Slavomír Kupka: Práca a mier sú pre spoločnosť dôležité

06.05.2017

Začiatkom mája si Slovensko každoročne pripomína dva významné sviatky. Hneď v prvý deň mesiaca Slováci oslavujú Sviatok práce. O týždeň neskôr si pripomínajú Deň víťazstva nad fašizmom a koniec druhej svetovej vojny v Európe, ktorý priniesla kapitulácia nacistického Nemecka dňa 8. mája 1945. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že tieto dva významné sviatky spája iba chronologická blízkosť a nijakým iným spôsobom spolu nesúvisia. Opak je však pravdou. V skutočnosti ich spája silná a významná symbolika v rámci, ktorej sú obidva významné dni, tak 1. máj, ako sviatok práce i 8. máj, ako sviatok mieru, spolu veľmi úzko prepojené. Práca, najmä práca slušná, dobre a spravodlivo ohodnotená, totiž predstavuje nevyhnutný predpoklad pre spokojný život každého jednotlivca, no najmä rodiny, ktorá je základnou bunkou každej spoločnosti. Jeden z hlavných predpokladov dobre fungujúcej spoločnosti preto predstavuje také nastavenie, ktoré dáva každému práceschopnému občanovi možnosť nájsť si primeranú prácu, z ktorej dokáže zabezpečiť základné životné potreby pre seba i svoju rodinu. Jedine vtedy bude vládnuť v spoločnosti skutočný pokoj a mier, ktoré sú predpokladom všeobecného globálneho mieru. Tento náš názor potvrdzuje história i súčasnosť. Nesmieme totiž zabúdať, že korene druhej svetovej vojny majú silné sociálne pozadie. Práve nedostatok práce a sociálna nespravodlivosť prispeli veľkou mierou k radikalizácii spoločnosti, odkiaľ bol už iba krôčik k nástupu totalitných a agresívnych režimov. Podobný scenár, žiaľ, zažívame i dnes, keď nedostatok práce a sociálne nepriaznivé pomery vyvolávajú značnú nespokojnosť časti slovenskej spoločnosti, čo sa jednoznačne ukázalo i vo výsledkoch posledných volieb. Pokiaľ preto chceme i naďalej žiť v skutočnom mieri, musíme zabezpečiť v prvom rade mier sociálny a spoločenský. Slovenská národná strana a všetci je volení zástupcovia preto budú podporovať každú aktivitu, ktorá prispeje k zlepšenie sociálnych pomerov a hospodárskemu rozvoju Slovenska, počnúc výstavbou diaľnic, až po zvyšovanie zamestnaneckých miezd.

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

24. 9. 1890 – V Revúcej sa narodil Rudolf Viest, slovenský divízny generál, veliteľ povstaleckej armády na Slovensku počas Slovenského národného povstania.

24. 9. 1998 – Ministerka zahraničných vecí Zdenka Kramplová odovzdala pri príležitosti 53. Valného zhromaždenia OSN v New Yorku dar SR OSN- súsošie Cyrila a Metoda.

KALENDÁR PODUJATÍ
september 2017
P U S Š P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930