Nielen Sloboda médií, ale aj Zodpovednosť médií je súčasť Demokracie

Novinárov najskôr vychovajme a potom ochraňujme. Nie naopak.
Túto logiku si akosi nevšimli účastníci konferencie Media Freedom 2023 o dôležitosti slobody médií v demokratickej spoločnosti. Človek by sa aj potešil, keby mu z tej slovenskej mediálnej reality neprišlo do plaču. Najmä v kontexte ozajstnej slobody, ktorá neznamená, že novinár môže všetko.
Veď sa len pozrime na tie naše nedeľné televízne diskusie. Máte pocit, že novinárom chýba sloboda?
Podaktorí moderátori sú doslova odtrhnutí z reťaze. Oni nemoderujú, ale ovplyvňujú. Divákov manipulujú svojimi komentármi. Tie sú iba subjektívnymi a emocionálnymi „výtvormi“ novinárov, ktorí si zmýlili svoje poslanie.
Neuvedomujú si, že bohorovné komentáre pri ich mladom veku vyznievajú nedôveryhodne a smiešne. A smiešne sú aj televízie, ktoré im toto umožňujú a tolerujú.
Chápem, že mladý novinár má šteklivé nutkanie a ambície – byť zaujímavý. Lenže, ani najvyššie ambície nenahradia osobnostnú zrelosť a dôveryhodnosť. Ony sa dajú iba postupne nadobúdať vekom, prácou a skúsenosťami.
Práve tento rozpor je príčinou častej kritiky a výhrad verejnosti voči novinárom. Podotýkam nie všetkým. A mať výhrady k práci aj novinárov – je úplne normálne. Každý robíme v práci aj chyby. Lenže práca novinára, ktorou oslovuje širokú verejnosť, je pochopiteľne pod väčším drobnohľadom.
Preto akákoľvek chyba, či nedostatok profesionality, sú viditeľnejšie. Takže v prvom rade zvyšujme profesionálnu úroveň žurnalistov. Sloboda je síce vábivá téma, ale sama o sebe ešte z nikoho nespraví dobrého novinára.
Pani dočasná ministerka kultúry a ďalší politici, viem, že chcete byť stále chrumkaví a všetkým sa páčiť. Ale pred lacným nadbiehaním voči aktivistickým výkrikom o slobode novinárov, treba si vytvoriť profesionálny úsudok. Treba sa realisticky pozrieť na úroveň slovenských médií a žurnalistiky.
Poľahky zistíte, že problémom nie je ochrana novinárov, ale ich výchova. Novinár sa nestane dobrým novinárom vďaka „ústavnej“ ochrane ani vďaka akejkoľvek garantovanej slobode.
A dobre by bolo popýtať sa na túto slobodu najmä majiteľov médií. Mnohí si z médií vyrobili politický nástroj na ovplyvňovanie verejnej mienky. A pritom zneužívajú aj zásadových novinárov. Začať možno u G. Sorosa, alebo u majiteľov slovenských mainstreamových médií.
Novinár sa stáva novinárom cez vlastné profesionálne dozrievanie, ktoré začína kvalitnou vysokoškolskou prípravou. A pokračuje celoživotným vzdelávaním.
A keď budú žurnalisti dobre vybavení po profesionálnej, etickej, morálnej i osobnostnej stránke, potom dokážu svoju prácu robiť objektívne, nezávisle, nestranne. Potom budú dostatočne odolní voči verejnej kritike, tlaku zamestnávateľov. Budú dostatočne slobodní aj bez konferencií, kde im politici nadbiehajú rečami o slobode a ochrane.
Najskôr ich treba naučiť, že sloboda neznamená právo robiť si a písať čo sa mi zachce. Sloboda novinára je úzko spojená s osobnou zodpovednosťou a má svoje jasné – etické, profesionálne a ľudské mantinely.
Karol Farkašovský