Oslavy SNP v Ružomberku

30.08.2017

Oslavy 73. výročia Slovenského národného povstania (SNP) uskutočnili sa 28. augusta v Ružomberku. Zúčastnili sa ich predstavitelia mesta Ružomberok, členovia Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, pracovníci tamojšej vojenskej nemocnice. Nechýbali ani zástupcovia politických strán a hnutí, ako aj Okresnej  rady SNS v Ružomberku, ktorú viedol jej predseda Miroslav Zigo. Pmiatku obetí SNP si uctili taktiež položením venca k Pamätníku partizánskej matky.

Účastníci osláv položili vence k pamätníku SNP v areály Ústrednej vojenskej nemocnice SNP – Fakultná nemocnica v Ružomberku. Vypočuli si rozkaz prezidenta SR Andreja Kisku, ktorý  ho vydal k významnému dňu. Potom položili veniec k Pamätnej tabuli generála Miloša Vesela, ktorá sa nachádza na priečelí vstupu nemocnice.. (Miloš Vesel  * 29. januára 1909 Zvolen –  † 22. júna 1989 Ružomberok) bol generál in memoriam, protifašistický bojovník, účastník SNP.) Personál ružomberskej vojenskej nemocnice sa aktívne zapojil do SNP. Vytvoril dve poľné vojenské nemocnice v Korytnici a v Tisovci.

Ružomberský primátor Igor Čombor pripomenul históriu SNP a jej priebeh na dolnom Liptove účastníkom osláv pri Pamätníku partizánskej matky na sídlisku Roveň. Zdôraznil, že v Ružomberku vypuklo Povstanie o dva dni skôr, ako bolo vyhlásené na Slovensku. Účastníci osláv položili vence k pamätníku. Podotkol, že ide o významnú dejinnú udalosť, ktorú si musíme pripomínať. Nesmieme na ňu zabudnúť.

Slávnostné chvíle umocnili piesne v podaní dychovej hudby Supranka v Ružomberku.

DSC_0682 DSC_0714 DSC_0721 DSC_0736 DSC_0769 DSC_0777 DSC_0786 DSC_0800 DSC_0802