Andrej Danko: Nadnárodné korporácie si voči nám musia plniť povinnosti!

02.02.2016

Podľa Slovenskej národnej strany (SNS) je nevyhnutné, aby akákoľvek budúca vláda prijala zákon o zdanení monopolov a bánk a zaviedla osobitné zdanenie do výšky minimálne 6% takýchto spoločností. Najnovším príkladom, ako odchádzajú peniaze do zahraničia, je medializovaný prípad spoločnosti Google.

Google je najväčším poskytovateľom internetovej reklamy na Slovensku – firmy cez Google preinzerujú desiatky miliónov eur. Avšak z týchto peňazí vidí Slovensko na daniach iba zlomok – a väčšina ziskov ide do írskej pobočky.

SNS dlhodobo upozorňuje, že pre riešenie problémov v zdravotníctve, školstve, sociálnom systéme či iných nevýrobných oblastiach, je nevyhnutné prijať opatrenia, ako je zvýšenie niektorých daní pre nadnárodné korporácie, obchodné reťazce, banky, či telekomunikačných operátorov – tak, ako to urobili niektoré iné krajiny Európskej únie.

SNS aj vo svojom volebnom programe navrhuje osobitné zdanenie týchto monopolov a bánk sumou 6%. Keďže zisky takýchto spoločností vo veľkej miere odchádzajú do zahraničia – hoci podnikajú na Slovensku – je nevyhnutné prijať opatrenia, aby časť ziskov zostala v Slovenskej republike a bola použitá na oblasti, ktoré treba nevyhnutne dotovať a ktoré sú dlhodobo finančne poddimenzované.

Zahraničné korporácie si zo Slovenska nemôžu urobiť finančný raj, v ktorom budú iba zarábať, ale budú sa vyhýbať povinnosti deliť sa so ziskom za svoje podnikanie u nás. Pokiaľ SNS dostane dôveru voličov v parlamentných voľbách 5. marca, bude rozhodne presadzovať vyššie uvedené opatrenia. Občania Slovenska si zaslúžia viac – občania Slovenska si zaslúžia, aby boli vnímaní nadnárodnými monopolmi ako rovnocenní partneri, nie otroci. Malo by byť úlohou každej vlády, aby toto partnerstvo pri vyjednávaniach so zahraničnými korporáciami presadila.

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

21. 11. 1916 – Zomrel rakúsky cisár, český a uhorský kráľ František Jozef I. Patril k najvýznamnejším monarchom 19. storočia, vládol 68 rokov.

21. 11. 2002 – Slovensko spolu so Slovinskom, Bulharskom, Rumunskom, Estónskom, Lotyšskom a Litvou dostalo na summite NATO v Prahe pozvanie na vstup do NATO.

KALENDÁR PODUJATÍ
november 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC