Slovenská národná strana nepodporí predčasné zrušenie ochrannej lehoty na predaj pôdy, na ktorú tlačí Brusel

27.02.2017

Slovenská národná strana nepodporí pravidlá Bruselu. Ten tlačí na Slovensko, aby sme zrušili ochrannú lehotu na predaj našej pôdy.

Navrhované zrušenie ochrannej lehoty môže spôsobiť predaj pôdy zahraničným špekulantom. SNS pritom v spolupráci s ministerstvom pôdohospodárstva pripravuje ešte účinnejšie mechanizmu ochrany slovenskej pôdy pred vykupovaním zahraničných korporácií. Novela Ústavy SR ide teraz v marci do finále, ak prejde druhým a tretím čítaním, budeme vedieť ešte účinnejšie ochrániť našu slovenskú pôdu.

Poslanci SNS Andrej Danko, Eva Antošová, Jaroslav Paška a Tibor Bernaťák už v decembri 2016 predložili návrh novely Ústavy SR, ktorej ustanovenia majú definitívne zabrániť v súčasnosti prebiehajúcemu rabovaniu pôdneho fondu Slovenskej republiky, cez deravú legislatívu rezortu.
S podporou 112 hlasov a takmer všetkých poslaneckých klubov, prešiel návrh tejto novely v januári 2017 do druhého čítania.

Zmena neprichádza „len tak“, predchádzalo jej mnoho rokovaní s odborníkmi. Slovenská národná strana absolútne chápe tlak odbornej verejnosti, zástupcov Poľnohospodárskej a potravinovej komory, tlak mimovládnych aktivistov, a tiež roľníkov, potravinárov, ktorí sa obracajú aj na nás a našich poslancov Národnej rady SR.

Tlak Bruselu na Ministerstva pôdohospodárstva SR je však silný. Zaväzuje rezort, aby urýchlene pripravili ucelený komplex zákonných opatrení, ktoré môžu ešte pred prijatou novelou o ochrane pôdy, spôsobiť rozsiahle skupovanie poľnohospodárskej pôdy zahraničnými investormi, nielen od fyzických osôb, ale aj od právnických osôb, čo môže spôsobiť neregulované nadobúdanie obchodných podielov držiacich vlastnícke práva k našej poľnohospodárskej pôde.

Preto je Slovenská národná strana odhodlaná postaviť sa diktátu Bruselu v tejto otázke.

SNS si uvedomuje, že pôda je našim národným bohatstvom, je nenahraditeľná, nedá sa vyrobiť. V živote človeka má pôda, podobne ako voda nenahraditeľný význam. Pôda vždy slúžila nielen na obživu človeka, ale je súčasťou nášho životného prostredia a popritom samozrejme dáva prácu našim roľníkom, poľnohospodárom a v konečnom dôsledku aj potravinárom.

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

11. 12. 1903 – V Prahe zomrel Martin Hattala, jazykovedec, profesor českej univerzity v Prahe, autor diela Krátka mluvnica slovenská, normatívnej príručky spisovnej slovenčiny.

11. 12. 1975 – V Bratislave otvorili novú výškovú budovu Slovenskej televízie v Mlynskej doline.

KALENDÁR PODUJATÍ
december 2017
P U S Š P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031