Jaroslav Paška: Nemorálny model záchrany bankrotujúcich štátov

18.04.2013

Slovenský europoslanec za Slovenskú národnú stranu (SNS) a podpredseda poslaneckej frakcie EFD group v Európskom parlamente (EP) kritizoval v Štrasburgu prezidenta Európskej centrálnej banky (ECB) Maria Draghiho za diletantstvo a nemorálny model záchrany bankrotujúcich štátov.

„Ako by ste prosím, vážený pán prezident Draghi, vysvetlili občanom mojej krajiny, že sa majú zo svojej životnej úrovne uskromňovať na to, aby zo svojich peňazí prispievali na udržanie životnej úrovne napríklad až šesťkrát bohatších občanov Cypru?,“ položil otázku J. Paška vo svojom vystúpení v Európskom parlamente, a kriticky sa vyjadril aj k práci Draghiho finančných expertov pri určovaní objemov potrebnej finančnej pomoci bankrotujúcim štátom eurozóny a vytváraní mechanizmov jej prerozdelenia na veriteľské štáty. Mario Draghi prišiel do europarlamentu v Štrasburgu obhájiť Výročnú správu Európskej centrálnej banky.

„Jednou z hlavných úloh Európskej centrálnej banky je udržiavanie finančnej stability Únie a dohľad nad spoločnou menou – euro. Odborníci ECB sa preto podieľajú aj na výpočtoch výšky potrebnej finančnej pomoci pre zadlžené krajiny, poskytovanej z Európskeho stabilizačného mechanizmu,” uviedol k práci Európskej centrálnej banky J. Paška a dodal: ,,Ukazuje sa, že ozdravné programy, ani pôvodne vypočítané úrovne finančnej pomoci nestačia na vyriešenie problémov postihnutých krajín. Požiadavky na ďalšiu a ďalšiu finančnú pomoc prichádzajú nie len z Grécka, či Portugalska, ale už aj z Cypru.” Jaroslav Paška zdôraznil, že občanov krajín poskytujúcich pôžičky začína znepokojovať skutočnosť, že kompetentné inštitúcie Trojky opakovane podhodnocujú objemy finančnej pomoci pre tieto krajiny a následne dodatočne navyšujú tieto hladiny. ,,Občania sa preto právom pýtajú, či ide o diletantizmus ekonómov pôsobiacich v týchto inštitúciách, alebo cieľavedomé klamanie verejnosti.” Podľa Jaroslava Pašku legitímnou otázkou, ktorá má po zverejnení „Správy o stave majetku obyvateľov eurozóny“ aj kvantifikovaný základ, je tiež otázka, etiky aplikovaného modelu poskytovania pomoci.

Obrazový, alebo zvukový záznam sa dá prevziať z linku (vystúpenie Jaroslava Pašku začína o 16:29 hod.):

http://www.europarl.europa.eu/ep-live/sk/plenary/video?debate=1366117976466

Zverejnené tlačové správy z vystúpenia J. Pašku k činnosti Európskej centrálnej banky na plenárnej schôdzi EP v Štrasburgu si môžete pozrieť na stránkach:

http://finweb.hnonline.sk/c1-59707470-paska-sa-draghiho-opytal-ci-je-ferove-ze-slovaci-ratuju-bohatych-cypercanov

http://www.teraz.sk/ekonomika/j-paska-draghi-eu-ecb/43460-clanok.html

alebo na facebooku:

https://www.facebook.com/pages/Jaroslav-Pa%C5%A1ka/480862355305905?fref=ts

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

22. 11. 1939 – Predstavitelia slovenského exilu po nezhodách s Čs. národným výborom založili SNR v Paríži na čele s Milanom Hodžom.

22. 11. 2001 – Vláda SR schválila prelety lietadiel, zapojených do operácie NATO v Afganistane, nad územím SR.

KALENDÁR PODUJATÍ
november 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC