Andrej Danko: Koalíciu spája rozum a cieľ, aby Slovensko nemalo hanbu v Európe

13.09.2016

Mám plné zuby urážok zo strany opozície a tlačových konferencií každého poslanca ku všetkému,” povedal predseda NR SR a predseda SNS Andrej Danko vo svojom vystúpení počas rozpravy ku koaličnému návrhu novely Rokovacieho poriadku NR SR v utorok 13. septembra 2016.

Svoju kritiku adresoval najmä lídrovi OĽaNO-NOVA Igorovi Matovičovi. Kým podľa Andreja Danka koalíciu spája rozum, racionalita a cieľ, aby Slovensko nemalo hanbu na európskej politickej scéne, po opozičných mítingoch ostávajú skrvavení ľudia. ,,Čo by ste povedali mne, keby po mítingu SNS v Terchovej ostala skrvavená žena? Vaša politika je urážať,” odkázal. Hnutie OĽaNO-NOVA je podľa Danka zhlukom náhodných ľudí. “Začalo to stranou SaS a pokračovalo to vami. Vy neviete, čo je politická zodpovednosť. Po voľbách chcete s Dankom vytvoriť vládu, ale do chrbta by ste mu pichli dýku,” povedal predseda NR SR.

Následne na tlačovej konferencii Andrej Danko povedal, že nový rokovací poriadok nezastaví ľudí, ako je Igor Matovič, zastaví ho len kazajka. Tá sa ale do rokovacieho poriadku zakomponovať nedá. Andrej Danko zároveň označil Matovičovo hnutie za sektu a vyhlásil, že štát nemôžu riadiť ľudia ako súčasní lídri opozície.

“Igora Matoviča zastaví iba kazajka a tú nemôžem dať do rokovacieho poriadku. Sú typy ľudí, ktorých zastaví len kazajka. Konkrétne ten pán M., predseda Obyčajných ľudí, je ten človek. A to, žiaľ, rokovák neznesie,” vyhlásil predseda parlamentu a SNS.

Predseda NR SR priznal, že svojim vystúpením sa snažil vyprovokovať I. Matoviča, aby ukázal jeho pravú tvár. ,,Mohli ste počuť, ako Igor Matovič kričal, že predseda Národnej rady je špina, že ma zničí, zlikviduje. To je jeho skutočná tvár a politika, akú robí,” uviedol A. Danko. Tvrdil, že len reagoval na predchádzajúce Matovičove útoky, ktorý ho opakovane označil za skunka, ktorý príde a všetko zasmradí. ,,Taký lump, akým je Igor Matovič, ma nebude urážať,” zdôraznil Danko.

Od svojej zmeny rokovacieho poriadku, ktorá prináša obmedzenia pre poslancov a silnejšie právomoci šéfa parlamentu, si Danko sľubuje kultivovanejšie a efektívnejšie rokovania pléna. Priznáva však, že nezabráni slovným útokom a urážkam. A. Danko pripúšťa zmeny v jeho návrhu, ktoré môžu prísť v druhom čítaní. Nevie si však predstaviť, s akou opozíciou by mal hľadať široký konsenzus. ,,Široký konsenzus? S kým? Veď opozícia neexistuje,” vyhlásil predseda parlamentu.