukázali, akej vážnej kríze čelíme a aké je dôležité kolektívne rozhodovanie.

Tak, ako veľkých a silných počúvajú menší a slabší, tak aj menších a slabších by mali počúvať veľkí a sliní, v súlade a v princípe modernej demokracie. Slovenská národná strana má záujem budovať moderné a vyspelé Slovensko, vo vzájomnej úcte k politikom a politickým stranám, ktoré sú síce konkurenciou, ale v prvom rade sú to partneri v rámci prospešných, serióznych, férových a racionálnych riešení pre spoločnosť, v ktorej žijeme a pre spoločnosť, v ktorej budú žiť naše deti.

(Autor je predseda Krajskej rady SNS Košice.)

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

22. 11. 1939 – Predstavitelia slovenského exilu po nezhodách s Čs. národným výborom založili SNR v Paríži na čele s Milanom Hodžom.

22. 11. 2001 – Vláda SR schválila prelety lietadiel, zapojených do operácie NATO v Afganistane, nad územím SR.

KALENDÁR PODUJATÍ
november 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC