Eva Antošová: Široká odborná verejnosť sa zhodla, že ústavná ochrana pôdy v Slovenskej republike je nevyhnutá

06.05.2017

Koncom minulého roka poslanci za Slovenskú národnú stranu Andrej DANKO, Eva ANTOŠOVÁ, Jaroslav PAŠKA a Tibor BERNAŤÁK predložili návrh na zmenu a doplnenie Ústavy SR. Vo februári tohto roku, poslanci Národnej rady SR túto zmenu schválili v prvom čítaní širokým politickým konsenzom. Málokedy sa stáva, že zmenu ústavu podporí 112 poslancov zo 140 prítomných. Napriek širokej podpore sa v pléne ozvalo aj niekoľko hlasov, ktoré navrhovanú zmenu kritizovali ako nadbytočnú a povinnosť praxe za nepotrebnú. S týmito názormi sa ja osobne a ani poslanci SNS pochopiteľne nemôžeme stotožniť. Som veľmi rada, že rovnaký názor má aj prevažná časť odbornej verejnosti a ľudí z praxe, čo vyjadrili aj na spoločnom okrúhlom stole, ktorý sa uskutočnil v apríli pod záštitou Vidieckej platformy.
Jednou z nosných tém okrúhleho stola boli práve predložené ústavné zmeny týkajúce sa ochrany pôdy, ktoré predložili naši poslanci. Do diskusie, ktorá sa týka ústavnej ochrany pôdy, ktorú navrhli poslanci SNS sa zapojili – dovolím si povedať, všetky relevantné subjekty súkromného sektora. Za všetky spomeniem napr. zástupcov Agrárnej komory Slovenska (AKS), Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), Združenia mladých farmárov Slovenska a Slovenského zväzu agropodnikateľov a rodinných fariem či Združenia vlastníkov pôdy a agropodnikateľov Slovenska. Postupne sa k problematike vyjadrili aj zástupcovia súkromného sektoru, ktorí bez výnimky plne podporili ústavnú ochranu pôdy v Slovenskej republike. Podľa ich vyjadrení ju už dlhšiu dobu očakávali a vítajú ju s otvorenou náručou. Rovnako pozitívne hodnotí tento krok aj príslušné ministerstvo. Počas diskusie, odlišný postoj vyjadrila iba poslankyňa NRSR Anna Zemanová (SAS), ktorá obdobne, ako uviedla v rozprave k prvému čítaniu o navrhovanej zmene ústavy, nevidí žiadny dôvod na ochranu pôdy priamo v ústave a považuje ju za zbytočnú.
Jedným zo záverov z okrúhleho stola, ktorý tlmočila prezidentka Vidieckej platformy Lucia Gallová je: „Zhodli sme sa opakovane na tom a súhlasíme s tým, že pôdu treba chrániť ústavnou cestou. Následne ako druhý krok vnímame nevyhnutnosť nastaviť, novelizovať príslušné zákony, najmä zákon 330 z roku 1991 (o pozemkových úpravách) a zákon 504 z roku 2003 (o nájme poľnohospodárskych pozemkov).“
Dovolím si pripomenúť, že návrh ústavných zmien, ktorý predložila Slovenská národná strana bol v prvom čítaní schválený 112 hlasmi, čiže má aj podporu veľkej časti opozície. Táto veľká podpora ma osobne veľmi teší. Najdôležitejším však vždy zostáva názor a postoj ľudí, ktorým zákony zasahujú viac, či menej do života. Okrúhly stôl apríla tohto roka, ktorého sa zúčastnili zástupcovia samospráv a ktoré združujú prevažnú väčšinu ľudí, ktorých sa predkladaná zmena ústavy týka demonštruje, že ústavná zmena nie je „politikárčenie“, ale nevyhnutnosť. Ľudia z praxe na túto zmenu už dlho čakajú a podporujú ju. Žijeme v demokratickom štáte, preto treba počúvať tak hlasy „pre“ ako aj „proti“, avšak nemôžem a nikdy sa nestotožním s liberálnymi názormi, ktoré zazneli aj na pôde parlamentu, a to že nezáleží na tom komu slovenská pôda patrí a že to je len a len vec slobodného trhu, do ktorého nemá štát čo hovoriť. Naša pôda je naše dedičstvo, naše bohatstvo a je našou povinnosťou chrániť si ju.

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

21. 11. 1916 – Zomrel rakúsky cisár, český a uhorský kráľ František Jozef I. Patril k najvýznamnejším monarchom 19. storočia, vládol 68 rokov.

21. 11. 2002 – Slovensko spolu so Slovinskom, Bulharskom, Rumunskom, Estónskom, Lotyšskom a Litvou dostalo na summite NATO v Prahe pozvanie na vstup do NATO.

KALENDÁR PODUJATÍ
november 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC