Správy z regiónu z východu zo Starej Ľubovni

23.11.2017
Správy z regiónu z východu zo Starej ĽubovniV Nižných Ružbachoch odhalili a požehnali tabuľu Bernardovi Pánčimu
Nižné Ružbachy 16. novembra (TK KBS) Pri príležitosti 95. výročia narodenia kňaza, horliteľa a politického väzňa Bernarda Pánčiho bola počas bohoslužby odhalená a požehnanie pamätná tabuľa. Slávnosť sa uskutočnila v nedeľu 12. novembra 2017 vo farskom kostole svätej Kataríny Alexandrijskej v Nižných Ružbachoch. Hlavným celebrantom bol vzácny hosť z poľska, krakovský pomocný biskup Ján Škodoň, ktorý zároveň odhalil a požehnal pamätnú tabuľu venovanú dlhoročnému farárovi tejto farnosti. Počas slávnosti odznela prednáška cirkevného historika Ľuboslava Hromjáka spoločne s filmom z dielne Ústavu pamäti národa svedectvo : ,, Trinásť rokov, to nie je večnosť…“
Bernard Pánči sa narodil 12. 9. 1922 v Bielom Potoku pri Ružomberku a pochádzal z deviatich detí. Maturoval v Ružomberskom gymnáziu v roku 1941, kde ešte v júni toho istého roku nastúpil do Kňazského seminára v Spišskej Kapitule a v roku 1946 prijal kňazskú vysviacku z ruk spišského biskupa Jána Vojtaššáka. Do roku 1958 pôsobil vo farnostiach: Oravské Veselé, Námestovo, Liptovský Mikuláš a Rabča.
Trinásteho januára 1958 bol zaistený Štátnou bezpečnosťou v Žiline a v júli toho istého roku je nespravodlivo odsúdený súdom za vlastizradu so stratou občianskych práv na 13. rokov. Väzenie si odpykával vo väznici Valdice do roku 1962, kedy bol prepustený na amnestiu. Do udelenia štátneho súhlasu na výkon pastorácie pracoval Lesostave a Ružomberských papierňach.
Na sviatok svätého Jozefa v roku 1966 bol ustanovený za farára do farnosti Nižné Ružbachy ,kde pôsobil 21. rokov. Odtiaľ bol v roku 1987 preložený za farára do farnosti Spišské Matiašovce na Zamagurí. Na jeseň v roku 1996 spolu už teraz s blahoslaveným pápežom Jánom Pavlom II. slávil vo Vatikáne ďakovnú bohoslužbu za 50. rokov kňazskej služby. Posledným miestom jeho pastorácie bola duchovná správa u sestier Vincentiek v Močenku.
V historickom kontexte bol kňaz Bernard Pánči významnou osobnosťou cirkevných dejín na Slovensku. Spišská diecéza mala vo svojich kňazských radoch kňaza, ktorý bol ovplyvnený Ružomberským farárom Andrejom Hlinkom, cirkevným historikom Jozefom Špirkom či Ladislavom Hanusom. Počas väzenia mal možnosť stretnúť významné cirkevné osobnosti v podobe biskupa Jána Vojtaššáka, biskupa Buzalku a Karla Otčenáška. Spolu s pápežským prelátom Viktorom Trstenským ho vtedajšia štátna bezpečnosť zbavila všetkých občianských a ľudských práv a nespravodlivo väznila.
Neľudské a tvrdé podmienky vo väznici Bernarda Pánčiho nezlomili ale práve naopak, skúsenosť z prostredia, ktoré nebolo vôbec naklonené k Cirkvi a kňazom v tedajšom Československu, mu pomohla sa ešte viac priblížiť k tým, ku ktorým bol neskôr ako kňaz poslaný. Kňaz Bernard Pánči bol odpočinku v Charitnom domove sv. Jána Bosca v Spišskej Kapitule. 19. apríla 2014 v predvečer veľkonočnej vigílie v levočskej nemocnici odovzdáva dušu Stvoriteľovi. Pohrebné obrady na ružomberskom cintoríne vykonal spišský pomocný biskup Andrej Imrich.
Tejto krásnej udalosti v Nižných Ruťžbách sa zúčastnila aj polankyňa za NRSR  Eva Smolíková a predsedá mládeže SNS za okres Stará Ľubovňa Jozef Bravis.Takto si úctili pamiatku Bernarda Pánčiho. Jozef Bravis poďakoval poslankyni Eve Smolíkovej za celú mládež SNS v Starej Ľubovni, že ich poctila svojou návštevou a že nezabúda na východ.

sns4 sns3 sns2 SNS1 sns5
AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

13. 12. 1915 – Po návrate zo srbského frontu sa Milan Rastislav Štefánik stretol v Paríži s Edvardom Benešom, čo sa považuje za začiatok jeho významnej úlohy politika, vojaka a diplomata v službe a na čele organizovaného národnooslobodzovacieho boja Slovákov a Čechov v zahraničí.

13. 12. 1942 – V Ružomberku otvorili nové gymnázium, ktoré nieslo meno Andreja Hlinku.

KALENDÁR PODUJATÍ
december 2017
P U S Š P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031