Slavomír Kupka: K výročiu Deklarácie o zvrchovanosti Slovenskej republiky

15.07.2016

Mesiac júl nie je len časom dovoleniek, prázdnin a oddychu, ale i obdobím významných jubileí. V jeho polovici si pripomíname jednu z najvýznamnejších udalostí našich moderných dejín. 17. júla uplynie presne 24 rokov odvtedy, ako vtedajšia Slovenská národná rada svojim uznesením prijala Deklaráciu SNR o zvrchovanosti Slovenskej republiky.

Dokument, ktorý deklaroval zvrchovanosť Slovenskej republiky ako základ suverénneho štátu slovenského národa v tento deň podporilo 113 zo 147 prítomných poslancov najvyššieho slovenského zastupiteľského orgánu, pričom za Deklaráciu hlasovalo i všetkých 15 poslancov Slovenskej národnej strany. Išlo o jeden z kľúčových momentov v dejinách moderného slovenského národa.

Deklarácia zvrchovanosti predstavuje jeden zo základných kameňov nášho štátotvorného procesu, ktorý vyvrcholil o niekoľko mesiacov neskôr vznikom samostatnej Slovenskej republiky. Naplnilo sa tak tisícročné úsilie Slovákov o vlastnú národnú svojbytnosť.

Slovenskí národniari na túto významnú udalosť nezabúdajú a pravidelne si ju pripomínajú. Na jej počesť v našich mestách a dedinách každoročne organizujú tradičné vatry zvrchovanosti, pri ktorých spoločne s ostatnými návštevníkmi, v družnej a priateľskej nálade oslavujú jeden z pilierov našej štátnosti. A veruže, stále si máme čo pripomínať. Platí to najmä dnes, keď mnohí, najmä mladí, ľudia často nemajú ani základné vedomosti o tejto historickej udalosti a väčšina spoločnosti nepozná skutočný význam a hodnotu Deklarácie vďaka, ktorej je dnes Slovensko samostatným a suverénnym štátom.

Odkaz Deklarácie by sme si preto mali pripomínať nielen pri vatrách zvrchovanosti, ale celoročne a to najmä v bežnom každodennom živote. Napríklad tvorivou, systematickou a poctivou prácou v prospech slovenského národa, ktorou budeme upevňovať a rozvíjať dosiahnutú štátnosť.

(Autor je predseda MO SNS Čadca.)

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

24. 11. 1805 – V Rimavskej Sobote zomrel Peter Madáč, slovenský lekár, chemik, spisovateľ a publicista, vo funkcii stoličného lekára položil základy verejného zdravotníctva v Liptove, zároveň vypracoval návrh na školenie pôrodných babíc.

KALENDÁR PODUJATÍ
november 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC