Emil Čurma: Zachovanie zdravého úsudku v kontexte tradičných a alternatívnych médií.

27.02.2017

V dnešnej rýchlej dobe v ktorej sme na internete 24/7 kdekoľvek sa pohneme, sa šíria informácie rôzneho charakteru veľmi rýchlo. Majú rôznorodý charakter a pochádzajú od rôznych zdrojov. Ponúkajú nám ich hlavne tradičné a čoraz obľúbenejšie alternatívne médiá. Ako ale rozoznať, ktoré z nich prinášajú tie ozajstné pravdivé neskreslené informácie? Len zdravým nezaslepeným rozumom.

V poslednej dobe sú tradičné médiá na ústupe. K televíznym obrazovkám sa usádza čoraz menej ľudí a informácie ktoré sme zvyčajne počuli večer si vieme nájsť vo svojich smartfónoch, tabletoch, či počítačoch v akýkoľvek čas. Problémom ale ostáva to, že vychádzajú na povrch informácie o zavádzaní, resp. skresľovaní podávaných správ v týchto tradičných médiách prostredníctvom istých politických skupín. Taktiež sa na obrazovkách vyskytujú čoraz častejšie programy, ktoré národ inteligenčne neobohacujú, ba naopak otupujú. Všetky tieto faktory, no aj mnohé iné majú za následok zvýšenú popularitu alternatívnych médií.

V spojení s alternatívnymi médiami sa čoraz častejšie skloňuje pojem hoax – predovšetkým prostredníctvom internetu elektronicky šírená správa, ktorá napriek svojej nezmyselnosti vyzýva na to, aby bola preposielaná ďalším používateľom systému. Tieto správy varujú najmä pred údajným vážnym nebezpečenstvom. Alternatívne média ale nešíria len hoaxy. Sú tu taktiež informácie, ktoré sú ťažko overiteľné z údajne overených zdrojov. Tieto informácie sú preto pre bežného človeka zaujímavé. Majú ale často konšpiračný charakter a čitateľ by musel vynaložiť veľa úsilia, aby overil ich pravdivosť. Väčšina z nich funguje ako cez kopírku podľa jednej ideologickej schémy: skazený Západ, diktát EÚ, NATO a USA ako agresor, humanistické hodnoty prinášajúce rozvrat a navyše konšpiračné teórie. A aby som nezabudol na hlavného aktéra poslednej doby v týchto médiách – Georgea Sorosa. Ten je asi za všetkým. Tieto informácie ale často prispievajú k radikalizácii spoločnosti.

Neschopnosť mainstreamových médií a ich zúžený pohľad na rôzne problematiky a na strane druhej konšpiračné informácie z alternatívnych médií rozdeľujú spoločnosť. Ak toto číta priaznivec alternatívnych médií, tak určite zhodnotí, že som minimálne Sorosov agent, alebo že ma platí aspoň 5 mimovládnych organizácií, alebo som slniečkár, alebo z bratislavskej kaviarne (z južného Zemplína na opačnom konci Slovenska ). Ja týchto ľudí ale neodsudzujem a chybu vidím práve v neschopnosti klasických médií, ktoré nedokážu podať dostatok nezainteresovaných informácií, ktoré vyvrátia pravdivosť tých alternatívnych. Ľudia tak stoja na rozhraní a nevedia komu veriť. Sú zmätení. Nastala teda ťažká doba, kedy si každý z nás musí spraviť vlastný úsudok založený na zdravom rozume bez ohľadu na to odkiaľ informácia prichádza. Buďme teda ostražití, nevyvolávajme zbytočné konflikty najmä na sociálnych sieťach a zachovajme si zdravý rozum. Neprikláňam sa ani k jedným, ani k druhým médiám, musím ale čerpať informácie z oboch, lebo obe ma obklopujú a vytvoriť si svoj úsudok – ten je založený na gazdovskom rozume ktorý mi vštiepili moji rodičia a som na to právom hrdý.

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

27. 3. 1848 – Pod vedením Janka Kráľa a Jána Rotaridesa sa vzbúrili roľníci v piatich dedinách Hontianskej stolice. Žiadali zrušenie poddanských povinností a právo používať slovenčinu v úradoch a školách.

27. 3. 1996 – NR SR prijala zákon o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému.

KALENDÁR PODUJATÍ
marec 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031EC