Jaroslav Paška: Maďarské provokácie voči Slovensku pokračujú

16.05.2013

Slovenský europoslanec za SNS Jaroslav Paška, podpredseda poslaneckej frakcie EFD group, poskytol 15. mája Tlačovej agentúre Slovenskej republiky (TASR) informácie o pokračovaní maďarských provokácií voči Slovenskej republike, ktoré prebiehajú v orgánoch Európskeho parlamentu. Agentúrnu správu, ktorú si môžete prečítať nižšie, prebrali aj iné médiá:

Dve petície namierené proti Slovenskej republike sa momentálne nachádzajú v Petičnom výbore Európskeho parlamentu (PETI). Slovenský europoslanec Jaroslav Paška (SNS) tvrdí, že z pohľadu SR sa petície dajú spochybniť, lebo výhrady v nich obsiahnuté sú účelovo sformulované.

Podpredseda frakcie Európa slobody a demokracie (EFD) pre TASR uviedol, že na 27. a 28. mája je naplánované rokovanie výboru PETI. Jeho program nebol zverejnený, avšak podľa dostupných informácií si myslí, že časť poslancov zo skupiny Európskej ľudovej strany (EĽS) v tomto výbore sa pokúsi o zvrátenie už prijatého rozhodnutia koordinátorov na ukončenie petície o Benešových dekrétoch.

Paška tvrdí, že ide o poslancov strany Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána a nemeckých kresťanskodemokratických poslancov, ktorým za výrazného využitia neštandardných postupov a právomocí pomáha predsedníčka výboru PETI, talianska pravicová poslankyňa Erminia Mazzoniová. Do tejto funkcie ju nominovalo EĽS.

“Sme presvedčení, že tie výhrady voči Slovensku, ktoré sú obsiahnuté v petícii, sú nepravdivé a účelovo sformulované,” uviedol Paška.Slovenský europoslanec upozornil, že rokovanie o petícii nemusí mať žiadne dôsledky pre Slovensko, ale otvorenie témy Benešových dekrétov na pôde EP môže byť výhodné najmä pre nemeckú politickú scénu a tiež pre maďarskú pravicu, ktorá sa dostáva do predvolebného obdobia. Išlo by podľa neho o dôkaz toho, ako sa dá politicky zneužiť rokovanie o tejto citlivej téme.”Je tu predvolebná kampaň Fideszu v Maďarsku a tiež záujem niektorých politických kruhov v Nemecku otvoriť tému Benešových dekrétov a povojnového usporiadania aj na pôde Európskeho parlamentu a dosiahnuť možno rokovanie o tom, či by nemali byť nemecké komunity odškodnené za svoj odsun a deportácie z území, ktoré predtým osídľovali,” upozornil Paška.

Výbor PETI dostal aj petíciu zaslanú maďarským občanom Imre Juhászom, ktorý sa domáha vyšetrovania Slovenska pre údajné porušenie článkov 2 a 6 Zmluvy o EÚ, Európskeho dohovoru o ľudských právach a Charty základných práv EÚ s tým, že Národná rada SR v septembri 2007 prijala uznesenie o nedotknuteľnosti povojnových dokumentov riešiacich pomery po druhej svetovej vojne na Slovensku. Paška oficiálne žiadal zrušiť túto petíciu s odôvodnením, že nie je o čom rokovať.

Druhá petícia od maďarského občana Zoltána Lomniciho, sa týka úpravy občianstva na Slovensku. Paška uviedol, že predsedníčka výboru PETI Mazzoniová aj napriek jeho oficiálnej námietke proti prípustnosti prerokovania tejto petície v orgánoch EP oznámila sťažovateľovi, že petíciu prijala a požiadala Európsku komisiu, aby vykonala predbežné posúdenie popísaných problémov.

Paška upozornil, že Lomnici, bývalý predseda najvyššieho súdu Maďarska, doručil do EP ďalšie dve petičné sťažnosti, tentoraz však namierené proti Rumunsku. “V období a čase, keď má byť prijaté uznesenie Európskeho parlamentu o porušovaní základných demokratických princípov pri ústavných zmenách v Maďarsku, Fidesz potrebuje prekryť túto skutočnosť, keď chce hodiť špinu aj na iné krajiny. V tomto prípade na Slovensko, ale podobné petície a sťažnosti sú už aj voči Rumunsku,” konštatoval Paška.

Podľa neho dochádza k účelovej spolupráci medzi maďarskou a nemeckou pravicou, ktorých poslanci si navzájom pomáhajú pri presadzovaní niektorých tém. V súvislosti s petíciami voči SR ide podľa neho o spolitizovanú vec, kde sa výrazne angažuje aj predsedníčka PETI Mazzoniová, ktorá vlani viackrát využila svoje právomoci nad rámec rokovacieho poriadku.

O téme sa dočítate aj na:

http://aktualne.atlas.sk/peticie-madarov-proti-slovensku-su-v-europarlamente-zneuzivane-tvrdi-paska/zahranicie/europa/

alebo na

https://www.facebook.com/pages/Jaroslav-Pa%C5%A1ka/480862355305905?fref=ts

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

22. 11. 1939 – Predstavitelia slovenského exilu po nezhodách s Čs. národným výborom založili SNR v Paríži na čele s Milanom Hodžom.

22. 11. 2001 – Vláda SR schválila prelety lietadiel, zapojených do operácie NATO v Afganistane, nad územím SR.

KALENDÁR PODUJATÍ
november 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC