Slavomír Kupka: Nádej Vianoc spája ľudí

21.12.2016

Najkrajšie sviatky roka pomaly, ale isto klopú na dvere. Mnohí z nás už čoskoro zasadnú so svojimi najbližšími za bohato prestretým štedrovečerným stolom a stretnú sa pri vianočnom stromčeku s darčekmi. Samozrejme i o tom sú Vianoce. Bez dobrého jedla a darčekov by celkom istotne neboli tým čím sú.

Najkrajšie sviatky v roku však majú celkom inú podstatu. Ako kresťanské sviatky sú Vianoce v prvom rade sviatkami duchovnými. Charakterizovať by ich preto mali najmä duchovné bohatstvo a hodnoty prevažujúce nad materiálnou stránkou. Vianoce sú taktiež časom stíšenia, zastavenia, zamyslenia a nádeje. Niektorí z nás v tomto období akosi prirodzene podľahnú ich čaru a atmosfére. Aspoň na čas sa tak stávajú lepšími, priateľskejšími a vľúdnejšími. Zabúdajú na staré spory, spomenú si a stretnú sa so svojimi blízkymi, rodinou a priateľmi. Sme možno i o čosi ohľaduplnejší voči ostatným v preplnených obchodoch a nákupných centrách a uliciach, neraz prispejeme i na charitu.

Po skončení týchto sviatkov a návrate do kolobehu každodenného života, však neraz už zakrátko zabudneme na duchovný vianočný odkaz a dobrota sa z nás pomaly vytratí. Ja sa však pýtam, nebolo by najkrajším odkazom Vianoc, pokiaľ by sme dobrotu, kresťanskú lásku a porozumenie nosili v srdci počas celého roka? Myslím, že práve toto stať sa a ostať, čiže byť, lepším človekom by malo predstavovať ten skutočný a pravý odkaz kresťanských Vianoc, s čím súvisí i historická tradícia predsavzatí, ktoré si mnohí z nás dávajú v tomto období. Byť lepším to však znamená konať dobro nielen nejaký čas, pár dní, týždňov či mesiacov, konať dobré skutky musíme počas celého roku.

Rovnako, pokiaľ chce byť niekto dobrým kresťanom nestačí, že bude len chodiť do kostola a kresťanské hodnoty schvaľovať iba slovom. Mal by podľa nich žiť a konať každý jeden deň.

Počas Vianoc si tieto hodnoty môže každý z nás pripomenúť, utvrdiť sa v ich správnosti a načerpať nové duchovné sily do ďalšieho obdobia. Pokiaľ toto dokážeme, najkrajšie sviatky v roku nebudú trvať iba pár týždňov, ale celý rok. Vianoce sú i časom nádeje, preto pevne verím, že tento výnimočný čas dodá mnohým nás sily k takémuto kroku. Pre mňa by to bol ten najkrajší vianočný dar.

Slavomír Kupka, podpredseda KR SNS Žilina

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

22. 11. 1939 – Predstavitelia slovenského exilu po nezhodách s Čs. národným výborom založili SNR v Paríži na čele s Milanom Hodžom.

22. 11. 2001 – Vláda SR schválila prelety lietadiel, zapojených do operácie NATO v Afganistane, nad územím SR.

KALENDÁR PODUJATÍ
november 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC