SNS: Lepší prístup k pôde pre mladých a menších farmárov

18.10.2017

Slovenská národná strana v parlamente  podporila novelu zákona 504/2003 o Nájme poľnohospodárskych pozemkov. Tento zákon vyšiel z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v spolupráci s poslancami SNS; Jaroslava Pašku, Tibora Bernaťáka a Evy Antošovej. Vzhľadom na skutočnosť, že na Slovensku je poľnohospodárska výroba realizovaná v prevažnej miere na základe nájomných vzťahov – ide o zásadnú vec, ide o nápravu historickej krivdy voči vlastníkom pozemkov.

V posledných dňoch sa zdvihla vlna nevôle najmä zo strany „veľkých“ poľnohospodárov, ktorým podľa ich vyjadrení zákon spôsobí administratívne zaťaženie a destabilizuje podnikateľské prostredie. Pôvodný zákon bol síce pohodlný pre nájomcov, ale nespravodlivý pre väčšinu vlastníkov. Eva Antošová uviedla príklad: „Doteraz platilo pravidlo, že Vy ako veľký poľnohospodársky podnik ste si prenajali pôdu od viacerých  vlastníkov na 20 rokov. Ak vlastník nesledoval ako plynie čas, a nájomca – teda družstvo bolo ticho, tak sa po 20 rokoch nájomná zmluva automaticky predĺžila. Teda ani ste sa nenazdali a Váš majetok sa stal pre Vás nedostupný na 40 rokov s cenou nezmenenou.“

Nájomca od dnešného dňa má povinnosť oznámiť vlastníkovi, že končí nájomná zmluva a musí tak urobiť rok pred vypršaním nájomnej zmluvy. Takto už nedôjde k situáciám, že veľkí nájomcovia často využívali najmä staršiu generáciu vlastníkov pôdy a iba počkali, kým sa nájomná zmluva za rovnakých podmienok opäť obnoví. Takéto nastavenie určite spravodlivé nie je a vyžadovalo zmenu.

K avizovanej administratívnej záťaži veľkých poľnohospodárskych celkov uviedla poslankyňa Antošová na porovnanie: „Kto má reálne lepšie materiálne a personálne možnosti na sledovanie doby nájmu? Veľkopodnik s 200 zamestnancami alebo vlastník – fyzická osoba, starší ľudia, ktorí nemajú doma ani počítač?“

Predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák na záver uviedol: „Teší ma, že prijatím tohto zákona sme umožnili ľahšie sa dostať k pôde aj mladým a začínajúcim farmárom. Podarilo sa nám tak v maximálnej možnej miere vyvážiť vzťah medzi vlastníkom a nájomcom, ktorý tu bol ešte z čias socializmu a bol nespravodlivý.“

Schválením ústavného zákona o ochrane pôdy sme znemožnili špekulantom využívať poľnohospodársku pôdu na iné účely, prijatím novely zákona o Nájme poľnohospodárskych pozemkov zlepšujeme podnikanie pre malých a stredných farmárov. Tento proces je úzko spojený s intenzívnou osvetou spotrebiteľa, aby si vedeli vybrať slovenské a kvalitné potraviny.

V Bratislave, dňa 18. 10. 2017

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

21. 11. 1916 – Zomrel rakúsky cisár, český a uhorský kráľ František Jozef I. Patril k najvýznamnejším monarchom 19. storočia, vládol 68 rokov.

21. 11. 2002 – Slovensko spolu so Slovinskom, Bulharskom, Rumunskom, Estónskom, Lotyšskom a Litvou dostalo na summite NATO v Prahe pozvanie na vstup do NATO.

KALENDÁR PODUJATÍ
november 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC