ČLÁNOK 1
Názov a sídlo
§1
Názov
Názov : Slovenská národná strana (ďalej „SNS“)
Skratka : SNS
§2
Sídlo
Bratislava, Šafárikovo nám. 3.
ČLÁNOK 2
Základné ustanovenia
§3
Poslanie a ciele
1.
Slovenská národná strana je politickou stranou. Na základe dobrovoľnosti, a stotožnením sa s jej stanovami a programom, združuje Slovákov doma i vo svete. Vo svojej činnosti vychádza z rešpektovania pluralitného politického systému a parlamentnej demokracie v Slovenskej republike.
2.
Je stranou, ktorá nadväzuje na myšlienkový odkaz zakladateľov pôvodnej SNS z roku 1871, vo svojej činnosti sa riadi kresťanskými zásadami, cyrilometodskými tradíciami, stanovami SNS a programom SNS.
3.
1. Poslaním SNS je zjednocovať Slovákov doma i vo svete, udržiavať štátnu zvrchovanosť Slovenskej republiky, dvíhať, upevňovať a zvyšovať vlastenecké povedomie slovenského národa, obzvlášť na jazykovo zmiešaných územiach Slovenskej republiky a prehlbovať vzťah občanov k slovenskej štátnosti. Svojich členov vedie v duchu národných, mravných a demokratických hodnôt k humanizmu, láske k vlasti, čestnosti, udržiavaniu, rozvíjaniu a ochrane národného dedičstva, národnej identity a všeľudských hodnôt. Vyvíja úsilie o ekonomické, kultúrne a sociálne povznesenie samostatnej a zvrchovanej Slovenskej republiky. Cieľom SNS je zachovanie a rozvoj demokratického, ekonomicky silného, územne celistvého, kultúrne a vzdelanostne vyspelého, slobodného a nezávislého slovenského štátu.
4.
SNS svojimi stanovami, programom a činnosťou dodržiava Ústavu Slovenskej republiky, ústavné zákony, zákony a medzinárodné zmluvy.
ČLÁNOK 3
Vznik, pozastavenie a zánik členstva
§4
Vznik členstva
1.
Členom SNS môže byť len štátny občan Slovenskej republiky s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktorý dovŕšil 18 rokov veku, má spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu, stotožňuje sa a súhlasí so stanovami a programom strany a nie je členom inej politickej strany alebo politického hnutia.
2.
Členstvo v SNS vzniká schválením písomnej prihlášky, ktorá je vyjadrením súhlasu uchádzača so stanovami a programom strany. Prihlášku schvaľuje Predsedníctvo SNS na základe návrhu OR SNS, príp. KR SNS alebo člena Predsedníctva SNS. V prípade hodného osobitného zreteľa môže rozhodnúť o prijatí za člena SNS alebo obnovení členstva v SNS Predsedníctvo SNS aj bez návrhu. Po schválení členstva zaplatí novoprijatý člen členský príspevok do 15 dní od oznámenia o jeho prijatí za člena SNS, čím nastanú účinky prijatia za člena SNS. Po zaplatení členského príspevku vystaví členské ústredie členský preukaz, ktorý podpíše predseda SNS. Ďalšie podrobnosti týkajúce sa vzniku členstva upravuje Organizačný poriadok SNS.
§5
Pozastavenie členstva
1.
Pozastaviť členstvo v SNS sa môže tomu členovi,:
a) ktorý písomne požiadal o pozastavenie členstva;
b) ktorý bol ustanovený do štátnej alebo verejnej funkcie, ktorá je nezlučiteľná s členstvom v politickej strane alebo politickom hnutí;
c) proti ktorému sa na základe uznesenia o vznesení obvinenia vedie trestné stíhanie pre úmyselný trestný čin, pokiaľ sa toto trestné stíhanie môže dotknúť dobrého mena a povesti SNS alebo ohroziť ciele alebo záujmy SNS.
d) proti ktorému je vedené konanie o obmedzení spôsobilosti na právne úkony.
2.
Pozastavenie členstva schvaľuje Predsedníctvo SNS; v prípade podľa § 5, ods. 1, písm. c) iba na návrh člena Predsedníctva SNS.
§6
Zánik členstva
1.
Členstvo v SNS zaniká:
a) členstvom člena v inej politickej strane alebo politickom hnutí;
b) obmedzením spôsobilosti člena na právne úkony;
c) právoplatným odsúdením člena za úmyselný trestný čin;
d) úmrtím člena;
e) vylúčením člena zo strany;
f) vystúpením člena zo strany;
g) nezaplatením členského príspevku ani po poskytnutí dodatočnej lehoty na jeho zaplatenie na základe písomnej výzvy ústredného tajomníka SNS;
h) ohlásením skončenia trvalého pobytu na území Slovenskej republiky;
i) stratou štátneho občianstva Slovenskej republiky;
j) neschválením obnovenia členstva po zániku skutočnosti odôvodňujúcej pozastavenie členstva.
2.
Zánik členstva podľa §6 ods. 1. písm. a), podľa §6 ods. 1. písm. c) a podľa §6 ods. 1. písm. g) potvrdzuje Predsedníctvo SNS.
ČLÁNOK 4
Práva a povinnosti člena a disciplinárne tresty
§7
Práva člena
1.
Člen SNS má právo:
a) zúčastňovať sa na tvorbe a uskutočňovaní politiky SNS podľa svojich vedomostí, schopností, skúseností a možností;
b) navrhovať kandidátov do orgánov strany na členskej schôdzi Miestnej organizácie a na Okresnej konferencií;
c) voliť a byť volený do orgánov strany;
d) zúčastňovať sa na podujatiach organizovaných SNS;
e) podávať podnety, petície, pripomienky a sťažnosti k činnosti strany a jej orgánov a žiadať kvalifikovanú odpoveď, podľa povahy veci, od predsedu SNS, predsedníctva SNS, ÚKRK SNS a rozhodcovskej komisie SNS;
f) požiadať písomne o pozastavenie svojho členstvav SNS;
g) vystúpiť zo strany. Vyžaduje sa písomná forma.
§8
Povinnosti člena
1.
Člen SNS je povinný:
a) dodržiavať stanovy SNS, program SNS, organizačné predpisy, dokumenty
a uznesenia príslušných orgánov SNS;
b) plniť úlohy, ktorými ho poverili príslušné orgány SNS;
c) zúčastňovať sa na členskej schôdzi miestnej organizácie SNS;
d) platiť členský príspevok v stanovenom termíne;
e) písomne oznámiť príslušnej miestnej organizácii SNS svoje rozhodnutie o vystúpení.
2.
Výšku a spôsob platenia členského príspevku upraví Organizačný poriadok SNS.
§9
Disciplinárne tresty
1.
Člen SNS, ktorý si neplní svoje povinnosti vyplývajúce z členstva v strane alebo svojím konaním poškodil meno a záujmy SNS, porušuje stranícku disciplínu, za čo mu je možné uložiť niektorý z nasledujúcich disciplinárnych trestov:
a) napomenutie;
b) pozbavenie funkcie alebo funkcií, alebo zákaz ich vykonávania na dobu určitú;
c) vylúčenie zo strany.
2.
O ukladaní disciplinárnych trestov za porušenie straníckej disciplíny člena SNS, okrem člena Predsedníctva SNS, v prvom stupni rozhoduje na návrh člena príslušnej MO SNS, alebo príslušnej OR SNS alebo člena príslušnej KR SNS, prípadne člena Predsedníctva SNS disciplinárny orgán, ktorým je príslušná KR SNS, uznesením; navrhovateľ a člen SNS voči ktorému sa vedie konanie o uložení disciplinárneho trestu, nie sú členmi disciplinárneho orgánu v predmetnom konaní. O ukladaní disciplinárnych trestov za porušenie straníckej disciplíny člena Predsedníctva SNS v prvom stupni rozhoduje na návrh člena Predsedníctva SNS disciplinárny orgán, ktorým je Predsedníctvo SNS, uznesením; navrhovateľ a člen Predsedníctva SNS voči ktorému sa vedie konanie o uložení disciplinárneho trestu, nie sú členmi disciplinárneho orgánu v predmetnom konaní.
3.
Člen SNS, proti ktorému sa vedie disciplinárne konanie má právo sa na ňom zúčastniť a vyjadriť sa k nemu.
4.
Na prijatie uznesenia o uložení disciplinárneho trestu za porušenie straníckej disciplíny v prvom stupni je potrebná najmenej dvojtretinová väčšina členov disciplinárneho orgánu. Člen SNS, ktorému bol uložený disciplinárny trest za porušenie straníckej disciplíny, môže podať odvolanie na rozhodcovskú komisiu SNS do 15 dní od doručenia uznesenia o uložení disciplinárneho trestu. Rozhodcovská komisia SNS rozhodne o odvolaní na najbližšom zasadnutí, ktoré sa musí konať najneskôr do 30 dní od doručenia odvolania.
5.
Podrobnosti disciplinárneho konania za porušenie straníckej disciplíny a ukladanie príslušných trestov, upravuje disciplinárny poriadok SNS, ktorý schvaľuje Predsedníctvo SNS.
ČLÁNOK 5
Organizačná štruktúra strany
§ 10
Miestne organizácie SNS
1.
Základným organizačným článkom SNS sú miestne organizácie SNS (ďalej len MO SNS). MO SNS môžu založiť najmenej 3 členovia SNS.
2.
Najvyšším orgánom MO SNS je členská schôdza, do pôsobnosti ktorej patrí:
a) voliť a odvolávať predsedu a členov výboru MO SNS, predsedu a 2 členov MKRK;
b) navrhovať členov SNS za kandidátov do komunálnych, územných, parlamentných a ostatných volieb;
c) navrhovať disciplinárne potrestanie svojho člena;
d) zmeniť, zrušiť alebo potvrdiť rozhodnutie predsedu MO SNS;
e) schvaľovať delegátov na okresnú konferenciu;
f) navrhovať delegátov na snem SNS;
g) rozhodovať o svojom majetku a hospodárení MO SNS.
3.
Členskú schôdzu MO SNS zvoláva predseda MO SNS podľa potreby, ale najmenej raz za rok. Schôdzu MO môže zvolať aj predseda príslušnej OR SNS.
4.
Výkonným orgánom MO SNS je výbor MO SNS (ďalej len VMO SNS). Tvoria ho predseda a ďalší zvolení členovia VMO SNS. Ich celkový počet môže byť maximálne 5.
5.
Do pôsobnosti VMO SNS patrí:
a) riadiť činnosť MO SNS v čase medzi členskými schôdzami MO SNS a plniť funkciu výkonného orgánu MO SNS;
b) pripravovať program a organizovať akcie MO SNS;
c) schvaľovať zástupcov SNS do okrskových volebných komisií.
6.
Rokovanie VMO SNS zvoláva predseda MO SNS podľa potreby, ale najmenej raz za mesiac. Koná v mene MO SNS. Ak nastane situácia podľa § 5 a 6 ods. 1, ihneď ju písomne oznamuje na členské ústredie SNS.
§ 11
Okresné organizácie SNS
1.
MO SNS sa v okrese združujú do okresnej organizácie, ktorou je okresná rada SNS (ďalej len OR SNS). V jednom okrese môže pôsobiť len jedna OR SNS,. Tvoria ju predsedovia MO SNS v danom okrese a ďalší členovia, zvolení okresnou konferenciou. Celkový počet členov OR SNS je maximálne 25, vrátane predsedu. (V prípade väčšieho počtu MO SNS sú uprednostnené tie MO, ktoré majú väčší počet členov). Zasadnutie OR SNS zvoláva jej predseda podľa potreby, ale najmenej raz za štvrťrok. Predseda OR SNS je volený a odvolávaný Pr SNS.
2.
Najvyšším orgánom okresnej organizácie SNS je okresná konferencia SNS (ďalej len OK SNS). Zvoláva ju predseda OR SNS podľa potreby, ale najmenej raz za rok. Do pôsobnosti OK SNS patrí:
a) voliť a odvolávať členov OR SNS, členov predsedníctva OR SNS, predsedu a 2 členov OKRK;
b) schvaľovať delegátov na snem SNS;
c) navrhovať členov SNS za kandidátov na poslancov NR SR, na prezidenta, na poslanca VÚC a iných orgánov;
d) navrhovať kandidátov do KR SNS;
e) schvaľovať kandidátov do komunálnych volieb;
f) v súlade so stanovami SNS, uzneseniami vyšších orgánov SNS a dokumentmi SNS, určovať
postup MO SNS v okrese a prijímať potrebné opatrenia na ich napĺňanie.
3.
Vo výnimočných prípadoch môže zvolať OK SNS predseda SNS.
4.
Účastníkmi OK SNS sú: členovia OR SNS a delegáti z MO SNS podľa kľúča, ktorý určí predsedníctvo OR SNS v zmysle rokovacieho poriadku SNS schváleného Predsedníctvom SNS, vo výnimočných prípadoch predseda SNS.
5.
Výkonným orgánom OR SNS je predsedníctvo OR SNS (ďalej len POR SNS), zložené z predsedu a ďalších zvolených členov predsedníctva. Maximálny počet členov predsedníctva POR SNS je 5. Zasadnutie zvoláva predseda OR SNS podľa potreby, ale najmenej raz za 2 mesiace.
6.
Do pôsobnosti POR SNS patrí:
a) pripraviť a organizačne zabezpečiť OK SNS;
b) riadiť a organizovať činnosť OR SNS v čase medzi zasadnutiami OR SNS, plniť funkciu najvyššieho orgánu okresu, okrem pôsobnosti § 11, ods. 2;
c) koordinovať činnosť MO SNS v okrese;
d) konať v mene OR SNS;
e) určiť kľúč na OK SNS, s výnimkou § 11 ods. 3;
f) schvaľovať zástupcu SNS do okresnej volebnej komisie.
§ 12
Krajské organizácie SNS
1.
Okresné organizácie SNS sa v kraji združujú do krajskej organizácie, ktorou je krajská rada SNS (ďalej len KR SNS). V jednom kraji môže pôsobiť len jedna KR SNS, ktorú tvoria všetci predsedovia OR SNS v kraji. Rozhodnutím Predsedníctva SNS môže byť KR SNS rozšírená o ďalších členov SNS.
2.
Predseda KR SNS je volený a odvolávaný predsedníctvom SNS. 3. Do pôsobnosti KR SNS patrí:
a) na návrh predsedu KR SNS voliť a odvolávať podpredsedov a tajomníka KR SNS z radov členov KR SNS;
b) voliť predsedu a 2 členov KKRK;
c) plniť a prenášať úlohy na OR SNS z uznesení snemu SNS, predsedníctva SNS a rozhodnutí
predsedu SNS;
d) schvaľovať kandidátov na poslancov do VÚC a na predsedu VÚC;
e) schvaľovať krajské politické a volebné koalície;
f) prijímať politickú stratégiu kraja a navrhovať heslá do volebných programov za kraj v súlade
s poslaním a cieľmi SNS a uzneseniami Predsedníctva SNS;
g) uplatňovať politiku a stratégiu SNS v kraji;
h) ukladať disciplinárne tresty v zmysle §9 ods. 2.
4.
Zasadnutie KR SNS zvoláva:
a) predseda KR SNS podľa potreby, ale vždy najneskôr do 10 dní po zasadnutí Predsedníctva SNS;
b) vo výnimočných prípadoch predseda SNS;
§ 13
Kluby SNS
Na propagáciu činnosti a politiky SNS a na zapojenie nestraníkov-priaznivcov SNS do napĺňania politiky SNS sa vytvárajú kluby SNS. Organizáciu, činnosť a financovanie klubov SNS upravuje osobitný predpis. Kluby SNS registruje ČÚ SNS a pôsobia pri MO SNS.
§ 14
Členské ústredie SNS
1.
Organizačným, koordinačným a metodickým centrom pre činnosť miestnych, okresných a krajských organizácií SNS a klubov SNS, je členské ústredie SNS (ďalej len ČÚ SNS). Svojim pôsobením aktivizuje činnosť členskej základne a funkcionárskeho aktívu a pomáha im pri plnení ich úloh.
2.
ČÚ SNS riadi ústredný tajomník SNS. Koordinuje činnosť MO, OR a KR SNS a podľa potreby sa zúčastňuje na zasadnutiach ich orgánov. Na zasadnutie predsedníctva SNS neodkladne predkladá materiál, ktorý sa dotýka § 5 ods. 1 a § 6 ods. 1.
3.
ČÚ SNS registruje a eviduje členskú základňu miestnych organizácií SNS i personálne zloženie orgánov MO, OR a KR SNS a klubov SNS. Po splnení predpísaných náležitostí, vydáva členské preukazy. Eviduje zápisnice z MO, OR a KR SNS.
4.
Vedie členskú základňu a kluby SNS k aktívnej účasti na rozvoji a zveľaďovaní SNS a šírení myšlienok a dobrého mena SNS doma i v zahraničí.
5.
Poskytuje odborno-metodickú a organizačnú pomoc MO, OR a KR SNS pri príprave podujatí, ktoré oslovujú priaznivcov a voličov SNS a podnecuje rozvoj ich spolupráce s organizáciami, inštitúciami, združeniami a spolkami, ktoré budú na prospech SNS.
ČLÁNOK 6
Ústredné orgány SNS
§ 15
Snem SNS
1.
Najvyšším orgánom SNS je snem SNS, ktorý môže zvolať len predseda SNS, spravidla raz za 4 roky. V prípade potreby môže predseda SNS zvolať aj mimoriadny snem SNS alebo slávnostný snem SNS.
2.
Do pôsobnosti snemu SNS patrí:
a) určovať zásadnú politickú líniu strany a schvaľovať zásadné programové dokumenty SNS a ich zmeny;
b) schvaľovať správu o činnosti a hospodárení SNS za uplynulé volebné obdobie;
c) schvaľovať správu ÚKRK SNS za uplynulé volebné obdobie;
d) schvaľovať a meniť stanovy SNS vrátane zmeny názvu strany, skratky strany, programu strany a cieľov činnosti strany a všetkých ďalších povinných náležitostí stanov;
e) na návrh KR SNS voliť a odvolávať predsedu SNS;
f) na návrh predsedu SNS voliť a odvolávať podpredsedov SNS;
g) meniť alebo zrušiť rozhodnutia predsedníctva SNS;
h) rozhodovať o zrušení SNS a likvidácii jej majetku;
i) rozhodovať o zlúčení SNS s inou politickou stranou alebo politickým hnutím. Vo výnimočných prípadoch, z časových dôvodov, môže o tom rozhodnúť aj Predsedníctvo SNS;
j) voliť a odvolávať predsedu, členov a náhradníkov ÚKRK SNS a predsedu, členov a náhradníkov rozhodcovskej komisie SNS;
k) delegovať presne vymedzenú časť svojich kompetencií na Predsedníctvo SNS;
l) voliť a odvolávať dve tretiny členov Predsedníctva SNS a ich troch náhradníkov.
3.
Riadnymi účastníkmi snemu SNS sú členovia Predsedníctva SNS a delegáti, zvolení na OK SNS, podľa kľúča schváleného Predsedníctvom SNS. Každý delegát má jeden hlas. Na sneme SNS, ako aj na všetkých zložkách organizačnej štruktúry SNS, sa hlasuje vo všetkých prípadoch verejne.
4.
Rokovanie snemu SNS vedie predseda SNS alebo ním poverený člen SNS.
5.
Na rokovaní snemu SNS sa zúčastňujú, bez hlasovacieho práva, predseda a členovia ÚKRK SNS, predseda a členovia rozhodcovskej komisie SNS a pozvaní hostia. Hostí pozýva predseda SNS.
6.
O uzneseniach snemu SNS sa vyhotoví zápis.
§ 16
Predsedníctvo SNS
1.
Výkonným orgánom SNS je Predsedníctvo SNS (Pr SNS). Predsedníctvo SNS rozhoduje o dôležitých záležitostiach strany, ak nie sú príslušnými právnymi predpismi Slovenskej republiky alebo stanovami SNS vyhradené do pôsobnosti najvyššieho orgánu SNS, rozhodcovského, revízneho alebo iného orgánu SNS. Zvoláva ho predseda SNS podľa potreby, ale najmenej raz za 2 mesiace.
2.
Do pôsobnosti Predsedníctva SNS patrí najmä:
a) prijímať zásadné opatrenia na zabezpečenie a uskutočňovanie politiky SNS;
b) prijímať návrhy zásadných dokumentov SNS a predkladať ich na schválenie snemu SNS;
c) navrhovať členov SNS za kandidátov na poslancov do NR SR a iných orgánov;
d) schvaľovať kľúč na snem SNS;
e) na návrh predsedu schvaľovať program snemu SNS;
f) schvaľovať organizačný a rokovací poriadok SNS, ktorý podpisuje predseda SNS;
g) schvaľovať disciplinárny a rozhodcovský poriadok SNS;
h) schvaľovať štatút a rokovací poriadok ÚKRK SNS;
i) schvaľovať zásady hospodárenia SNS;
j) voliť a odvolávať predsedov KR SNS a predsedov OR SNS;
k) menovať a odvolávať ústredného tajomníka SNS;
l) v prípade poverenia snemom rozhodovať o zlúčení s inou politickou stranou alebo hnutím alebo rozhodovať o volebnej koalícii;
m) rozhodovať o pozastavení členstva v zmysle § 5 ods. 1;
n) ukladať disciplinárne tresty v zmysle § 9, ods. 2;
o) rozvíjať spoluprácu s organizáciami Slovákov v zahraničí a aktívne podporovať také činnosti, ktoré vedú k upevňovaniu pocitu ich príslušnosti k Slovenskej republike.
3.
Predsedníctvo SNS má 24 členov. Dve tretiny členov Predsedníctva SNS vrátane predsedu SNS a ich troch náhradníkov volí a odvoláva snem SNS. Jednu tretinu členov Predsedníctva SNS menuje a odvoláva predseda SNS. Ak nie je členom Predsedníctva SNS, zasadnutia Predsedníctva SNS sa bez práva hlasovať zúčastňuje ústredný tajomník SNS, predseda KR SNS, predseda ÚKRK, predseda rozhodcovskej komisie SNS, predseda poslaneckého klubu SNS v Národnej rade Slovenskej republiky, predseda rady primátorov a starostov SNS a hovorca SNS.
4.
Predsedníctvo je uznášaniaschopné, ak je prítomná nadpolovičná väčšina jeho členov. Na platné uznesenie predsedníctva SNS je potrebná nadpolovičná väčšina hlasov prítomných členov.
5.
V prípade potreby môže predseda pozvať na niektorý bod programu odborníka na danú oblasť alebo tému, bez hlasovacieho práva.
6.
Člen Predsedníctva SNS nemôže byť predsedom ani členom ÚKRK SNS alebo rozhodcovskej komisie SNS.
7.
Náhradníci nastupujú v poradí v akom boli zvolení snemom SNS v prípade ak u člena Predsedníctva SNS zvoleného snemom SNS došlo k pozastaveniu členstva v SNS, zániku členstva v SNS, alebo písomnému vzdaniu sa členstva v Predsedníctve SNS. Nastúpením náhradníka členstvo v Predsedníctve SNS členovi Predsedníctva SNS zaniká a na jeho miesto nastúpený náhradník sa stáva členom Predsedníctva SNS zvoleným snemom SNS.
§ 17
Predseda SNS
1.
Je najvyšším predstaviteľom SNS a reprezentuje SNS navonok. Je jediným štatutárnym zástupcom SNS. Snem SNS ho volí na 4 roky, musí dosiahnuť vek 35 rokov, mať trvalé bydlisko na území SR a predpoklady viesť národne a kresťansky orientovanú politickú stranu.
2.
Vystupuje v mene SNS vo všetkých oblastiach politickej činnosti. Za výkon svojej funkcie sa zodpovedá snemu SNS.
3.
Predsedu zastupuje I. podpredseda po konzultácii a schválení predsedom SNS.
4.
Zvoláva a vedie snem SNS a navrhuje jeho program.
5.
Prednáša na sneme SNS správu o činnosti SNS za uplynulé obdobie. Zvoláva a vedie predsedníctvo SNS.
6.
Vo výnimočných prípadoch môže zvolať OK SNS a KR SNS.
7.
Sústavne hodnotí činnosť SNS.
8.
Navrhuje Predsedníctvu SNS menovanie a odvolanie ústredného tajomníka SNS.
9.
V prípade, ak niektoré uznesenie, alebo rozhodnutie ktorejkoľvek z organizačných zložiek SNS je v rozpore so stanovami, programovými cieľmi, alebo poškodzuje dobré meno strany, je predseda SNS oprávnený zrušiť účinnosť týchto aktov. V prípade personálnych otázok má právo veta.
10.
Robí konečnú redakciu kandidátskej listiny na poslancov do NR SR, Európskeho parlamentu a iných orgánov a svojim podpisom ju definitívne uzatvára. Menuje zástupcu SNS do ústrednej volebnej komisie.
