Vydarený národniarsky turnaj v kráľovskej hre

29.12.2016

Na sklonku minulého roka, vo štvrtok 29. decembra, sa v Zákopčí (okr. Čadca) uskutočnil 1. ročník Šachového Holeštiakovho memoriálu (ŠACHOM), na ktorom sa zúčastnilo 34 dvojčlenných družstiev zložených výhradne z rodinných príslušníkov.

Turnaj nadviazal na bohatú tradíciu šachových zápolení, kde práve Slovenská národná strana v tejto pozoruhodnej obci turnaje organizovala pod vedením prvého člena SNS na Kysuciach Pavla Holeštiaka (1941-2015).

V deviatich kolách si sily zmerali viacerí fidemajstri (FM), majstri Slovenska, slovenskí šachoví reprezentanti, ale aj nadšenci, začiatočníci. Nechýbali ani prekvapujúce výsledky. Dôležitá však bola správna a pohodová vianočná atmosféra, hoci bojovnosť nikomu nechýbala.

Víťazom sa stal tím Briestenských (Slovan Bratislava) pred Zvaríkovcami (Mladosť Žilina), Špiriakovcami (ŠK Nesluša), Tomčíkovcami (TJ Rajecké Teplice), Holeštiakovcami (Caissa Čadca), Červeňovcami (Caissa Čadca), Šustekovcami (Mladosť Žilina) a ďalšími. Najlepším hráčom na prvej šachovnici sa stal Juraj Tatarka (Caissa Čadca), najlepšou na druhej šachovnici bola Alexandra Zvaríková (Mladosť Žilina).

Na úvod sa prihovoril prítomným, starosta obce, František Hažík (kandidoval s podporou SNS). Venoval ďalšie ceny pre víťazné družstvá. Nasledovala krátka prednáška o zaujímavostiach z histórie Zákopčia od historika, podpredsedu OR SNS Čadca Martina Turóciho. Súčasťou turnaja boli dve tematické výstavy: Kráľovská hra očami detí, Šach ako inšpirácia v umení. Dôstojný cenový fond, trofeje, vecné ceny vytvárali slušnú motiváciu. Vďaka patrí všetkých, ktorí sa pričinili o tento turnaj OR SNS Čadca, Kysuckej šachovej škole, VZLET Čadca. Poďakovanie patrí i mediálnym partnerom, ktorými boli Slovenské národné noviny, Kultúra, Svedectvo a Kysuce.

unnamed-kopia

unnamed-1-kopia

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

24. 11. 1805 – V Rimavskej Sobote zomrel Peter Madáč, slovenský lekár, chemik, spisovateľ a publicista, vo funkcii stoličného lekára položil základy verejného zdravotníctva v Liptove, zároveň vypracoval návrh na školenie pôrodných babíc.

KALENDÁR PODUJATÍ
november 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC