Rudolf Urbanovič: Medzinárodné fiasko na oslavách oslobodenia Liptovského Mikuláša

07.04.2014

V Liptovskom Mikuláši boli dňa 4. 4. 2014 ako v jedinom slovenskom meste dve oficiálne pietne spomienky pri príležitosti 69. výročia oslobodenia mesta. Alexander Slafkovský, primátor mesta, odmietol prítomnosť ruského vojenského pridelenca a ďalších ruských diplomatov, ktorí sa už tradične desiatky rokov, spravidla v deň oslobodenia 4. apríla, zúčastňujú na oslavách.

Odmietnutie primátora vzali ruskí diplomati na vedomie. Ruský tlačový atašé Alexej Kulagin: „Zrejme v zajatí zintenzívňujúcich sa rusofóbnych nálad zabudol, že pre všetkých slušných ľudí existujú nadčasové hodnoty, s ktorými sa nesmie manipulovať. Medzi ne zaraďujeme spoločný boj proti fašizmu. Sme presvedčení, že tento postoj je súkromným názorom pána Slafkovského a nezodpovedá mienke obyvateľov mesta, ktorému šéfuje, o to viac celého Slovenska.“

Ako predseda Krajskej rady SNS Žilina som postup mesta skritizoval. Lebo zatelefonovať na Ruskú ambasádu a povedať pár hodín pred oslavami, že prítomnosť ich diplomatov na pietnom akte je neželaná, podľa môjho názoru urážka, pod ktorú by sa nepodpísal žiaden diplomat v EÚ. Slafkovský, ktorý sa tvári ako budúci veľvyslanec, prekročil všetky diplomatické medze slušnosti, zachoval sa amorálne. Môže sa tváriť ako chce, že mu prekáža vstup ruskej armády na polostrov Krym, ale čo to má spoločné so sviatkom oslobodenia Liptovského Mikuláša? Navyše, ak má primátor mesta nejaký osobný problém s Rusmi, a to je zrejmé, nech nezneužíva právomoci verejného činiteľa. Konal v tak závažnej veci bez mandátu. Na prvý pohľad „prázdne gesto“, celkom zbytočné, trápne ukrýva v sebe čosi, čo už nie je zanedbateľné, k čomu sa kriticky vyjadril aj náš rezort diplomacie.

Na otázku ,,čo je za tým?” treba hľadať jednoduchú odpoveď. Sme pred voľbami do EÚ a Slafkovský mal v úmysle zviditeľniť sa. Zalovil preto vo vodách krajnej ultrapravice? Nielen riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislav Mičev považuje za chybu odmietnuť oficiálneho predstaviteľa Ruskej federácie, ale aj iní, všetci tí, ktorí sa hrozia fašizmu a vojnových útrap. Rusi sa nakoniec poklonili pamiatke svojich Červenoarmejcov aj za účasti členov Okresnej rady SNS v Liptovskom Mikuláši. A väčšina Mikulášanov vie, že kauza zviditeľnila mesto celkom zbytočne. Slafkovský urazil Rusov, za ktorých Sergej Krylov, radca ruského veľvyslanca povedal: „Primátorovo riešenie nekomentujem. Len Boh bude jeho sudcom.“

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

27. 3. 1848 – Pod vedením Janka Kráľa a Jána Rotaridesa sa vzbúrili roľníci v piatich dedinách Hontianskej stolice. Žiadali zrušenie poddanských povinností a právo používať slovenčinu v úradoch a školách.

27. 3. 1996 – NR SR prijala zákon o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému.

KALENDÁR PODUJATÍ
marec 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031EC