Rafael Rafaj: Politické dostihy nie sú o koňoch, ale o džokejoch

17.03.2014

Prezidentské dostihy majú prvé kolo za sebou, vrátane rozpačitej účasti voličov. Niet divu, že ľudia sú čoraz viac sklamaní z politiky. Tá na Slovensku je predovšetkým o ľuďoch – politikoch, menej o hodnotách, programoch a líniách.

Nielen k obnoveniu dôvery, ale ani k stabilite názorov a najmä postojov bežných ľudí neprospievajú rôzni politickí bežci, či skôr džokeji vyberajúci si rôzne kone, najmä tie, ktoré majú potenciál vyhrávať. Čo-to sme z politických dostihov mohli odpozerať aj v prezidentských voľbách. Ja som si v prvom kole vsadil na mladého koňa. Neveril som vlastným očiam, keď som počas volebnej soboty v centrálne konzervatívneho prokresťanského Rada Procházku videl hemžiť sa poslancov strany Sloboda a solidarita (SaS). Keď príjemnému objavu prezidentskej sezóny tesne unikol postup do 2. kola, Saskári okamžite potvrdili svoje liberálne nivó a už na druhý deň svoje malé sedielko presedlali na nového koňa – Andreja Kisku, ktorému vyjadrili plnú podporu do rozhodujúceho 2. kola dostihov o hlavu štátu. Zrejme tú istú, ktorú vyjadrili ešte v decembri 2013 svojmu originál straníckemu jazdcovi, aj keď už z radov matadorov, Petrovi Osuskému.

Ten však po chvíli behu na kandidátskej dráhe zistil, že zjavne si nepobeží po vavríny, ale že dokonca zaostáva o mnoho konských dĺžok. A tak to pragmaticky vzdal. Veď čo tam po nejakom liberálnom koňovi, keď náš ukážkový džokej jazdí paralelne aj na iných koňoch. História tohto politického veterána-džokeja je skutočne obdivuhodná. Vo svojej jazdeckej zbierke má predsedu DS, podpredsedu OKS a aktuálne člena SaS. Ale to nie je všetko. Do parlamentu sa náš jazdec ródea napriek stajneniu v OKS dostal v roku 1998 na kandidátke SDK. Po dlhšej parlamentnej prestávke, ale ešte stále v tričku OKS sa v roku 2010 zúčastnil na parlamentných pretekoch na novom žrebcovi Most-Híd. Pretek však bol po roku a pol diskvalifikovaný, a tak v nových predčasných dostihoch sme ho už mohli vidieť sedlať nového koňa zo stajne SaS. Napriek tomu si v malých samosprávnych pretekoch stihol nielen dvakrát (2006 aj 2010) zabehnúť, ale aj úspešne dobehnúť do cieľa staromestskej radnice na pôvodnom poníkovi OKS.

Kvôli objektívnosti musíme povedať, že v prezidentských pretekoch sme mohli vidieť viacerých takýchto jazdcov sedlajúcich vo svojej kariére viacerých politických koňov. Zdá sa, že ani jeden z nich však nedosiahol na pestrosť politického džokeja Petra O. V tejto súvislosti zjavne neplatí starý aforizmus, že kôň pozná svojho jazdca lepšie ako jazdec svojho koňa. Žiaľ, najmenej o tom vedia diváci, ktorí si opakovane a s dôverou na politických dostihoch vsádzajú na svojho koňa, hoci častokrát prehrajú a ide pritom len a len o jazdca a stajňu, ktorej majiteľ im ostane aj tak neznámy.

A tak na malom Slovensku si stále budeme naivne myslieť, že volebné dostihy nie sú o koňoch, ale o džokejoch, ktorí ich menia ako prepotené tričko.

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

28. 3. 1848 – Na zhromaždení ľudu v Liptovskom Mikuláši boli prijaté Žiadosti slovenského národa v stolici Liptovskej. Požadovali neobmedzené používanie slovenčiny na slovenskom území, zastúpenie Slovákov na uhorskom sneme a uznanie Slovákov za národ.

28. 3. 1919 – Zišiel sa prvý povojnový zjazd SNS. Jej vedenie publikovalo v Národných novinách v septembri 1919 program s názvom Čo chce Slovenská národná strana.

KALENDÁR PODUJATÍ
marec 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031EC