Prečo milujete Slovensko?

Priatelia,
na našom priestore na Facebooku sme nedávno vyhlásili celoročnú anketu na tému vašich myšlienok a úvah „Prečo milujem Slovensko?“.
Tie najzaujímavejšie texty priebežne odmeňujeme tričkami, šiltovkami a suvenírmi zo Slovenskej národnej strany a mená ich autorov zverejňujeme na Facebooku. Na tomto mieste nájdete tie úvahy, ktoré nás najviac oslovili a zaujali. Za všetky veľmi pekne ďakujeme!

Prečo milujem Slovensko?
Lebo som Slovák. Narodil som sa tu, žijem tu 17 rokov, a žiť tu do mojej smrti budem! Nič ma nepresvedčí opustiť tak krásnu krajinu. Je to môj domov. Od detstva vyrastám pod Tatrami, najkrajšími slovenskými veľhorami. A to, hľa, poďme na juh či západ, všade krásna príroda a pamiatky, ktoré nám zanechali naši predkovia. A nie hocijakí predkovia. Bojovali za nás, za náš národ, za náš jazyk, za naše práva. Ani nadvláda ich nedostala. Koľko ich padlo, aby sme tu my teraz žiť mohli. Nebyť ich, tak kde sme teraz? A preto si vážme to čo máme. Pridajme sa k SNS a za naše tradície a národ do boja sadajme!
Ďakujme predkom, zveľaďujme krajinu a šírme ďalším generáciám našu kultúru. Buďme pyšní na náš národ a jazyk. A vždy, keď zaznejú tóny našej hymny, hrdo spievajme!
Daniel Laškody

Moja láska k Slovensku je trošku špecifickejšia, ako láska domorodca, ktorý počúval od kolísky slovenčinu v rozprávkach, modlitbách i na školách. Som Čech, narodil som sa v Letohrade (vtedy Kyšperk) a chodil som do základnej školy v Podkrkonoší v malej dedinke Studenec. Mám dvojaké občianstvo a dodnes som rozdelenie Československa celkom nepredýchal (aj keď ho plne chápem), lebo väčšinu rodiny mám v Česku. Preto celkom presne viem pochopiť aj občanov maďarskej národnosti, žijúcich na južnom Slovensku, lebo dodnes, aj keď už som na dôchodku, mojou zástavou zostala tá československá, teda česká, a mojou hymnou je Kde domov můj. Taktiež v našej rodine, pokiaľ ešte žili moji rodičia, sa vždy hovorilo po česky. Čo neviem ale pochopiť je, že keď už tu niektorí občiania žijú celé generácie, že nemajú ani snahu sa naučiť po slovensky. Keby sme pominuli to okrídlené heslo “Čí chlieb ješ, takou rečou máš rozprávať”, tak už z princípu vzdelanosti a uplatnenia je to nepochopiteľné. Veď skúste prísť do Ameriky alebo Nemecka (vo Francúzsku už vôbec nie) a vyžadovať, aby sa s vami rozprávali po slovensky!
Moja láska ku Slovensku pramení nielen z toho, že tu už dlho žijem a že mám šťastie na vynikajúcich ľudí, ale že Slovensko je naozaj krásna krajina, má úžasné dejiny a slovenská reč je veľmi ľubozvučná a bohatá. Preto som zhrozený, čo sa v posledných rokoch deje s týmto prekrásnym jazykom.
Veď ak si prestaneme vážiť svoj jazyk, prestaneme ako národ existovať!
Takáto devastácia reči nebola ani počas socializmu, keď sme v školách všetci mali povinnú ruštinu. Teraz je módne nielen odvracať sa od všetkého ruského ale naopak, najradšej byť proamerický v každej rodine. A čo je úplne výborné, prešpikovať svoju krásnu materčinu čo najviac amerikanizmami.
Práve včera som počul peknú, distingvovanú moderátorku v správach, ako na záver komentovala záver akéhosi koncertu s tým, že nakoniec všetci poďakovali v standing-ovation. Chápem, že angličtina dnes patrí akosi k všeobecnému vzdelaniu, aj keď za vzor si dávať práve Ameriku (lebo tu nemyslí nik ani tak na Anglicko ako na Ameriku), je čím ďalej diskutabilnejšie… Som ale zhrozený z toho, ako je dnes všetko excelentné a sofistikované, vykonávajú sa tendre a audity, do jedla sa už nedávajú prísady ale výhradne ingrediencie, a pred časom ma šokoval pán Čáky, keď v reči len tak ledabolo nehovoril o DPH ale o dí pí ejč. A keď moderátorka vo verejnoprávnej televizii sa začuduje írečitým wow, tak zahreším tak, že sa manželka chytá ruženca.
Nuž ale ako sa má mladý človek stať vlastencom, keď v rozhlase, TV, bilboardoch, časopisoch, jednoducho všade sa przní štátny jazyk a okolo seba má samých zapredancov? Nesmrdí tá ryba tak trocha od hlavy? A ak nedajbože by bolo treba, kto bude brániť svoju vlasť? Tých pár žoldákov? A najhoršie nakoniec: kto sa začne čo len trošku prejavovať ako vlastenec, ihneď dostane nálepku nacionalista! Táto krajina dala tomuto národu kopu vynikajúcich ľudí a mladé Slovensko, to, že existuje také aké je, to stálo veľa úsilia aj krvi. Preto by sme si mali svoje dejiny pripomínať a byť hrdí na svoju zem.
Nechcem robiť reklamu, ale naozaj je SNS jedinou stranou, ktorá dýcha za Slovensko a nebojácne nazýva veci pravými menami.
Takže neviem. Moja láska pramení asi z toho hesla: “Co se škádlívá, to se rádo má”…
Bernard Gregor

Som Slovák- viem to a som na to hrdý! Narodil som sa v mojej krajine, žijem v mojej dedine, vyrastám v mojej rodine- tak ako každý človek – Francúz, Egypťan, Nór…..Ale ráno sa zobúdzam v mojej izbe a na stene mám veľkú mapu Európy, medzi farebnými štátmi je v samom prostriedku ten náš – označený červenou farbou, je viditeľnejší od ostatných, jedinečný už len svojou polohou, neodmysliteľný a nenahraditeľný pre tento „starý“ kontinent tak, ako srdce pre každého z nás. Nie, veľký nie je, ale od Tatier k Dunaju a od Novej Sedlice na východe až po Záhorskú Ves na západe je v ňom ukrytých tisíce a tisíce prírodných aj duchovných krás, minulosti a ja ako mladý človek dúfam, že aj skvelej budúcnosti.
A ak niekto pochybuje – vystúpte niekedy na Kriváň a pozrite sa z výšky na Slovensko, keď bude obzor čistý – niet krajšie miesto na svete, bude si každý istý. A poviem Vám, som rád, že slovenčina je moja rodná reč, jej slová znejú ako sladká hudba…..
No povedzte mi, kto by nebol hrdý, keď počuje slovenskú hymnu znieť? Áno som Slovák a viem, že som na to hrdý!
Lukáš Trebatický

Prečo milujem Slovensko ?
Slovensko je moja vlasť, tu som sa narodil, tu som vyrástol a tu mienim aj ostať. Veď čo môže byť krajšie ako pocit domova. Táto malá krajinka, ktorá je srdcom Európy, sa pýši malebnou prírodou, tradičnou kultúrou, bohatou históriou, teraz najnovšie sa do popredia dostávajú aj športové úspechy, ale najmä neskutočne krásnymi vrchmi, ktoré sú navštevované cudzincami z celého sveta. Som hrdý, že som Slovák a vždy sa budem snažiť čo najviac pomáhať svojej krajine, napríklad už len tým, že ju budem prezentovať v dobrom svetle pred druhými ľuďmi, a taktiež tým, že vo voľbách odovzdám svoj hlas strane, ktorá je slovenská, koná v záujme občanov a vyznáva tradičné a kresťanské hodnoty. Preto som rád, že existuje politická strana,
ktorá má národné cítenie a bráni všetko krásne v mojej vlasti, aby každý, kto sem príde čo i len na návštevu, sa tu cítil výborne.
Matej Šefranko, Ludrová

Prečo milujem Slovensko ???
Musím sa priznať, že už od detstva som sa občas pýtal samého seba, prečo mi táto krajina utkvela tak silno v mojom srdci, prečo ma zaujíma, čo s ňou bude a záleží mi na rodnej hrude, Slovensku. Pričasto mi táto otázka morila moju myseľ a nenachádzal som odpoveď. Odpoveď neprichádzala, lež zúfalstvo sa lepilo na mňa, preto som sa rozhodol, že to musím celé zmeniť! Začal som hľadať odpovede, čím je národ Slovenska jedinečný a čím sme sa odlišujeme od ostatných.
Teda – začal som najskôr hľadať v dejinách Slovenska a bol som uchvátený, akí úžasní predchodcovia sa nachádzali na našom území. Od počiatku, keď sa datuje príchod Slovenov do dnešných Karpát. Datuje sa rok 623 a prvé zmienky sú o Samovej ríši. Udatný kupec Samo zakladá svoju rozľahlú ríšu. Po jeho smrti prichádza ďalší velikán – Kráľ Pribina, o jeho skutkoch sa dostáva až do Byzantskej ríše, ktorá mala dobré obchodné vzťahy. Skvostný bojovník s chrabrým srdcom a bystrím umom Knieža Svätopluk a mnoho povestí o jeho spravodlivom vládnutí. Je fascinujúce, ako sa zaraďovali nielen medzi Slovenov, ale priamo k Slovákom. Hlboko som bol však zaujatý zistením, že starých Slovákov si neuctieval len náš ľud, ale aj susedné kráľovstvá a priam niektorí šľachtici boli tak dojatí, že sa sami hlásili k našej krajine. Nemôžem nespomenúť Matúša Čáka, Kráľa Tatier a Dunaja, taktiež Turza, ktorého potomkovia tvrdo pracovali na zveľaďovaní Oravského hradu. Napriek tomu, že boli maďarského pôvodu, všetky svoje dokumenty písali v slovenčine a hrdo sa hlásili k slovenskému národu.

Okrem našich panovníkov a kráľov tu máme ďalších úžasných ľudí, ktorí žili, boli a umierali pre národ, územie, Boha a svojich blízkych. Môj osobný hrdina je Ľudovít Štúr, jeho meno je vryté vo mne sťa dláto rezbárskeho majstra v kuse dreva. Nepoškvrnená odvaha, vytrvalosť, precíznosť, múdrosť a sila vo viere v ľud Slovenský bola taká obrovská, že ani jeho život nemal pre neho väčšiu cenu než národ. Myšlienky, ktoré nikdy nezomrú a ostatnú navždy v nás, v našich srdciach. Je neuveriteľné, keď jediný človek dokáže svojou chrabrosťou naplniť srdcia ostatným a ukázať im ušľachtilú cestu, ktorá im dá vytúženú a tvrdo vybojovanú slobodu. Moje srdce tiež krváca, keď počuje slová ako Hurban, Hodža, Chalupka, Hviezdoslav, Kukučín, Kráľ, Rúfus, majster Pavol z Levoče, Štefánik, Dubček, Tiso, Hlinka a mnohí iní, ktorí bojovali za nás všetkých, za naše krajšie zajtrajšky a pre našu slobodu.

Keď som už mal srdce naplnené slzami, smútkom, ale i radosťou a víťazstvami našich ušľachtilých národovcov, začal som rozjímať nad krásou našej krajiny. Prechádzal som z jednej strany na druhú a hľadal. Oplatilo sa, našiel som neuveriteľné množstvo krás, ktoré inde ako v SLOVENSKEJ REPUBLIKE nenájdete. Táto krása sa rozprestiera od Dunaja, Karpát, Tatry až po Lužné lesy. Krásne prírodné úkazy panenskej prírody Karpát zakrývajúcej plno tajomstiev prírody. Malých potôčikov, neopísateľne krásnych kvetov, šantiacich zvierat ale aj plne precízne vymodelovaných štítov a kopcov, niečo čo inde nenájdete. Rieky plné rýb, ktorých ľahkosť prechádza až do ústí Váhu, Hornádu či Hrona. Tajuplnosť kopcov ukrýva najväčšie bohatstvo minerálnych vôd na svete. Mrazivé podmienky Tatier poskytujú útočisko kamzíkom, svišťom a iným ohrozeným druhom zvierat, ktoré už nemajú kam inam ísť.
Precíznosť našich starých otcov vytvorila úžasné artikulárne kostolíky, ktoré boli vyhotovené bez kusa železa, a aj napriek zdrvujúcim podmienkam výstavby to dokázali a vytvorili stavby, ktoré očaria i dnes. Ich spotené, zvráskavené tváre a unavené ruky zanechali na našej krajine úžasné dedičstvo, ktoré si musíme vážiť a chrániť i svojím životom, ak to bude potrebné. Naši najmúdrejší zanechali výborné poznatky a vynálezy, ktoré uľahčujú všade vo svete ľahšie bytie. Nesmieme ani zabúdať na všetkých ostatných ľudí, ktorí svojou jedinečnosťou prispievajú v unikátny celok našej krajiny. Pre toto milujem svoju krajinu celým svojím srdcom!
Michal Poništ, Krásno nad Kysucou

Milovať našu vlasť – Slovensko by mal každý Slovák a Slovenka. Všetci sme sa tu narodili, všetci tu máme naše hlboké korene. Slovensko je krásna krajina, ktorá leží na úžasnom mieste planéty Zem, kde máme ešte stále krásnu prírodu, stále čistý vzduch, množstvo minerálnych prameňov, jaskýň, flóry a fauny. Mnohí Slováci ani nevedia, že máme najväčšiu zásobáreň pitnej vody v Európe – na Žitnom ostrove. Voda je dôležitá pre život. A naša história? Je veľmi bohatá. Množstvo hradov a zámkov, archeologických nálezov, historických udalostí… A verte mi, pochodil som kus sveta, ale naše dievčatá – Slovenky sú tie najkrajšie a najlepšie na svete! Slovensko milujem svojim srdcom.
Pri písaní a čítaní takýchto článkov si stále spomínam na môjho starého otca, deda z Prešova, ktorý bol jedným z dobrovoľníkov pri obrane Slovenska v Malej vojne, keď na Slovensko vtrhli zo Zakarpatskej Ukrajiny Maďari. Zároveň si veľmi vážim Janka Slotu a celú SNS. Držte sa!
Jaroslav Kolla, Košice

Európa má tú česť, krásnu zem si v srdci niesť.
Dlhé polia plné kvetu, dravé rieky, bystriny,
ponúkajú nášmu svetu, aj liečivé byliny.
Krásne lány, tmavé lesy, hory, kopce údolia,
lesná zver po tuhých zimách, pásť sa chodí na polia.
Bralá veľhôr zvaných Tatry, rešpekt isto vzbudzujú,
pod nimi junáci jak bratri, mestá obce budujú.
Jak nazýva sa táto zem, pokropená krvou, potom?
Na svete je jedna jediná: Slovensko, zem Patriotov !
Dlhé roky desaťročia zvádzali sme krutý boj,
dnes iný len oči očia, čo dokáže, krv a znoj.
Ak by niekto rukou siahol, na drahú zem Slovana,
nepomôže ani diabol, nedožije do rána!!!
Branislav Neslušan

