Poslanci NR SR Peter Pamula a Jaroslav Ridoško na misii v Keni

V meste Eldoret, vzdialenom približne 500 km od hlavného mesta Kene, Nairobi, sa pravidelne počas posledného desaťročia zrodia nádeje pre záchrany života mnohých dievčat. Na tomto mieste môžu nájsť nový zmysel života mnoho sirôt či opustených detí. Dievčatá vo veku od 13 do 19 rokov prichádzajú z prostredia, ktoré nebolo schopné im zabezpečiť vzdelanie ako aj základné životné potreby. Ich potreby sú dennodenne potláčané do úzadia, nedostaví sa splnenie základných nárokov každého dieťaťa. Za týchto okolností sú dievčatá nútené za skorého veku pristúpiť na žobranie a častokrát sa z nich stávajú prostitútky, ktoré sú nútené aj za kus chleba spraviť čokoľvek.
Centrum sv. Bakithy v Eldorete poskytuje mladým dievčatám ubytovanie, výchovu a vzdelanie. Vytvára im priestor, kde naplnenie ich základných životných potrieb je na prvom mieste. Centrum poskytuje všetku potrebnú starostlivosť, ochranu i prípravu na samostatný život. Pre zabezpečenie budúcnosti v podobe dôstojného miesta v spoločnosti prebieha teoretická a praktická výuka v študijných odboroch krajčírstvo a návrhárstvo, varenie, salón krásy a informatika. Chod centra zabezpečujú kenskí sociálni pracovníci a študenti misijnej a charitatívnej práce, ktorí tak majú možnosť zažiť misiu i v praxi.
Spolu s kolegom poslancom Jaroslavom Ridoškom sme na svojej ceste, mali možnosť navštíviť jedno z humanitárnych projektov, ktoré zastrešuje v Keni Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety. Od prvej chvíle ako sme na toto miesto vkročili sme ostali v nemom úžase nad podmienkami, ktoré tu mladým dievčatám poskytuje táto humanitárna misia. Aj keď rozdiel medzi vonkajším svetom je badateľný stále tu chýba materiálne vybavenie učebných miestností. Pri pohľade na učebňu kde tieto dievčatá prichádzajú do styku s praxou krajčírky sme neverili vlastným očiam. V učebni bolo 5 šlapacích šijacích strojov a nič viac. Ich učiteľka sa nám zdôverila, že ich životným cieľom na nasledujúce roky je našetriť na jeden elektrický šijací stroj. Ani mňa ani môjho kolegu táto ich túžba po novom elektrickom šijacom stroji nenechala chladným a rozhodli sme sa im tento šijací stroj z vlastných prostriedkov zakúpiť. Na Slovensku si ani neviem predstaviť čo by bolo treba spraviť, aby mladé dievčatá mali takú radosť ako tieto dievčatá z misie, keď sme im tento šijací stroj z hlavného mesta doniesli.
Prejavená vďaka dievčat, ktorú sme mali možnosť v priamom kontakte zažiť je silnou motiváciou neustáleho hľadania spôsobov efektívnej ochrany slabších.
Centrum sv. Bakithy nesie názov podľa svojej patrónky svätej Jozefíny Margaréty Bakithy. Životný príbeh tejto Afričanky, inšpiratívny silou jej osobnosti prekonať v živote i tie najťažšie chvíle, sa v mnohom prelína s príbehmi dievčat, žijúcich v tomto centre. Ochrannú ruku nad nimi drží žena, ktorej meno predurčilo osud, v preklade znamenajúce šťastena. Svoj patronát nad nimi drží v podobe pomoci a novej šance na lepší život. Do beznádeje vniesla svetlo prostredníctvom ochoty ľudí pomôcť dievčatám v núdzi. Šťastene patrí každá tvár, ktorá dostane novú nádej.