Andrej Danko: Opäť sme sa zbavili toho, čo je naše a čo fungovalo

19.01.2016

Podľa Slovenskej národnej strany (SNS) bolo veľkou chybou ministra dopravy rozhodnutie o zrušení InterCity vlakov medzi Bratislavou a Košicami. Najviac to opäť pocítia občania. Tým sa cesta nielen časovo predlžuje, ale je aj menej komfortná.

Tým, že vláda ustúpila súkromnej spoločnosti zo zahraničia, vytvorila súkromný monopol v oblasti, kde má mať zastúpenie aj štát. Štát sa zbavil toho, čo bolo dobré a dobrým hospodárením sa mohlo dostať aj do čiernych čísel. Mnohí cestujúci mali záujem o IC vlaky, napríklad už len z toho dôvodu, že lístky na rýchliky českej spoločnosti boli pomerne dopredu vypredané – a stáva sa, že niekto potrebuje náhle odcestovať z miesta A a dostať sa čo najrýchlejšie na miesto B. Mnohým cestujúcim táto možnosť teraz chýba.

Vytvorenie monopolu súkromnej spoločnosti zlikvidovalo zdravé konkurenčné prostredie. Navyše môže mať môže mať neskôr dopad aj na cenotvorbu – čo znamená v tomto prípade smerom hore. Nevieme, či je tento bod – udržanie ceny cestovných lístkov – nejako zmluvne ošetrené. Štát týmto rozhodnutím podporil zahraničnú spoločnosť na úkor podpory slovenského podniku. SNS nemá nič proti podnikaniu zahraničných spoločností na Slovensku – ale v tomto prípade mohli obe existovať paralelne na jednom trhu.

SNS už koncom minulého roka vyzvala ministra dopravy prehodnotiť zámer zrušiť InterCity vlaky. Chýbala aj dostatočná diskusia s občanmi, či vyjadrenia odborníkov, aké dopady bude mať toto rozhodnutie nielen na kvalitu cestovania. Sú ľudia, ktorí si chcú vybrať . Rozhodnutie ministra dopravy však po 22 rokoch, po čase budovania trhového hospodárstva, im túto možnosť zobralo.

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

22. 11. 1939 – Predstavitelia slovenského exilu po nezhodách s Čs. národným výborom založili SNR v Paríži na čele s Milanom Hodžom.

22. 11. 2001 – Vláda SR schválila prelety lietadiel, zapojených do operácie NATO v Afganistane, nad územím SR.

KALENDÁR PODUJATÍ
november 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC