22. vychádzka na Kohlwald v Levoči

06.02.2014

Pri príležitosti 22. výročia vzniku Slovenskej republiky sa v polovici januára uskutočnila v Levoči úspešná akcia, na ktorej sa stretli členovia Slovenskej národnej strany, Matice slvensej a ich sympatizanti.

V záhlaví tohtoročnej pozvánky na vychádzku na Kohlwald – Uhliská je myšlienka „Za svornosť národa, za svornosť mesta“.

Cesta hore na Kohlwald
je prvá naša každoročná túra.
Tam v tichu krásnej prírody
spomíname na Ľudovíta Štúra.
Čo veľké pre náš národ urobil,
to všetci dobre vieme,
že sa krásna reč slovenská
ozýva v rôznych končinách zeme.
Patrí mu za to naša vrelá vďaka
a úcta nehynúca,
nech naňho navždy spomína
generácia súčasná i budúca.

Uvedené vyznanie zaznelo z úst Ľudmily Griechovej, zároveň autorky básne, pri pomníku Ľudovíta Štúra v Levoči, kde sa účastníci osláv stretli. Rovnako vzdali úctu Ľudovítovi Štúrovi, pripomenutím si dátumu jeho úmrtia 12.1.1856.

Spomienkovú slávnosť organizovali zakladatelia tradície osláv predseda OR SNS v Levoči Miroslav Brincko, Miroslav Kellner, starosta obce Grančpetrovce Peter Pitoňák, ako aj miestny odbor Matice slovenskej v Levoči pod vedením Anny Petrekovej. Význam podujatia podporil svojou účasťou aj primátor mesta Levoča Miroslav Vilkovský.

50 účastníkov spomienky zaspievalo hymnu SR. Po druhýkrát vystúpil spevácky zbor Denného centra seniorov v Levoči pod vedením Štefana Draveckého. Hymnickými a znárodnenými piesňami prispeli k slávnostnej atmosfére pri pomníku a vzdali hold historickým udalostiam nášho národa.

Nasledne sa časť účastníkov vybrala na Kohlwald, kde na priamych štúrovských miestach zaznelo Mor ho od Sama Chalupku. Báseň predniesla tajomníčka MO MS v Levoči Ivana Kellnerová a spomienkový príhovor mala predsedníčka matičného odboru Anna Petreková. Tá tiež odovzdala pamätné listy všetkým tým účastníkom, ktorí založili tradíciu januárovej slávnosti na počesť vzniku SR. Súčasťou vychádzky bolo spoločenské posedenie so vzájomným povzbudením účastníkov nezabúdať na tých, ktorí sa zapísali natrvalo do dejinného diania Slovákov v ďalekej aj novodobej histórii – Aladár Brincko.

Miroslav Brincko

L1

L2

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

27. 3. 1848 – Pod vedením Janka Kráľa a Jána Rotaridesa sa vzbúrili roľníci v piatich dedinách Hontianskej stolice. Žiadali zrušenie poddanských povinností a právo používať slovenčinu v úradoch a školách.

27. 3. 1996 – NR SR prijala zákon o nemorálnosti a protiprávnosti komunistického systému.

KALENDÁR PODUJATÍ
marec 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031EC