Rafael Rafaj: Koľko nás stoja Cigáni?

01.03.2014

Všetkých 156 asistentov „osvety zdravia v osadách“ sa stretlo v posledný februárový deň v Poprade. Keby ste žili v cigánskej osade, mali by ste možno jedného z nich. Mali sa zísť na konferencii, kde mali riešiť „zdravie a zdravotnú osvetu v prostredí segregovaných rómskych lokalít“…To je ale sila!

Poznámka 1: Neviem, či takéto skupiny poradcov a asistentov štát a EÚ organizujú aj pre iné ohrozené skupiny obyvateľstva. Po druhé, neviem, prečo médiá nepíšu o slobodne, dobrovoľne alebo samosegregovaných lokalitách a komunitách… Nikto predsa nikoho nenútil žiť v chatrči na cudzom pozemku a nezodpovedne si urobiť päť alebo desať detí. Akurát viem, že komunite feťákov podobní „asistenti“ rozdávajú nové striekačky…

Účastníci sa vraj dozvedeli viac o „zdraví v prostredí rómskych osád“. Poznámka 3: Aj mnohí Slováci žijúci slušne, lopotne si zarábajúci na chlieb, ale žijúci po zaplatení šekov z úst do úst, alebo bývajúci vo svojich domoch a bytoch v oblastiach s objektívnym znečistením, by sa radi dozvedeli niečo o zdraví vo svojom okolí, ale akosi tých voľných asistentov pre Slováka niet…

Ďalší paradox: Zatiaľ čo pracujúci Slovák si musí na návštevu lekára zobrať pol dňa dovolenky, lebo čaká v dlhom rade v čakárni, zdravotní asistenti prídu za našimi nepracujúcimi spoluobčanmi priamo do osady. S úžasom som zistil, že na túto akciu prídu aj členovia nejakého riadiaceho výboru „Platformy na podporu zdravia znevýhodnených skupín“(PPZZS), aj „Asociácie terénnych zdravotných asistentov“. Podľa ústavy je však každý občan sám zodpovedný za svoje zdravie. Ale asi sú v tomto štáte výnimky…. Pýtam sa, koľko inštitúcií, organizácií a naklonovaných MVO asistuje a priživuje sa na pomoci osadníkom?

Keď Slovák zabudne ísť rok na preventívnu k zubárovi, všetko si musí hradiť sám! Toto by mal niekto povedať tam idúcemu Antonovi Marcinčinovi – poradcovi ministra financií a aj ministra vnútra SR (predtým poslanec KDH). Len akosi mi tam chýba rezort zdravotníctva. Aha! Veď zdravie je asi až na poslednom mieste. Najdôležitejšie budú predsa len tie lóve, čo si za to všetky tie „platformy“ a „asociácie“ z fondov pomoci zinkasujú. Pre istotu bude na nich dohliadať šéfka Kancelárie Svetovej zdravotníckej organizácie na Slovensku.

A predstavte si, že celoslovenský projekt „Zdravé komunity“ sa realizuje na základe skúseností z dlhodobého projektu Asociácie pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC), ktorý vznikol ešte v roku 2003! A to nehovoríme o špeciálnych etnických pôrodných asistentkách a právnikoch 3.sektora skúmajúcich zdravotné karty, či nebola náhodou násilne sterilizovaná maloletá prvorodička. Z iného súdka sú sociálne dávky, dôchodky za neodpracované roky, či výstavba domov na kľúč alebo podpora kultúry a vzdelávania. O tom v iných častiach. Pracujúci ľudia, ktorých štát zdiera za každé euro, majú právo sa od štátu dozvedieť, koľko spoločnosť vynakladá na neprispôsobivých spoluobčanov! Lebo ťažko môže komunita s takmer nulovou zamestnanosťou vytvárať nejaké zdroje do štátneho rozpočtu. Zaujímavé by bolo, či vôbec niekto zisťuje aj efektívnosť vynaložených prostriedkov, tzn., či sa negatívne javy v tejto komunite darí eliminovať, alebo sa čierna diera zväčšuje a stráca sa v nej stále viac a viac peňazí.

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

27. 3. 1848 – Pod vedením Janka Kráľa a Jána Rotaridesa sa vzbúrili roľníci v piatich dedinách Hontianskej stolice. Žiadali zrušenie poddanských povinností a právo používať slovenčinu v úradoch a školách.

27. 3. 1996 – NR SR prijala zákon o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému.

KALENDÁR PODUJATÍ
marec 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031EC