Prečo milujem Slovensko ?
Som rodený Slovák a som na to hrdý, pretože som súčasť národa s bohatou a veľmi
dávnou minulosťou: od dávnych kniežactiev, cez nádherné kroje a piesne, boje za
slobodu a reč až po dnešnú neistú dobu. Ako jedna časť veľkého slovanského
bratstva by sme mali byť hrdí, že sme súčasťou takejto histórie národa. Národa,
ktorý je tu už veľmi dávno, a vždy to bol inteligentný, vzdelaný a mierumilovný
národ, ktorý však bol neustále atakovaný inými nenásytnými a hlúpymi národmi – najmä pre našu krásnu reč, vzdelaný národ, a nádhernú zem, ktorú nám môže závidieť celý svet. Takisto som hrdý na našich predkov, ktorí veľakrát položili život za to, aby sme sa teraz mohli pýšiť touto krásnou zemou, horami, a nádhernou rečou. V dnešnej dobe si už málokto uvedomuje, čo to všetko stálo úsilia, životov, námahy, aby sme sa týmto mohli teraz pýšiť. Je to práve naopak, s tým, čo máme na chválu, sa plytvá a zaobchádza nešetrne, a to, čo by sa malo chrániť za každú cenu, sa
rozpredáva a rozdáva. Dúfam, že ešte dlho tu budú strany ako SNS, ktoré sa za toto
budú biť a chrániť tento národ a bohatstvo tohto štátu, aby som sa vždy mohol hrdo
pozrieť na naše bohaté lesy, hory a lúky a povedať si, že som šťastný, že žijem
v krásnej krajine v srdci Európy – v milovanom drahom a krásnom Slovensku.
Pavol Helík

Prečo milujem Slovensko? Preto milujem Slovensko, že som sa tu narodila, je
to môj domov navždy, je maličké, nádherné, preto, lebo cítim, že na tomto
malom kúsku zeme sa dejú zázraky, pretože v jeho nádhernej malebnej prírode
cítim spojitosť s bohom…
Mária Matovičová, Trnava

Prečo milujem Slovensko? Ja s mojím trinásťročným videním vnímam Slovensko ako veľmi pekný, dôstojný, rovnoprávny štát. Slovensko má svoje krásy – napríklad také Vysoké a Nízke Tatry a Vlkolínec , Čičmany a je toho omnoho viac. Ale taktiež milujem Slovensko preto, lebo som sa tu narodil , je to môj materinský štát a prisahám Vám, že za žiadny iný by som ho NEMENIL.
Slovensko nie je síce veľký štát , ale to mne osobne neprekáža, lebo načo je taký štát, kde nepoznáte ani svojho suseda? Preto čím menší štát, tým lepšie, lebo poznáme skoro každého. Slovensko sa mi zdá ako hrdý a demokratický štát, ktorý má aj politické strany, ktoré myslia na Slovensko a nemajú žiadnu zásterku úmyslov. Ľudia na Slovensku majú veľké šťastie, že sú Slováci! Toto je stručne môj trinásťročný pohľad na pekné a múdre Slovensko.
Michael Hanzalík

Slovensko milujem preto, lebo má nádhernú prírodu, zaujímavú kultúru, veľmi dobré národné jedlá a tiež ma zaujímavú históriu. Na Slovensku milujem aj to, že má veľa hradov a zámkov. Slovensko mám rád aj preto, lebo má veľa minerálnych prameňov a jaskýň. A taktiež milujem lyžovanie. Na Slovensku je veľa lyžiarskych stredísk – a to je pre obyvateľov Slovenska veľkou výhodou, že nemusia dochádzať do iných krajín na lyžovačku. Slovensko je jednoducho povedané jedinečné!
Adam Hrobák, Stará Ľubovňa

Slovensko milujem, pretože je také, aké je. Za to, že je také, aké je, vďačím
všetkým ľuďom, osobnostiam, ale aj radovým vojakom, či obyčajným roľníkom,
ktorí sa zúčastnili na vzburách za oslobodenie Slovenska spod útlaku a tyranie, ktorá trvala stovky rokov.
Milujem ho pre nádhernú a nezameniteľnú prírodnú krásu, jedinečnú kultúru zahrňujúcu množstvo dedičstva hmotného aj duševného, za ktoré by sa hanbil iba človek, ktorý o tom nevie. O obyvateľstve ako spoločnosti a všeobecným povedomím a inteligenciou, či politickou alebo ekonomickou situáciou rozprávať nechcem. Osobne pevne verím, že slovenský národ nie je taký, ako sa prezentuje (aj keď výsledok parlamentných volieb mi protirečí, ale stojím si za tým). A aj toto je jeden z dôvodov, prečo je mojím snom stať sa politikom a urobiť niečo pre túto krajinu a oslobodiť ju spod národného útlaku. Svoju vlasť nehodlám opustiť ani v ťažkých časoch a som hrdý na to, že som Slovák.
Ján Pokorný, Bratislava

Táto téma mi je ako národniarovi a vlastencovi zvlášť blízka. V mojej terminológii by som to charakterizoval asi takto – milujem SLOVENSKO kvôli SNS, lebo ako jediná politická strana na Slovensku má záujem o zachovanie celistvosti Slovenska a bojuje za nás Slovákov!
…Najkrajší kút v šírom svete je moja rodná zem… Tu som sa narodil, tu doteraz žijem. Prežil som tu najkrajšie okamihy detstva. Milujem našu krajinu nielen pre jej polohu, krásu a jedinečnosť, ale aj preto, lebo iba tu cítim chuť domova. Iba tu môžem stretnúť ľudí, ktorí sú mi vzácni a veľa pre mňa znamenajú. Ľúbezný zvuk slovenčiny, ktorý má v každom kraji iný, a predsa podobný, je nádherný! Slovensko milujem. Je prekrásne. Pri každej obci, malej dedinke či pri každom meste je rovnako pekné. Všade navôkol sa rozprestierajú pohoria, lúky, polia, rieky, ktoré stekajú po pramienkoch, po sivých skalách, potôčiky a veľa iných čarokrásnych vecí a krás prírody. Narodil som sa tu a nevedel by som žiť v inej krajine ako je moje rodné Slovensko.
Matúš Nameš

Mam rád SLOVENSKO už len preto, lebo je to moja rodná zem, moja vlasť… Verím, že Slovensko je sociálny a pospolitý národ, v ktorom budú hádam ešte vládnuť ľudia z vašej strany… Slovensko potrebuje silnú ruku pospolitej myšlienky akú vy predstavujete. … hoci mám len 13 rokov už viem koho budem voliť keď dovŕšim 18 rokov. Budem voliť SNS… No keď dovŕšim 15 rokov nebudem váhať a vstúpim do mládeže SNS.
Branislav Gigac

Narodil som sa na Slovensku, mám pekné slovenské priezvisko a mám slovenskú národnosť. Hoci žijem na južnom Slovensku, táto zem patrí a vždy bude súčasťou Slovenskej republiky. Hoci ako som povedal, že žijem na južnom Slovensku, slovenský jazyk a slovenská gramatika nie sú mi cudzími pojmami ako u veľkej väčšiny obyvateľov pohraničia s Maďarskom. Aj keď ma veľa obyvateľov na juhu odsudzuje za používanie slovenčiny, ja sa nevzdávam a náš jazyk budem používať vždy a všade!
Milujem Slovensko, a preto z politického hľadiska mi nemôže byť nijaká politická strana bližšia než SNS! Slovensko je krásna krajina od Dunaja, až po Tatry. Ak by to situácia dovolila, rád by som strávil celý život na rodnej zemi. Myslím si, že táto krajina, bez ohľadu na vek, pohlavie, národnosť, rasu atď, by si zaslúžila od jej obyvateľov, aby každý vedel po slovensky. A už len za to, že tu žijeme, by to ťažké byť nemalo… I ♥ SLOVAKIA.
Adrián Mucha, Veľká Ves nad Ipľom

Slovensko milujem pre jeho prírodné krásy, Tatry a najmä pre mesto Nitra. Milujem ho pre pána Slotu, pre jeho výstižné výroky na adresu “Maďarov”, pre náš krásny jazyk, pre politickú stranu SNS… Slovensko je najkrajšia krajina na svete. Máme
najkrajšie dievčatá na svete. Slovensko jednoducho milujem. Dúfam, že pán Slota tu bude naveky!
Ivan Kukučka, Čermany

Prečo milujem Slovensko? To by sme mali vnímať ako samozrejmú vec.
Samozrejme, že keď odmyslíme súčasnú vládu a jej podivné praktiky a pozrieme sa na pôvod našej vlasti, tak zistíme, že táto krajina bola krajšia než iné časti Európy. To viedlo aj našich predkov k tomu, aby tu začali žiť a vytvárať kolónie. Ja osobne by som povedal, že môžeme hovoriť o prvých Slovákoch. A to už preto, že boli presvedčení o kvalitnom prostredí. Všetka moja láska k vlasti prameni z histórie u našich predkov. Je to jeden zo spôsobov, ako sa im odvďačiť za to, za čo bojovali dlhé roky. Či už sme boli pod nadvládou alebo nie, vždy sa našla aspoň hŕstka Slovákov, ktorí tvorili slovenské spoločenstvo, z ktorého neskôr vznikol štát. Stretol som sa s mnohými názormi, že človek si nevyberá, kde sa narodí. Ale aj Boh vie, čo je správne, a keď som sa narodil na Slovensku, tak si ho ctím celou svojou dušou a celým svojim srdcom! A najmä, keď je to taká pekná krajina!
Keby tu nebol až taký dobrý život, tak by tu nik nebýval a Slovensko by sa nerozvíjalo. Nie vždy sa dá dobre zarobiť, ale vždy sa tu dá dobre pestovať a prežiť. A reči ako je dvojaké občianstvo? Veď sú to len „žvásty“, lebo veľa ľudí z maďarskej menšiny je tiež hrdých na to, že sú Slováci a nechcú počuť o inej národnosti. Aspoň čo mám spolužiakov na internáte. Nepopieram, že ten zákon nemá zmysel, lebo by som klamal. Ale je to jediná odpoveď pre tých škaredých turulov. A mali by sa prijať aj ďalšie zákony, ktoré by nás viedli k láske k vlasti – k našej krásnej slovenskej zemi.
A štátne symboly by som zaviedol aj na vysokých školách, aby aj žiaci zo zahraničia vedeli, kde študujú a ako sa volá tá pekná krajina. Ako príklad uvediem USA. Je to krajina plná prisťahovalcov, ale napriek tomu, že sa tam nenarodili, tak si vážia svoju vlasť. To by som si želal – aby moje deti boli od mala hrdé na svoju vlasť. Samozrejme, že prirodzene hrdé a nie donútené. Ale samému mi to bude trvať dlho, a preto prosím Vás, Slovákov, pomôžte mi pri tvorení a obnove pravých SLOVÁKOV, lebo nám hrozí, že vymrieme. Premnožia sa iné, ázijské kmene. Nebude trvať dlho a vyhynieme. Je to nehoráznosť, tak nám Boh pomáhaj.
Štefan Barilla, Poprad

Rád by som sa s Vami podelil o jeden príbeh z môjho detstva. Keď sme s bratmi chodievali k starým rodičom na letné prázdniny do Zvolena, občas sa nám tam ostatné deti posmievali a nehrali sa s nami preto, lebo sme „blaváci“. Z Bratislavy. Pýtali sme sa nášho deduška, prečo je to tak, lebo nás vždy vychovávali k tomu, že sme Slováci.
Jedného dňa urobili deduško s babkou celý hrniec makových šúľancov. Pozvali všetky deti z okolia, a keď sme sa všetci spoločne dosýtosti najedli, deduško prehovoril – a ja si dodnes pamätám jeho silné slová: „Tak, ako nám všetkým chutili tieto šúľance, tak my všetci rovnako milujeme naše Slovensko. Rozprávame tou najkrajšou rečou a sme hrdí na svoju vlasť – všetci sme bratia a sestry a spoločne ju musíme chrániť. Radujem sa spolu a ponaučme sa od Svätopluka.“
Vďaka tomuto zážitku z detstva mám ešte doteraz výborných priateľov, s ktorými sa pravidelne stretávame a nerobíme medzi sebou rozdiely – všetci sme vlastenci, hrdí Slováci, žijúci v tej najkrajšej krajine.
J. Valovčan

Myslím si, že len malá hŕstka historikov si uvedomuje aký hrdý názov svojho štátu nesie naša republika. Zo všetkých slovanských národov len názov našej republiky pripomína časy dávno minulé. Len Slovensko nesie pečať našich pradávnych predkov – Slovanov v jeho názve. Slováci = Slovania. Toto je základ, prečo k Slovensku a k jeho národu prechovávam úctu, pre národ Slovanov, ktorí majú tak hlboké korene v tak dávnej minulosti. Pre silu slovanského národa, akou dokázali čeliť a odolávať nepriateľom a ich nástrahám. Pre múdrosť mysliteľov, vznešených a vážených ľudí, ktorí vzišli z tohto národa.
Dostalo sa nám neskutočnej cti, nám človiečikom slovenským, stavať a budovať na tak pevných základoch ako je história slovanského/slovenského národa. Dostalo sa nám neskutočnej cti niesť názov Slovanov v názve nášho štátu Slovensko. Slovensko je tu preto, aby sa nezabudlo a pripomínalo dobu našich predkov, odkiaľ sme vzišli. Rozlohou je síce malé, ale určite nie bezvýznamné, pretože Slovensko vo svojom názve pripomína históriu tak veľkolepého národa Slovanov. To nemôže byť len náhoda, to je výzva.
Ľubica Melegová, Senica

Prečo milujem Slovensko? Milujem ho preto, lebo tu žili a žijú moji predkovia a predkovia slovanskí.
Milujem Slovensko preto, lebo sa v ňom narodilo veľa ľudí, na ktorých môže byť celý svet hrdý.
Milujem Slovensko preto, lebo len v ňom sú naše Tatry – strecha Slovákov.
Slovensko milujem aj preto, lebo vydržalo nadvládu polonegramotných ľudí, ktorí trápili starých Slovákov 1000 rokov.
Slovensko milujem preto, lebo máme ešte aj dnes v politike, konkrétne v SNS ľudí, ktorí stoja za slovenskými tradíciami a bojujú proti maďarizácii.
Slovensko je naša vlasť, vlasť máme len jednu – a tú musíme milovať. Ja svoju vlasť milujem a som hrdý na to, že som Slovan, Slovák.
Samuel Matula, Dolné Janíky

Na otázku, prečo milujem Slovensko, som našiel jedinú odpoveď. Milujem ho, lebo viem oceniť jeho hodnotu. Tisícky rokov boja sa dovŕšili do úspešného konca a ja si užívam suverenitu nášho národa. Ďakujem každému telu, ktoré padlo za národ, za Slovensko. Za krajinu v srdci Európy, s nádhernými pamiatkami a duševnou čistotou. Taktiež ho milujem z prostého dôvodu. Je tu môj domov, ktorý by som nemenil. Nikdy a za nič… Medzi moje najväčšie sny patrí túžba stať sa politikom. Neviem, či plávam iba v utópii, ale rád by som to skúsil. Chcel by som sa starať o našu hrudu, brániť ju pred potenciálnym nepriateľom a pridať sa k tým najintenzívnejším bojovníkom. Či morálnym, alebo fyzickým.
Matej Siget, Bratislava

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

11. 12. 1903 – V Prahe zomrel Martin Hattala, jazykovedec, profesor českej univerzity v Prahe, autor diela Krátka mluvnica slovenská, normatívnej príručky spisovnej slovenčiny.

11. 12. 1975 – V Bratislave otvorili novú výškovú budovu Slovenskej televízie v Mlynskej doline.

KALENDÁR PODUJATÍ
december 2017
P U S Š P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031