Andrej Danko: Cez históriu Slovenska priblížime náš postoj k utečencom

05.10.2016

Predsedovia parlamentov členských krajín Európskej únie by mohli v Bratislave lepšie pochopiť postoj Slovenska k utečeneckej kríze a protiutečeneckú rétoriku predstaviteľov krajiny. Pomôcť im v tom má slovenská história a tradície, ktoré im chce priblížiť hostiteľ neformálneho summitu, predseda Národnej rady SR a predseda SNS Andrej Danko. Neformálny summit predsedov parlamentov EÚ s účasťou šéfa Európskeho parlamentu Martina Schulza sa koná v Bratislave vo štvrtok a v piatok 6.-7. októbra 2016.

,,Chceme svojimi postojmi a predstavením histórie a tradícií nášho národa priblížiť kolegom z iných štátov, aby chápali naše postoje aj k utečencom, aj k veciam, ktoré prináša život v Európskej únii,” povedal pre TASR Andrej Danko, ktorý chce predstaviť Slovensko ako krajinu spájajúcu národy. Slovensko odmieta povinné prerozdeľovanie migrantov na základe kvót, v súvislosti so schválením povinných kvót podalo Slovensko žalobu.

Neformálny summit predsedov parlamentov, ktorý sa začne vo štvrtok 6. októbra slávnostnou večerou, má ukázať zahraničným partnerom, na akých hodnotách a tradíciách Slovensko stojí. ,,Stojíme na iných hodnotách a tradíciách než veľké štáty, ktoré kolonizovali, ktoré majú úplne inú históriu, ktoré prirodzene dokázali žiť s inými menšinami,” povedal predseda SNS.

Slovensko chce ukázať ako štát, v ktorom sa ťažko rodila demokracia a musel prekonať ,,určité danosti”. ,,Chceli by sme, aby práve z našej histórie bola pochopená naša reakcia v utečeneckej otázke. Chcel by som, aby pochopili, že všetko má svoj čas. Že sme inde mentálne, že sme inde vo vývoji, ako sú niektoré štáty, ktoré prechádzali iným vývojom,” vysvetlil Andrej Danko. Dodal, že Slovensko nemá problém pomôcť, ale ťažko sa ľuďom vysvetlí, ako je možné, že zlyhal Schengen. ,,Ako vysvetlíme, že nedokážeme zabezpečiť ochranu obyvateľstva? To sú relevantné otázky. Ale to neznamená, že niekto chce odsudzovať ľudí podľa farby pleti či národnostnej príslušnosti. To vôbec. Ambíciou nášho večera je predstaviť nás,” uzavrel predseda SNS.

Štvrtkový večer bude ladený v národných symboloch a prepojeniach. Slovenskú kultúru priblíži hudba, umenie, kuchyňa a vína. Symboliku a minulosť Slovákov majú skrývať aj dary – okrem kravaty či šatiek si partneri z EÚ odnesú kľúčenku, cínové postavičky Jánošíka či fujaristu. Pracovná časť summitu (7.10.) bude venovaná výzvam, ktorým únia čelí. Predsedovia parlamentov majú hovoriť o súčasných hrozbách európskej jednoty a o prekonávaní odstupu medzi Európskou úniou (EÚ) a jej občanmi. Andrej Danko by si želal aj tradíciu častejších stretnutí. Intenzívnejšia komunikácia a užšia spolupráca parlamentov by podľa neho mohla pomôcť tomu, aby únia reagovala na problémy rýchlejšie. Ťažkopádnosť komunikácie medzi štátmi zohrala podľa neho úlohu aj pri migračnej kríze a brexite.

NR SR, TASR, -kh-

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

21. 11. 1916 – Zomrel rakúsky cisár, český a uhorský kráľ František Jozef I. Patril k najvýznamnejším monarchom 19. storočia, vládol 68 rokov.

21. 11. 2002 – Slovensko spolu so Slovinskom, Bulharskom, Rumunskom, Estónskom, Lotyšskom a Litvou dostalo na summite NATO v Prahe pozvanie na vstup do NATO.

KALENDÁR PODUJATÍ
november 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC