Konferencia o trhu práce s účasťou SNS

20.01.2016

Inštiut zamestnanosti organizoval v pondelok dňa 18. januára 2016 v Bratislave konferenciu na tému „Trh práce v programoch politických strán a hnutí v nadchádzajúcich parlamentných voľbách“, na ktorej bol daný priestor aj Slovenskej národnej strane. Cieľom konferencie bolo umožniť politickým stranám a hnutiam prezentovať svoj pohľad na problematiku trhu práce na Slovensku a načrtnúť svoje návrhy na jednotlivé problematické časti trhu práce, zamestnanosti a nezamestnanosti.

Za Slovenskú národnú stranu v rámci uvedenej konferencie vystúpila Magdaléna Kuciaňová, predsedníčka KR SNS Trnava a koordinátorka odborného kabinetu pre sociálnu oblasť. Vo svojom príspevku uviedla, že cieľom sociálnej politiky SNS je v prvom rade ochrana a posilnenie tradičných hodnôt spoločnosti ako je rodina, mládež a predovšetkým práca. Zdôraznila, že pre budúcu vládu SR by malo byť prioritou systematicky riešiť posilnenie sociálnych istôt ľudí, predchádzať vzniku ďalších možných kríz a podporiť stabilitu sociálneho systému. Najpodstatnejším problémom súčasnosti je podľa jej názoru dlhodobá nezamestnanosť, predovšetkým mladých ľudí a matiek.

Riešiť dlhodobú nezamestnanosť, ktorú v súčasnom období reprezentujú predovšetkým nízko vzdelaní nezamestnaní, možno prostredníctvom podpory pôdohospodárskej politiky, podpory projektov sociálneho podnikania a rozvoja kúpeľníctva. Nemožno opomenúť uskutočnenie školskej reformy, ktorá pomôže trhu práce, keďže dnešný školský systém nepripravuje absolventov v takej štruktúre, ako si to vyžaduje trh práce. Podľa Magdalény Kuciaňovej, viacnásobne znevýhodneným nezamestnaným v hladových dolinách možno pomôcť aj krokmi, ako dobudovanie cestnej infraštruktúry, daňovo zvýhodňovať investorov investujúcich v hladových dolinách a poskytovať investičné stimuly a podporiť rozvoj cestovného ruchu. Zdôraznila, že sociálny systém musí byť nastavený podľa pravidla „Pracovať sa oplatí“, t.j. SNS pristúpi k úprave nastavenia sociálneho poistenia a podporí jednotný výber daní a odvodov. SNS sa podľa jej slov zároveň zasadí o zníženie daňovo-odvodového zaťaženia živnostníkov a podnikateľov, pričom výpadok príjmov sa nahradí napr. zdanením telekomunikačných spoločností, obchodných reťazcov a podobne.

Na otázky, ktoré boli kladené prítomnými hosťami, ktorí sa zaujímali o ďalšie konkrétne navrhované opatrenia zo strany SNS, Magdaléna Kuciaňová odpovedala, že v sociálnej politike pristúpi SNS k zásadným reformným krokom, ktoré posilnia ľudské práva, sociálne práva a ekonomické práva, pričom cieľom je vybudovanie nového systému sociálnej ochrany s reformovaným sociálnym poistením. Zároveň sa zavedie systém podpory rozvoja nájomného bývania pre obce a mestá a vytvoria sa podmienky na rovnosť nielen medzi regiónmi a odvetviami, ale aj medzi pohlaviami. Na záver diskusie zároveň zdôraznila, že za účelom zmiernenia negatívnych populačných štatistík na Slovensku SNS podporí rodiny na princípe – „aby bolo viac detí ako rodičov“ a v tej súvislosti postupne začne zmierňovať a odstraňovať krízové stavy v slovenskej rodine. Zamestnanosť na Slovensku je závislá predovšetkým od automobilového priemyslu, čo vyvoláva citlivosť na výkyvy. Z toho dôvodu bude podľa Magdalény Kuciaňovej potrebné podporovať najmä vedu a výskum v oblasti s vyššou pridanou hodnotou.

20160118_102718

20160118_102747

20160118_102753

20160118_110405

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

21. 11. 1916 – Zomrel rakúsky cisár, český a uhorský kráľ František Jozef I. Patril k najvýznamnejším monarchom 19. storočia, vládol 68 rokov.

21. 11. 2002 – Slovensko spolu so Slovinskom, Bulharskom, Rumunskom, Estónskom, Lotyšskom a Litvou dostalo na summite NATO v Prahe pozvanie na vstup do NATO.

KALENDÁR PODUJATÍ
november 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC