Predseda SNS a predseda parlamentu Andrej Danko sa stretol s krajanmi žijúcimi v Poľsku

05.03.2017

Predseda NRSR Andrej Danko spolu s delegáciou začal oficiálnu pracovnú cestu v Poľskej republiky a to symbolicky, stretnutím s krajanmi žijúcimi v Poľsku. Stalo sa už tradíciou, že predseda parlamentu v každej krajine kde vycestuje, navštívi našich krajanov. Slovenská menšina v Poľsku je častokrát označovaná, ako most spájajúci naše národy. Je lojálna voči Poľsku a pritom si zachováva svoje národné tradície, kultúrne, či spoločenské.

„Napriek mnohým prekážkam s ktorými sa stretávajú naši krajania v Poľsku, táto komunita patrí k tým najaktívnejším. V rámci možností, ktoré máme sa im budem snažiť pomôcť. “
Ľudomír Molitoris, generálny tajomník Spolku Slovákov v Poľsku ocenil prístup Slovenska k politike národnostných menších. „Keby sme mali my v Poľsku takú podmienky, ako majú menšiny u nás na Slovensku, boli by sme šťastní. Slovensko je jedna z najústretovejších krajín k menšinám vôbec.“ Vyjadril sa k situácií slovenskej menšiny v Poľsku, ktorá momentálne prežíva ťažké obdobie, keďže sa výrazne menia podmienky fungovania menšín na území Poľska.

Pracovný program parlamentnej delegácie je pomerne náročný. Zajtra sa predseda NR SR Andrej Danko stretne s predsedom Sejmu Poľskej republiky p. Marekom Kuchcińskim a s predsedom Senátu Poľskej republiky p. Stanisławom Karczewským. Veľmi významným bude aj stretnutie s prezidentom Poľskej republiky Andrzejom Dudom. Predseda NRSR Andrej Danko je historicky prvým predsedom parlamentu, ktorého súčasný prezident Poľskej republiky Andrzej Duda príjme.

Posledný deň je plánované Stretnutie predsedov parlamentov krajín V4. Diskusia bude zameraná na politické otázky vo vzťahu k Európskej únii, posilňovanie úlohy národných parlamentov, hodnotové otázky, budúce perspektívy, ako aj praktické aspekty a nové možnosti aktivizácie V4.

andrej polsko

andrej poslko 2

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

23. 11. 1870 - V Smolenickej Novej Vsi sa narodil vynálezca Štefan Banič . V rokoch 1907-1920 žil v USA, kde zostrojil padák, ktorý 3. júna 1914 vyskúšal keď zoskočil zo 41-poschodového washingtonského mrakodrapu. Americké úrady mu naň pridelili patent, odkúpila ho americká armáda a úspešne bol využívaný počas 1. svetovej vojny.

KALENDÁR PODUJATÍ
november 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC