Andrej Danko: Turecko – ani ako člen NATO – nie je zrelé byť v EÚ

02.01.2016

Európska únia sľubuje Turecku integračnú budúcnosť a miliardy eur, ak na jej územie nepustí 2,8 milióna migrantov zo Sýrie. V skutočnosti väčšou hrozbou ako necelé tri milióny Sýrčanov je pre Európu 75 miliónov Turkov, uviedol dnes pre TASR predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko.

„Aj keď je Turecko členom NATO, nie je zrelé na vstup do EÚ. Ak by do nej vstúpilo, bolo by len otázkou času, kedy by sa EÚ rozpadla,“ tvrdí predseda SNS, ktorý ďalej podotýka, že EÚ je ešte stále európska, a nie euroázijská. Andrej Danko svoj výrok objasnil týmito slovami: „Pustiť do Európy 2,8 milióna Sýrčanov by bolo zlé riešenie, ale oveľa horšie by bolo vpustiť sem 75 miliónov Turkov. To sú ľudia iných hodnôt, kultúry, správania, mentality.“

Podľa predsedu SNS je európsky svet s tým tureckým nezlučiteľný, nakoľko nejde len o rozdielne spôsoby vyznania Boha, s ktorým osobne nemá žiadny problém. Podľa jeho slov: „Musíme sa naučiť rešpektovať každého, bez ohľadu na farbu pleti alebo náboženstvo, ale nemáme dôvod báť sa povedať, že toto je náš štát a platia tu naše pravidlá. Keď ste napríklad na dovolenke v Turecku, musíte dodržiavať ich pravidlá.“ Pripomína, že islam vo veľkej miere nie je len náboženstvo, ale aj politický a právny systém. Pozná formy trestov, ktoré sú s Európou nezlučiteľné.Tento politický systém nemôže EÚ dostať do stavu, keď bude v závodných a školských jedálňach problém s podávaním bravčového mäsa, ako to bolo v Kanade.

Riešením pre Slovensko je podľa predsedu SNS zákaz výstavby minaretov, nosenia buriek či nehumánneho porážania zvierat. Zároveň by národniari zmenili pravidlá pre registráciu cirkví, pričom ich predseda poukazuje na zákon, ktorý hovorí, že pri 20 000 vyznávačoch majú právo registrovať cirkev a brať od štátu dotácie.

Slovenská národná strana začala tému islamu a migrantov riešiť na Slovensku ako prvá už pred štyrmi rokmi, kedy predseda SNS na základe vlastných skúseností upozorňoval na vývoj islamských komunít v mestách ako Londýn či Paríž. Keď Andrej Danko ešte v júni 2015 kritizoval plán doviezť ľudí do Gabčíkova, bol tými, čo dnes chránia celé Slovensko, označený za xenofóba a rasistu. Predseda národniarov pri dramatickej zmene politiky vládnej strany poukázal na niekoľko nejasností. „Nikto neráta, koľko utečencov už v skutočnosti na Slovensku je – či v Gabčíkove, či v rôznych táboroch. Možno už aj viac, ako by sme ich priniesli kvótami.“

Za jednu z príčin migračného toku považuje Danko vojnu v Sýrii. „Akýkoľvek extrémizmus, je jedno, či ľavicový alebo pravicový, náboženský alebo politický, je šialený. Pokiaľ je Islamský štát predstaviteľom extrémistickej formy prejavov náboženstva a idey tohto náboženstva sú zneužívané na porušovanie základných ľudských práv a slobôd ľudí, tak si vyžaduje pevnú ruku. Ktokoľvek by takto konal v mene akéhokoľvek náboženstva, musí byť daný do mantinelov,“ tvrdí.

„Odmietam politiku typu, či sú lepší Američania alebo Rusi. Náš malý národ a jeho politiku by malo zaujímať hlavne to, čo je slovenské,“ povedal Danko. „Hovorím aj na príklade Sýrie, že je povinnosťou veľmocí, akými sú USA, Rusko, ale aj predstavitelia Európskej únie, konať v tomto prípade v jednote a zhode a zabrániť vzájomnej rivalite a súťaženiu,“ vyhlásil nakoniec pre TASR predseda SNS.

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

24. 11. 1805 – V Rimavskej Sobote zomrel Peter Madáč, slovenský lekár, chemik, spisovateľ a publicista, vo funkcii stoličného lekára položil základy verejného zdravotníctva v Liptove, zároveň vypracoval návrh na školenie pôrodných babíc.

KALENDÁR PODUJATÍ
november 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC