Dnes poslanci NRSR schválili novelu Zákonníka práce, ktorou sa rozšíri zákaz maloobchodného predaja počas sviatkov

28.03.2017

Obmedzenie platí na 3,5 dňa. Veľkonočnú nedeľu, ktorá nie je štátnym sviatkom, 1. sviatok vianočný, Nový rok a Štedrý deň odpoludnia. Od júna sa už obmedzenie bude vzťahovať na všetky sviatky.
Slovenská národná strana už pred niekoľkými rokmi navrhla novelu Zákonníka práce, ktorá by upravovala prácu počas sviatkov a dní pracovného pokoja. SNS v spolupráci so svojimi koaličnými partnermi predložila návrh novely zákona, ktorá obmedzuje prácu v maloobchode počas sviatkov a dní pracovného pokoja s výnimkou nedieľ.

Práca počas sviatkov a dní pracovného pokoja – pokiaľ to nie je nevyhnutné ako napr. v prípade lekárov, hasičov, policajtov a iných – je novodobým otroctvom, pričom otrokári sú poväčšine nadnárodné obchodné reťazce, ktoré v niektorých materských krajinách tamojších občanov nechajú cez sviatky odpočívať. Mnohí zamestnanci vykonávajúci prácu v predajniach sa počas sviatkov nemôžu riadne venovať svojim rodinám, pretože v čase, keď sú ich deti a ostatní rodinní príslušníci doma, títo zamestnanci pracujú.

„Na Slovensku treba nastaviť pravidlá tak, aby nebolo jedinou možnosťou pre obyčajných pracujúcich uživenie rodiny prácou počas sviatkov a dní pracovného pokoja na úkor času stráveného s rodinou.“ Hovorí predseda Národnej rady Slovenskej republiky a predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko.

„SNS podporuje radšej takto strávený čas so svojimi blízkymi, než konzum v klimatizovaných komerčných obchodoch. Návrh zákona bude mať pozitívne sociálne vplyvy na zamestnancov a umožní im lepšie zosúladiť pracovný život s rodinným životom“, povedal Tibor Bernaťák predseda poslaneckého klubu Slovenskej národnej strany a predkladateľ zákona.

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

24. 11. 1805 – V Rimavskej Sobote zomrel Peter Madáč, slovenský lekár, chemik, spisovateľ a publicista, vo funkcii stoličného lekára položil základy verejného zdravotníctva v Liptove, zároveň vypracoval návrh na školenie pôrodných babíc.

KALENDÁR PODUJATÍ
november 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC