Andrej Danko: Rokujeme len oficiálne a len s tým, kto bude mať mandát

08.03.2016

Zastavujeme od dneška rokovania s lídrami politických strán zvolených do parlamentu. Budeme rokovať len s tým, kto prijme poverenie na zostavenie vlády od prezidenta SR. Nebudeme s nikým rokovať neoficiálne, rokujeme len oficiálne a len s tým, kto bude mať mandát. Povedal predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko na tlačovej besede v utorok 8. marca.

,,Chceme tak zabrániť anarchiám, špekuláciám a dezinterpretáciám zo strany médií,” dodal Andrej Danko s tým, že politici by sa mali správať tak, ako zákon káže: ,,Ústava SR obsahuje postup v tejto veci a budem sa jej držať a ctiť ju.”

Predseda SNS tiež dodal, že nikto predsa nemôže už dnes zostavovať vládu, ak na to mandát od prezidenta nedostal. ,,Ide o budúcnosť štátu. Nie o kávičkovanie!” Podľa Andreja Danka Slovensko potrebuje stabilnú vládu. Pokiaľ taká nebude môcť vzniknúť, nebojí sa ani rizika predčasných parlamentných volieb.

,,Ak vyjadrím úctu každému občanovi, ktorý tu žije a platí dane, neznamená to hneď, že som ochotný bez vyjasnenia si zásadných vecí s parlamentnými politickými stranami pristúpiť k akejkoľvek vláde,” uviedol predseda SNS. Dodal, že ak mandát zostaviť vládu prijme SMER-SD, Slovenská národná strana sa bude pýtať na strategické podniky v štátnych rukách, daňové a odvodové zaťaženie, či na obnovenie IC vlakov alebo nákup radarov za takmer 150 miliónov eur. ,,Ak máme oficiálne rokovať so stranou Most-Híd, budeme sa pýtať na programové záležitosti, autonómiu, otázky občianstva, školstvo či zdravotníctvo. Pri SaS nás bude zaujímať programová priorita, postoj ohľadom referenda o rodine, či problém legalizácie marihuany. OĽaNO-NOVA nám bude musieť vysvetliť, či sa štandardne rozšíri a vytvorí regionálne štruktúry, alebo bude ďalej stranou štyroch ľudí. Lídra Sme rodina Borisa Kollára sa budeme pýtať, či môže naďalej tvrdiť, že ešte nie je politikom,” zdôraznil Andrej Danko. Ako jedinú politickú stranu, s ktorou rokovať v žiadnom prípade nebude, predseda SNS označil stranu Kotleba – Ľudová strana naše Slovensko s tým, že politika xenofóbie patrí do minulosti.

,,Neustúpime od národných, kresťanských a sociálnych hodnôt, čo sú základné piliere Slovenskej národnej strany a budeme ich presadzovať pri oficiálnych rokovaniach,” zdôraznil Andrej Danko.

Podľa jeho slov problém zostavovania vlády nestojí na vzťahu SNS a Mostu-Híd. Problém spočíva v tom, že kto získal najviac hlasov, mal by mať záujem vládu zostaviť, pretože má zodpovednosť. ,,Až následne môže dôjsť k otázkam vzťahov lídrov jednotlivých strán,” povedal predseda SNS, ktorý v tejto chvíli nevidí dôvod hľadať prieniky pre spoluprácu s Mostom-Híd. Ako dodal, tieto otázky bude treba klásť až vtedy, ak nastane situácia, že vládu nebude možné zostaviť a že sa vyčerpajú všetky dostupné možnosti.

Predseda SNS v tejto súvislosti zdôraznil, že absolútnou nevyhnutnosťou je prijať nový zákon o politických stranách. ,,Preto, aby si niekto nemohol kúpiť stranu tri mesiace pred voľbami, alebo aby politická strana nebola len marketingovým produktom.”

IMG_8218

IMG_8241

IMG_8249

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

21. 11. 1916 – Zomrel rakúsky cisár, český a uhorský kráľ František Jozef I. Patril k najvýznamnejším monarchom 19. storočia, vládol 68 rokov.

21. 11. 2002 – Slovensko spolu so Slovinskom, Bulharskom, Rumunskom, Estónskom, Lotyšskom a Litvou dostalo na summite NATO v Prahe pozvanie na vstup do NATO.

KALENDÁR PODUJATÍ
november 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC