Kosci si zmerali sily vo Vlkolínci

27.06.2017

Už 12. ročník súťaže v ručnej kosba na vlkolínskych lúkach vo svetoznámej osade UNESCO Vlkolínec uskutočnil sa 24. júna. Zúčastnilo sa ho 36 súťažiacich, o 13 viacej ako vlani, z rôznych kútov Slovenska. Najviac ich bolo vo vekovej kategórii nad 60 rokov a to osem.

Vlaňajšie prvenstvo v uvedenej kategórii obhájil Ľubomír Jacko (1960) z Liptovských Sliačov. Dosiahol čas 03:04:00. Za nim skončil Ján Gombala z Hruštína (1967) s časom 03:21:00. Bronz si odniesol Jaraslav Ničáň (1958) z Likavky, ktorý dosiahol čas 04:45:00.

V kategórii ženy bolo nasledovné umiestnenie: Agneša Zemenčíková z Vaňovky, Marta Gombálová z Hruštína, Helena Tetáková z Hruštína.  Domáca súťažiaca Dana Zigová sa umiestnila na štvrtom mieste.

V kategórii chlapi do 40 rokov súťažili šiesti poradie bolo: Marian Fillo (Ludrová), Jurina Ján (Hruštín), Štefan Martvoň (Likavka). Vo vekovej kategórii do 18 rokov si zlato vybojoval Matúš Zemenčík z Vaňovky a druhá bola Mária Gombalová z Hruštína. Vo vekovej kategórii si sily zmeralo 13 koscov. Najlepšie sa darilo Petrovi Štrbinovi z Liskovej, strieborný bol Václav Ondrejka z Liptovských Sliačov a bronz patrí Jánovi Porbänovi z Dovalova.

Najstarším koscom bol 79 ročný Ondrej Chmára zo Žaškova.

Podľa slov jedného z hlavných organizátorov podujatia Václava Kucku z Ružomberka, kosenie vlkolínskych lúk sa teší veľkémuzáujmu návštevníkov. Dokázal to aj tento ročník. Súťažiacich neodradili ani horúčavy, teplota sa vyšplhala na vyše 30 stupňov Celzia.

Najstarším koscom bol Prešovčan Bartolomej Kaminský, ktorý sa narodil v roku 1935.

Súťaž v kosení na Vlkolínci pripravili – Okresný výbor Slovenského zväzu záhradkárov v Ružomberku, Občianske združenie Vlkolínec, mesto Ružomberok a Poľnohospodárske družstvo Ludrová.

Zápolenie koscov si prišli pozrieť aj štátny tajomník ministerstva vnútra SR Rudolf Urbanovič (SNS), predseda okresnej organizácie SNS v Ružomberku Miroslav Zigo. R. Urbanovič uviedol: „Po vyše 20 rokoch som si znovu vyskúšal ako sa kosí. Dom v Dúbrave sme chovali ovce a ja som pomáhal otcovi. Som rád, že takéto podujatie pomáha zviditeľňovať Vlkolínec. Dokazuje, že život sa tu nezastavil.!

 Podujatie sa tešilo aj veľkému záujmu divákov.

V kultúrnom programe vystúpila folklórna skupina z Valaskej Dubovej.

DSC_0177 Vlkolínec 1 Vlkolínec 2 Vlkolínec 3 Vlkolínec 4 Vlkolínec5