J. Paška C. Ashtonovej: Obamove tajné očká sledujú aj médiá…

13.06.2013

Vo večernej rozprave Európskeho parlamentu o Slobode tlače a médií vo svete vystúpil 12. júna slovenský europoslanec za SNS Jaroslav Paška, podpredseda poslaneckej frakcie EFD group.

J. Paška prítomnej vysokej predstaviteľke Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku, podpredsedníčke Európskej komisie, barónke Catherine Ashtonovej, vo svojom vystúpení povedal:

…“tak, ako úchylák cez kľúčovú dierku s vypleštenými očami sleduje nahú susedu pri sprchovaní, rovnako Obamove tajné očká a ušká so záujmom sledujú aj prácu a komunikáciu všetkých médií a ich zamestnancov“…

Reagoval tak na odhalenia denníka Washington Post o tajnej operácii americkej Národnej bezpečnostnej agentúry s krycím názvom PRISM, v rámci ktorej spravodajské služby USA neobmedzene od roku 2007 zbierajú a vyhodnocujú súkromné informácie z elektronickej komunikácie všetkých občanov využívajúcich servery a služby spoločností Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, PalTalk, You Tube, Skype, AOL, a Apple.

Vo svojom vystúpení ďalej uviedol:

„Vážená pani predsedajúca, vážená pani vysoká komisárka,

aktuálne informácie denníka Washington Post o tajnej operácii PRISM, riadenej Národnou bezpečnostnou agentúrou Spojených štátov amerických nám poukázali na deficit ochranných mechanizmov v každodennej elektronickej komunikácii.

Ak prevádzkovatelia komunikačných serverov poskytujú americkým tajným službám všetky získané informácie o našich občanoch, myslíte si, že nezávislé médiá, ich redakcie a novinári boli z tohto špehovania vyňatí?

Iste nie! A tak, ako úchylák cez kľúčovú dierku s vypleštenými očami sleduje nahú susedu pri sprchovaní, rovnako Obamove tajné očká a ušká so záujmom sledujú aj prácu a komunikáciu všetkých médií a ich zamestnancov, ku ktorým sa dostanú.

Preto vážené kolegyne, kolegovia, ak chceme hovoriť o skutočnej slobode médií a tlače vo svete, musíme sa postarať aj o to, aby sa v zákonoch deklarované slobody a práva stali záväznými aj pre všelijakých oficiálnych, či neoficiálnych špehov.

Ďakujem vám za pozornosť.“

Video z vystúpenie Jaroslava Pašku v Europarlamente si môžete pozrieť na webe SNS vo Videosekcii,

alebo na adrese, v čase záznamu od 19:24:

http://www.europarl.europa.eu/ep-live/sk/plenary/video?intervention=1371057843586

Ochrana základných ľudských práv občanov EÚ je jednou z najdôležitejších kompetencií orgánov Únie. Aj preto tak často počujeme predstaviteľov EÚ poučovať hlavy iných štátov, ako sa majú správať k obyvateľom ich krajín.

Dôležitou zložkou medzinárodne uznávaných základných ľudských práv je aj právo na ochranu súkromia a na ochranu osobných údajov. Ochranu týchto práv majú občania Európskej únie garantovanú v základných dokumentoch EÚ.

Europoslanec za SNS Jaroslav Paška k tejto téme vystúpil aj v mene poslaneckej frakcie EFD group na mimoriadnom rokovaní EP k tejto afére, kde vyzval najvyšších predstaviteľov EÚ, aby v reakcii na porušovanie európskeho aj medzinárodného práva americkou vládou a americkými firmami, uplatnili rovnaké sankcie a rovnaký meter, aký používajú na iných zahraničných porušovateľov zákonov EÚ.

Prepis tohto vystúpenia nájdete na facebooku:

https://www.facebook.com/pages/Jaroslav-Pa%C5%A1ka/480862355305905?fref=ts

J. Paška je tak jediným z 13 slovenských zástupcov v EP, ktorý na pôde európskych inštitúcií oficiálne zareagoval na škandalózne odhalenia denníka Washington Post o tajnej operácii americkej Národnej bezpečnostnej agentúry s krycím názvom PRISM. J. Paška tiež tvrdí, že opatrenia Európskej únie voči americkým firmám aj americkej administratíve musia byť rýchle a efektívne, inak sa najvyšší predstavitelia EÚ vystavia riziku podozrenia, že buď nechcú, alebo nie sú schopní plniť si svoje základné pracovné povinnosti voči občanom, ktorými sú za výkon svojich funkcií veľmi dobre platení.

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

22. 11. 1939 – Predstavitelia slovenského exilu po nezhodách s Čs. národným výborom založili SNR v Paríži na čele s Milanom Hodžom.

22. 11. 2001 – Vláda SR schválila prelety lietadiel, zapojených do operácie NATO v Afganistane, nad územím SR.

KALENDÁR PODUJATÍ
november 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC