Andrej Danko: Vznik prvej SNR je obrovský medzník v slovenskej histórii

19.09.2016

Myslím si, že neexistuje iný sviatok, ktorý by mal prvý ctiť predseda NR SR ako vznik Slovenskej národnej rady. Je veľmi dôležité si pripomínať rok 1848, kedy došlo k zrušeniu nevoľníctva a, nazvime to až buržoázna revolúcia. Je na mieste vzdať úctu Myjave a ľuďom, ktorí sa v tom období pričinili o ten vzdor a pripomínať si to. Povedal to predseda NR SR a predseda SNS Andrej Danko v pondelok 19. Septembra 2016 v Myjave pri príležitosti 168. výročia vzniku I. Slovenskej národnej rady.

Na spomienkovom zhromaždení v Múzeu I. SNR v Myjave sa zúčastnili aj ďalší predstavitelia SNS – podpredsedníčka SNS Eva Smolíková, podpredsedovia Anton Hrnko a Štefan Zelník, poslanci NR SR za SNS Magdaléna Kuciaňová, Tibor Jančula, Karol Farkašovský, nominant SNS – minister obrany Peter Gajdoš, štátny tajomník Ministerstva vnútra SR Rudolf Urbanovič a mnohí ďalší.

,,Vznik prvej Slovenskej národnej rady (SNR) je veľký medzník v histórii Slovákov, ktorí v roku 1848 práve v Myjave vyhlásili nezávislosť od Uhorska a kedy sa prvýkrát žiadala autonómia pre rozhodovanie Slovákov,“ povedal vo svojom prejave Andrej Danko a dodal: „Myslím si, že neexistuje iný sviatok, ktorý by mal prvý ctiť predseda NR SR ako vznik Slovenskej národnej rady. Je veľmi dôležité si pripomínať rok 1848, kedy došlo k zrušeniu nevoľníctva a, nazvime to až buržoázna revolúcia. Je na mieste vzdať úctu Myjave a ľuďom, ktorí sa v tom období pričinili o ten vzdor a pripomínať si to.

Podľa A. Danka žijeme v dobe, kedy sa snažíme dotýkať úspechov Európskej únie, ale na druhej strane nesmieme stratiť svoju nezávislosť a právnosť vo veciach, ktoré prináležia nám, nášmu národu, pretože sme dlhé stáročia o samostatné Slovensko bojovali. „Nevedel som, či sa mám smiať, alebo plakať, keď si niektorí ľudia robili žarty z historickej dobovej stráže, ktorú som umiestnil do vstupu NR SR. Ide o dobový kostým dobrovoľníkov z roku 1848. Tá najkrajšia modrá farba, ktorú majú i myjavské kroje, pripomína tú nádej. Vznik prvej SNR je až taký sviatok nezávislosti Slovenska, prvý, historický,“ zdôraznil A. Danko.

Prvú Slovenskú národnú radu ustanovili už 16. septembra 1848 vo Viedni, prvýkrát však zasadala pred 168 rokmi 19. septembra v Myjave v dome vdovy Anny Kolényovej. Tam bola ústami Ľudovíta Štúra vyhlásená nezávislosť slovenského národa od uhorskej vlády a slovenský ľud bol vyzvaný do ozbrojeného povstania. Myjava bola Štúrovcom veľmi blízka už pred revolučným rokom 1848. Kraj bol evanjelický a mladí ľudia chodili väčšinou študovať na Evanjelické lýceum do Bratislavy, kde v tom období pôsobil aj Ľudovít Štúr. Nebolo to ďaleko od Bratislavy a Jozef Miloslav Hurban pôsobil ako evanjelický kňaz v neďalekom Hlbokom. Tento kraj bol štúrovskej generácii veľmi blízky a navyše nebol poznačený maďarizáciou.

Obrovský dejinný význam prvej SNR je nielen v tom, že ako prvý národný, reprezentačný a politický orgán v histórii slovenského národa sa postavila na čelo národnooslobodzovacieho boja za práva Slovákov, ale aj v tom, že sa stala najvyššou reprezentantkou zvrchovanosti národa. Tak dostali štátoprávne snahy Slovákov aj svoju inštitucionálnu formu. Slováci ako národ po prvýkrát vkročili na scénu európskych dejín. Bol to dôstojný začiatok ich cesty k budúcej svojbytnosti a štátnosti.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

24. 11. 1805 – V Rimavskej Sobote zomrel Peter Madáč, slovenský lekár, chemik, spisovateľ a publicista, vo funkcii stoličného lekára položil základy verejného zdravotníctva v Liptove, zároveň vypracoval návrh na školenie pôrodných babíc.

KALENDÁR PODUJATÍ
november 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC