Viktor Bondarenko: K udalostiam v Sýrii

31.08.2013

Keď v starom Ríme došlo k vražde a páchateľ bol zatiaľ neznámy, vyšetrujúci si položil otázku „cui bono“ – pre čí prospech, teda kto mohol mať na nej záujem.

Netreba byť vojenským odborníkom aby človek usúdil, že použitím chemickej zbrane sa nedá dosiahnuť víťazstvo. Napriek tomu už dlhšiu dobu bola verejnosť masírovaná o hrozbe použitia chemických zbraní režimom Bašara Sadata. Pravda, Sadat určite by musel byť idiot, ak by sa k tomu uchýlil, veď je každému jasné, že USA čakajú len na to. Teda položme si otázku „cui bono“? Odpoveď je jasná. Lebo keď sa nepodarilo zvrhnúť režim opozícii napriek značne finančnej pomoc USA (spomeňme si na Kosovo), tak musia mať dôvod zasiahnuť vojensky.

Áno v Sýrii nebola demokracia, ale občianske slobody tam boli neporovnateľne vyššie, bol to sekulárny štát, kde nebola náboženská nevraživosť a kde príslušníci rôznych vierovyznaní spolu spokojne nažívali. Koho predstavuje opozícia, čo je zmes rôznych prúdov, kde aj tu naberajú prevahu islamskí fundamentalisti a kde sa infiltrujú bojovníci z Al Kájdy. Kto by sa ujal moci?

V Iraku bola tiež Saddámova diktatúra, ale voči terajšiemu Iraku pod egidou USA, to bola oáza pokoja a bezpečia. Medzinárodní inšpektori, medzi ktorými boli aj odborníci z USA, darmo dokazovali, že Irak nemal žiadne zbrane hromadného ničenia, USA – krajina na míle vzdialená – ho aj tak napadla. Výsledok ? Trvalý terorizmus a tisíce mŕtvych a zmrzačených ľudí z nekončiacich sa teroristických útokov.

Podobne v Egypte či Tunisku tiež nebola ktovieaká demokracia, no boli to relatívne pokojné, usporiadané sekulárne krajiny, dnes tam je reálna hrozba uchvátenia moci fundamentalistami. A tam všade v pozadí figurujú tajné služby USA.

Al Kájda je dieťa, ktoré prišlo na svet s pomocou USA. Nevydarilo sa a dnes čečenskí teroristi robia atentáty nielen v Rusku, ale ,,darí sa im” (a bude to stála hrozba) aj v USA.

Na africkom kontinente je rad krajín, kde zúrili a zúria krvavé občianske vojny, kde už obete možno rátať na milióny. Je pozoruhodné, že to USA netrápi. Prečo asi?

Keď po prériách naháňali slobodní Indiáni bizónov, tak Rusko už malo diplomatické styky s Perzskou ríšou, v Libanone dokonca bolo kedysi ruské gymnázium. Teda kto asi lepšie rozumie tamojším problémom?

Nakoniec uvediem jednu historickú udalosť. Nechcem byť zle pochopený, aj keď podobných udalostí bolo v histórii viac – čiže využitie nejakej zámienky. Totiž napríklad Hitler, aby prepadnutiu Poľska dal legitimitu, dal zinscenovať napadnutie v Gliwiciach poľskou armádou.

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

27. 3. 1848 – Pod vedením Janka Kráľa a Jána Rotaridesa sa vzbúrili roľníci v piatich dedinách Hontianskej stolice. Žiadali zrušenie poddanských povinností a právo používať slovenčinu v úradoch a školách.

27. 3. 1996 – NR SR prijala zákon o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému.

KALENDÁR PODUJATÍ
marec 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031EC