Sobota venovaná Štefanovi Mišíkovi v Hnilci

12.09.2016

Okresná organizácia SNS v Spišskej Novej Vsi venuje sústavnú pozornosť pripomínaniu si význačných slovenských udalostí a osobností z oblasti Spiša a to aj organizovaním spomienkových podujatí. Tak aj v sobotu 3. septembra Okresná rada SNS v Spišskej Novej Vsi a miestna organizácia SNS Mlynky zorganizovala v obci Hnilec spomienkové stretnutie na Štefana Mišíka (* 1. 12. 1843, Ondrášová -†27. 7. 1919, Spišská Kapitula).

Kto bol Štefan Mišík? Študoval filozofiu a teológiu v Spišskej Kapitule. V roku 1868 bol vysvätený za kňaza, potom pôsobil ako kaplán v Nemeckej Ľupči, Ružomberku, Námestove, Hniezdnom. Od roku 1874 bol správcom farnosti v Hnilci a od roku 1919 pôsobil ako kapitulný vikár v Spišskej Kapitule. V rokoch 1908 – 1919 bol predsedom Muzeálnej slovenskej spoločnosti. Zaoberal sa staršími dejinami Spiša, cirkevnými dejinami. Bojoval proti maďarizácii cirkevného života a proti slovenskej politickej pasivite. Zozbieral spišské povesti a ľudové piesne, ktoré patria k základným zbierkam slovenského folklóru.

Celý deň sa niesol jeho menom. Hneď zrána okresný predseda SNS v Spišskej Novej Vsi Michal Demečko spolu s členmi SNS cestou do Hnilca položili veniec k pamätnej tabuli pri ceste na skale na ktorej Štefan Mišík rád sedával. Deň pokračoval svätou omšou v obci Hnilec už aj s účasťou predsedu OR SNS v Rožňave Stanislava Blahusa, kde miestny farár pripomenul život a životné poslanie Štefana Mišíka. Pokračovalo sa položením venca k pamätnej tabuli na miestnej fare a posedením všetkých účastníkov na priehrade Dedinky.

Ján Olejník
tajomník OR SNS v Spišskej Novej Vsi

DSCF1898

DSCF1924

DSCF1930

DSCF1940