11.
Menuje a odvoláva členov ústredného volebného štábu pre voľby do NR SR, prezidentské voľby a voľby do Európskeho parlamentu a vydáva im záväzné pokyny.
12.
Menuje a odvoláva okresných a krajských volebných manažérov.
13.
Menuje a odvoláva hovorcu SNS, ktorý zodpovedá za mediálnu politiku SNS. Má právo vytvoriť mediálnu radu SNS.
14.
V zastúpení SNS sa zúčastňuje na celoštátnych televíznych a rozhlasových besedách, poskytuje rozhovory adáva články do printových médií. Touto činnosťou môže poveriť ktoréhokoľvek člena SNS.
15.
Môže si vytvoriť odborné poradné komisie z členov SNS alebo odborníkov na danú problematiku. Predseda SNS určí, ktorým odborným alebo poradným komisiám náleží názov tieňová vláda. Termíny zasadnutí a zápisnice z nich predsedovia komisií písomne posielajú na ústredie SNS.
16.
V prípade odstúpenia alebo úmrtia predsedu zvolá do 30 dní I. podpredseda mimoriadny snem a právomoci predsedu vykonáva predsedníctvo SNS.
§ 18
Podpredsedovia SNS
1.
Sú zodpovední za jednotlivé oblasti politickej činnosti SNS, na základe poverenia predsedom SNS. Podpredsedovia sú volení snemom SNS na návrh predsedu SNS.
2.
Vystupujú v mene SNS za poverené politické oblasti a činnosti a za výkon svojej činnosti sa zodpovedajú snemu SNS a predsedovi SNS.
3.
I. podpredseda metodicky riadi podpredsedov.
§ 19
Ústredný tajomník SNS
1.
Riadi činnosť ústredia SNS, ktoré je výkonným orgánom administratívnej, správnej a personálnej agendy SNS. Riadi členské ústredie SNS.
2.
Plní úlohy, ktorými ho poveril predseda SNS.
3.
Za svoju činnosť sa zodpovedá predsedovi SNS.
4.
Vedie agendu Predsedníctva SNS.
5.
Vypracováva organizačný a rokovací poriadok SNS a predkladá ho na schválenie predsedníctvu SNS.
6.
Navrhuje predsedovi SNS uzatvorenie a ukončenie pracovného pomeru zamestnancov SNS.
7.
Sústreďuje finančné návrhy z ústredia a profesionálnych pracovísk SNS, ktoré idú na podpis predsedovi SNS. Návrhy buď odporučí na schválenie, alebo ich navrhne zamietnuť.
8.
Predkladá na predsedníctvo materiály, ktoré sa dotýkajú § 5, ods. 1, § 6 ods. 1 a § 9 ods. 2.
§ 20
Kontrolné a revízne orgány SNS
1.
Kontrolné a revízne orgány SNS v rámci svojej pôsobnosti kontrolujú dodržiavanie všeobecne záväzných právnych a hospodárskych predpisov, ktoré majú vplyv na činnosť SNS. Taktiež kontrolujú dodržiavanie hospodárskych a ďalších noriem a aktov riadenia SNS i jej organizačných zložiek. Zabezpečujú výkon revízii hospodárenia s majetkom SNS.
2.
Najvyšším kontrolným a revíznym orgánom SNS je ústredná kontrolná revízna komisia SNS (ďalej len ÚKRK SNS). ÚKRK SNS je zložená z predsedu a 2 členov ktorých volí snem SNS; snem SNS volí aj náhradníkov ÚKRK SNS. Funkčné obdobie je spravidla 4 roky. Zvoláva ju predseda ÚKRK podľa potreby, ale najmenej raz za rok. Činnosť ÚKRK sa riadi štatútom a rokovacím poriadkom, ktorý schvaľuje Pr SNS. Členstvo v nej je nezlučiteľné s členstvom v riadiacich orgánoch vo všetkých štruktúrach SNS, členstvom vo výkonnom orgáne SNS a rozhodcovskom orgáne SNS. Na nastupovanie náhradníka na miesto člena ÚKRK SNS sa primerane použije § 16 ods. 7 stanov SNS.
3.
ÚKRK SNS zodpovedá za svoju činnosť snemu SNS. Všetky organizačné zložky a orgány sú povinné na požiadanie poskytnúť k nahliadnutiu bezodkladne všetky doklady a podať potrebné vysvetlenia. Na sneme SNS predkladá správu o svojej činnosti za uplynulé volebné obdobie.
4.
Orgány kontroly zodpovedajú za svoju činnosť výlučne tým zložkám organizačnej štruktúry strany, ktoré ich zvolili.
5.
Na rokovania, na ktorých sa oficiálne prerokujú výsledky a zistenia orgánu kontroly, musia byť zástupcovia príslušného orgánu riadne pozvaní. Právo účasti na rokovaní KKRK, OKRK a MKRK má aj predseda ÚKRK, resp. ním poverený člen.
6.
Na úrovni krajskej organizácie je kontrolným a revíznym orgánom KKRK SNS.
7.
Na úrovni okresnej organizácie SNS je kontrolným a revíznym orgánom OKRK SNS.
8.
Na úrovni miestnej organizácie SNS je kontrolným a revíznym orgánom MKRK SNS.
9.
Činnosť a rokovanie ÚKRK SNS a ďalších kontrolných a revíznych komisií upravuje štatút a rokovací poriadok, týchto orgánov.
§ 21
Rozhodcovská komisia SNS
1.
Rozhodcovským orgánom SNS je rozhodcovská komisia SNS. Rozhodcovská komisia SNS je zložená z predsedu a 2 členov ktorých volí snem SNS; snem SNS volí aj náhradníkov rozhodcovskej komisie SNS. Na nastupovanie náhradníka na miesto člena rozhodcovskej komisie SNS sa primerane použije § 16 ods. 7 stanov SNS. Funkčné obdobie je spravidla 4 roky. Členstvo v komisii je nezlučiteľné s členstvom v riadiacich orgánoch vo všetkých štruktúrach SNS, členstvom vo výkonnom orgáne SNS a najvyššom kontrolnom a revíznom orgáne SNS. Zvoláva ju predseda rozhodcovskej komisie SNS podľa potreby.
2.
Komisia koná na základe podnetu iného orgánu SNS.
3.
Rozhodcovská komisia SNS:
a) podáva záväzný výklad stanov SNS, ak je vec sporná;
b) koná pri proteste podanom proti výsledku volieb do ústredných orgánov SNS, alebo ich neplatnosti;
c) je odvolacím orgánom v disciplinárnom konaní. Po doručení odvolania rozhoduje do 30 dní.
d) rozhoduje v sporoch medzi Pr SNS a ÚKRK.
4.
Zodpovedá sa za svoju činnosť snemu SNS. Činnosť komisie sa riadi rozhodcovským a disciplinárnym poriadkom SNS, ktoré schvaľuje Pr SNS. Rozhodcovská komisia musí vychádzať zo zisteného stavu veci. Musí dať účastníkom možnosť vyjadriť sa k veci, inak je jej rozhodnutie neplatné (netýka sa bodu 3 písm. a) tohto paragrafu).
§ 22
Uznášaniaschopnosť orgánov SNS
1.
Snem a zasadnutia všetkých orgánov SNS sú uznášaniaschopné vtedy, ak je prítomná nadpolovičná väčšina delegátov, resp. ich členov. Na prijatie uznesenia je potrebná nadpolovičná väčšina prítomných delegátov s hlasom rozhodujúcim, resp. členov. Uznášaniaschopnosť členských schôdzí MO SNS môže upraviť rokovací poriadok SNS, schválený Predsedníctvom SNS.
2.
Na prijatie uznesenia o stanovách alebo ich zmene a zániku SNS, je potrebná dvojtretinová väčšina hlasov zvolených delegátov s hlasom rozhodujúcim.
ČLÁNOK 7
Konanie v mene SNS
§ 23
Právna subjektivita
1.
SNS je samostatnou právnickou osobou s plnou právnou subjektivitou. Jednotlivé organizačné zložky a orgány SNS majú právomoc v rozsahu určenom stanovami a ďalšími organizačnými predpismi.
2.
Štatutárnym zástupcom SNS je predseda SNS. Predseda SNS koná a podpisuje v mene SNS samostatne tak, že k vytlačenému alebo inak zobrazenému názvu SNS s vyznačením svojho mena, priezviska a funkcie pripojí svoj vlastnoručný podpis.
3.
KR SNS pôsobia v mene SNS vo vzťahu ku krajským orgánom štátnej správy a samosprávy v rozsahu úloh im zverených. Môžu prijímať dary a hospodáriť so zvereným majetkom. Právne úkony, zaväzujúce SNS na krajskej úrovni v príslušnom kraji alebo VÚC, môže robiť predseda alebo poverený podpredseda KR SNS a to v rozsahu písomného poverenia vydaného štatutárnym zástupcom strany.
4.
OR SNS pôsobia v mene SNS vo vzťahu k miestnym, obvodným a okresným orgánom štátnej správy a samosprávy v rozsahu úloh im zverených. Môžu prijímať dary a hospodáriť so zvereným majetkom. Právne úkony, zaväzujúce SNS na okresnej úrovni v príslušnom okrese, môže robiť predseda alebo ním poverený podpredseda a to v rozsahu písomného poverenia vydaného štatutárnym zástupcom strany.
5.
MO SNS pôsobia v mene SNS vo vzťahu k miestnym a okresným orgánom štátnej správy a samosprávy v rozsahu úloh im zverených. Môžu prijímať dary a hospodáriť so zvereným a vlastným majetkom. Právne úkony, zaväzujúce SNS na miestnej úrovni v príslušnej obci, môže robiť predseda alebo ním poverený podpredseda a to v rozsahu písomného poverenia vydaného štatutárnym zástupcom strany.
6.
Členovia, zamestnanci a iné osoby môžu robiť právne úkony v mene SNS len na základe písomného splnomocnenia udeleného štatutárnym zástupcom SNS a v súlade s vopred danými pokynmi štatutárneho zástupcu SNS.
ČLÁNOK 8
Hospodárenie SNS
§ 24
Hospodárenie a financovanie SNS
1.
Zdrojom majetku SNS sú:
a) príjmy z členských príspevkov,
b) príjmy z darov a iných bezodplatných plnení,
c) príjmy z dedičstva,
d) príjmy z predaja alebo prenájmu jej hnuteľného majetku alebo nehnuteľností,
e) príjmy z úrokov z vkladov jej prostriedkov v bankách,
f) podielynaziskuzpodnikaniaobchodnýchspoločností,
g) výnosy z cenných papierov verejne obchodovateľných na verejnom trhu,
h) príjmy z pôžičiek a úverov,
i) príspevky zo štátneho rozpočtu,
j) iné príjmy z právnych vzťahov a plnení povinností podľa osobitných predpisov.
2.
Hospodárenie SNS, vrátane rozdeľovania financií a majetku medzi jednotlivé organizačné zložky a orgány SNS sa vykonáva zásadami, ktoré schválilo Pr SNS a všeobecne záväznými právnymi normami. Vykonáva sa aj predpismi, ktoré schválil predseda SNS.
3.
Všetky záležitosti finančného a hospodárskeho charakteru a financií schvaľuje a podpisuje len predseda SNS.
4.
V prípade zrušenia strany o spôsobe naloženia s jej majetkovým zostatkom rozhoduje snem SNS podľa § 31 stanov.
ČLÁNOK 9
Symbolika a vyznamenania SNS
§ 25
Znak SNS
Znak je okrúhly, bielej farby, v ktorého kolopise je zlatými, modrými alebo čiernymi písmenami nápis Slovenská národná strana. V dolnej časti kolopisu je medzi dvoma bodkami rok 1871. V strede znaku je slovenský biely dvojkríž na modrom trojvrší v červenom poli. Na okrúhlom znaku stojí orlica s roztiahnutými krídlami s hlavou pootočenou doprava, ktorej krídla pretínajú ratolesť zlatej farby dotýkajúcu sa, v prerušovanej časti, dvoma koncami okrúhleho znaku.
§ 26
Zástava SNS
Zástavou SNS je trikolóra so slovenským znakom v ľavej časti bieleho pruhu a s veľkými bielymi písmenami SNS v strede modrého pruhu.
§ 27
Hymna SNS
Hymnou SNS je pieseň Hej Slováci!
§ 28
Pečať SNS
Slovenská národná strana používa okrúhlu pečiatku, v strede ktorej je znak SNS. V dolnej časti pečiatky je označenie príslušného orgánu SNS. Po obvode kruhu pečiatky je z vnútornej strany nápis Slovenská národná strana.
§ 29
Rad Martina Rázusa
Predsedníctvo SNS môže prostredníctvom predsedu SNS udeľovať najvyššie stranícke vyznamenanie „Rad Martina Rázusa“ osobnostiam SNS za celoživotný prínos pre napĺňanie poslania a cieľov SNS, maximálne 3 osobnostiam v kalendárnom roku. Podrobnosti upraví Organizačný poriadok SNS.
ČLÁNOK 10
Záverečné ustanovenia
§ 30
Organizačné predpisy
§ 31
Spôsob naloženia s majetkovým zostatkom SNS
O spôsobe naloženia s majetkovým zostatkom SNS, ktorý vyplynie z likvidácie majetku a zo záväzkov v prípade zrušenia strany rozhodne snem SNS; ak snem SNS o tomto nerozhodne ani na základe písomnej výzvy likvidátora v lehote troch mesiacov od jej doručenia, naloží s majetkovým zostatkom SNS likvidátor takým spôsobom, že tento prevedie formou daru na ním určenú charitatívnu organizáciu.
§ 32
Nadobudnutím účinnosti týchto Stanov SNS, politickej strany registrovanej dňa 7.3.1990, číslo registrácie: NVVS/2-503/1990, sa rušia:
a) Stanovy SNS zaregistrované Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky dňa 28.05.1991 pod por. č. 1,
b) zmena stanov zaregistrovaná Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky dňa 14.12.1992 pod por. č. 2,
c) zmena stanov zaregistrovaná Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky dňa 21.05.1993 pod por. č. 3,
d) zmena stanov zaregistrovaná Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky dňa 21.06.1994 pod por. č. 4,
e) zmena stanov zaregistrovaná Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky dňa 07.06.1996 pod por. č. 5,
f) zmena stanov zaregistrovaná Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky dňa 15.06.1998 pod por. č. 6,
g) zmena stanov zaregistrovaná Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky dňa 19.10.1999 pod por. č. 7,
h) zmena stanov zaregistrovaná Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky dňa 05.02.2002 pod por. č. 8,
i) zmena stanov zaregistrovaná Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky dňa 28.04.2005 pod por. č. 9,
j) zmena stanov zaregistrovaná Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky dňa 02.11.2006 pod por. č. 10,
k) zmena stanov zaregistrovaná Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky dňa 15.12.2009 pod por. č. 11,
l) zmena stanov zaregistrovaná Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky dňa 12.11.2012 pod por. č. 12.