Predseda Národnej rady SR a Slovenskej národnej strany Andrej Danko dnes v diskusnej rozhlasovej relácií reagoval na udalosti posledných dní.

04.10.2017

K sporu dvoch ústavných činiteľov prezidenta SR a premiéra SR Andrej Danko reagoval: „Dovoľte mi ten luxus a nevyjadriť sa k téme, ktorá sa ma netýka. Som si však vedomý jednej veci, že ak by som ja urobil to, čo sa stalo, tak ma novinári rozdupú a ja som v politike skončil,“  zároveň však dodal, že SNS sa chce držať svojich tém a nie reagovať na záležitosť, ktorá sa netýka Slovenskej národnej strany. „Ja som zodpovedný za politiku SNS a naše veci, preto nebudem reagovať na kauzu Kiska-Fico. Nie som sudca, policajt a ani kat a názor na to musia povedať občania. Pre mňa je dôležité, aby sme voličom splnili, to čo sme za SNS sľúbili,“ dodal Andrej Danko.

Relácia sa venovala aj aktuálnym témam, ktoré má Slovenská národná strana v programe. Nanovo postavené pravidlá fungovania koalície – po letnom spore, ukázali, že Slovenská národná strana v rámci kompromisov vedela presadiť jeden z najdôležitejších bodov pre SNS a to 13. a 14. plat bez daní a odvodov. „Politika musí poznať kompromisy, nemôžeme písať iba brožúrky ako treba zvýšiť paušálne výdavky, zrušiť daňové licencie… Na rozdiel od tých strán, ktoré o tom len píšu, Slovenská národná strana tieto opatrenia robí a naplnila. Rovnako sa nám podarilo presadiť 13. a 14. plat a ideme ďalej,“ skonštatoval predseda SNS Andrej Danko „Leto plné hádok s koaličnými partnermi, mi za tieto opatrenia naozaj stálo, aj keď som zatiaľ spokojný len čiastkovo,“ povedal predseda parlamentu na margo dodatku koaličnej dohody a istých politických ústupkov. „Napríklad na jeseň by sme mali mať podpredsedu vlády, kvôli lepšej informovanosti pred zasadnutím vlády, čo beriem ako posun vpred a dôležitý moment,“ dodal.

V étery zaznela aj téma obrany Slovenskej republiky. Nová koncepcia prezbrojovania pozemných síl a celková modernizácia obranných zložiek podlieha aj nákupu novej techniky. „Nepripúšťam, aby mi žiadne firmy diktovali, čo a ako máme urobiť. Nákup techniky musí byť jasný a transparentný a technika musí spĺňať všetky kritéria. Žiaden lobing v tejto téme nepripúšťam,“ zdôraznil Andrej Danko.

Na záver relácie predseda SNS zanechal odkaz: „Veľké národy sa vedia povzbudzovať navzájom, pozitívnym myslením a prístupom k sebe tak vieme meniť okolie. Je potrebné informácie a rôzne vyjadrenia vždy vyhodnocovať. Tým sa vyhneme narastajúcim silám a prejavom extrémizmu, ktoré nás môžu v budúcnosti trápiť.“

V Bratislave, dňa 4. 10. 2017