Výroky

Výroky Jána Slotu
Národniari a ich osobitý politický štýl

„Per fas et nefas“ – povolenými aj nedovolenými prostriedkami.

Arthur Schopenhauer

Eristická dialektika je dôkazom toho, že hašterenie nie je v politických kruhoch prejavom nekultúrnosti. Politika na Slovensku všeobecne nemá dobrý kredit, ale je predovšetkým o výrokoch a postojoch, o sľuboch a sklamaniach, o pravde a nedôvere. Konzervatívna slovenská spoločnosť si zachováva odstup od hašterenia a svárlivosti politikov, hoci práve táto vlastnosť je pre Slovákov dosť charakteristická. Vyznieva to, akoby sme sa chceli dať radšej klamať o dvojnásobných platoch, ako počuť pravdu.

Ako je to vo svete? Mnohí svetoví prominenti netušia, že hašterenie v médiách je veda a nie je prejavom nekultúrnosti (B.Škreko). Už dávno sa mu venuje i samostatný vedný odbor zvaný eristická dialektika. Podľa jej zakladateľa Arthura Schopenhauera znamená „umenie dišputy vedenej tak, aby sa účastník ocitol vždy v práve“.

Ostré slovné facky lietajú aj na parlamentnej pôde v najstaršej demokracii na svete, vo Veľkej Británii. V stredoveku museli sedieť poslanci vo Westminsteri od seba v laviciach na dĺžku šable, aby si okrem hádok nemohli dať navzájom prípadne aj jednu do brady. Novodobé dejiny predovšetkým Dolnej snemovne však ukazujú, akou ostrou zbraňou vie byť aj jazyk.

Práve s predstaviteľmi SNS sa spája radikálnosť a tvrdá priamosť vyjadrení v diskusiách alebo vyhláseniach, hoci vo svete ide o bežný štandard politických prestreliek. V Rakúsku je bežným zvykom označovať protivníka za klamára a snaha vyviesť ho pri rozprave z miery nadávkami toho najhrubšieho zrna. Rakúska tlač čas od času prináša ich výber a nechýbajú v ňom výkriky z lavice ako „To sú drísty!“, „Nechajte si tie debiliny!“, prípadne „Zavri už tú plechovú hubu!“ Diplomatický spor medzi Talianskom a Nemeckom vyvolal výrok S.Berluconiho v Európskom parlamente na adresu nemeckého sociálnodemokratického poslanca Schultza o úlohe „kápa v koncentrákoch“. V samotnom Taliansku počas volieb 2006 sa tvrdo častovali lídri na premiéra S.Berlusconi a R.Prodi. W.Churchil odpovedal kritizujúcej poslankyni: „Viete aký je medzi nami dvomi rodziel? Zatiaľ čo ja sa ráno zobudím triezvy, vy vstanete rovnako škaredá a hlúpa“.

Národniarska politika a rétorika od samého začiatku – aj vďaka provokatívnym témam (osamostatnenie, maďarská karta, riešenie cigánskej otázky, privatizácia, absencia národných záujmov vo vládnej politike, neslovenské správanie členov vlády a parlamentu, odpor proti NATO, atď.) – sú prirodzene už svojou tematikou a podstatou provokatívne a radikálne.

Druhou črtou slovenskej politiky je jej personalizácia. Politické subjekty sú vnímané najmä cez svojich lídrov. Politika SNS je čitateľná, transparentná, priama a rázna. Preto aj výroky predsedu Slovenskej národnej strany Jána Slotu sú adresné, pravdivé aj keď pre niekoho možno tvrdé. Ale pravda bolí a bez pravdy nie je náprava. Ján Slota si zakladá na tom, že za každých okolností hovorí pravdu a priamo k meritu veci. S odstupom času sa opodstatnenosť jeho výrokov ukazuje ako nielen pravdivá, ale aj prognostická. Preto prinášame časť z jeho zaujímavej adresnej a trefnej výrokovej bibliografie.

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

11. 12. 1903 – V Prahe zomrel Martin Hattala, jazykovedec, profesor českej univerzity v Prahe, autor diela Krátka mluvnica slovenská, normatívnej príručky spisovnej slovenčiny.

11. 12. 1975 – V Bratislave otvorili novú výškovú budovu Slovenskej televízie v Mlynskej doline.

KALENDÁR PODUJATÍ
december 2017
P U S Š P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031