Vďaka SNS sa posilnila ochrana našej pôdy

16.05.2017

Poslanci dnes ústavnou väčšinou, naprieč politickému spektru, podporili návrh Slovenskej národnej strany na prísnejšiu ochranu slovenskej pôdy.

Návrh zmeny Ústavy SR predkladal predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko spolu s poslancami za SNS Evou Antošovou, Jaroslavom Paškom a Tiborom Bernaťákom. Definitívne sa tak schválili prísnejšie pravidlá ochrany našej pôdy. Volebný program Slovenskej národnej strany, ktorý je aj zakotvený v Programovom vyhlásení vlády, deklaruje podporu ochrany poľnohospodárskej pôdy a jej nadobúdanie aktívnymi poľnohospodármi.

Predseda SNS Andrej Danko avizoval pri predkladaní návrhu, že Ústava Slovenskej republiky poskytne legislatívnu ochranu slovenskej pôdy pred jej špekulatívnom výkupom. „Prijatie ústavných zmien navrhovaných Slovenskou národnou stranou nám „otvára dvere“ k možnostiam riešenia nadobúdania poľnohospodárskej a lesnej pôdy, jej legislatívnej ochrany a zabezpečenia potravinovej bezpečnosti národa,“ dodal predseda SNS.

Novelizácia Ústavy SR umožní štátu účinne regulovať a zamedzovať špekulatívnemu výkupu slovenskej pôdy. Nové pravidlá zároveň zabezpečia, aby sa prioritne pôda dostala do vlastníctva aktívnym poľnohospodárom a dosiahla sa tak potravinová bezpečnosť pre občanov Slovenskej republiky.

Toto je však len prvý krok, predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko avizoval, že i naďalej bude SNS hľadať spôsob, ako nájsť ešte silnejšie mechanizmy ochrany našej pôdy. „Pôda v žiadnom prípade nepatrí špekulantom,“ skonštatoval predseda SNS Andrej Danko.

„Regulácie sú prirodzené, používajú ich aj v západných krajinách Európskej únie, ak ich aj oni uplatňujú, môžeme ich používať aj my,“ podotkol podpredseda SNS Jaroslav Paška.

„Novela ústavy by mala spolu s následne prijatými právnymi predpismi zabezpečiť to, aby sa naša slovenská pôda nedostala do vlastníctva iných zahraničných subjektov a korporácií,“ zdôraznil Tibor Bernaťák predseda poslaneckého klubu SNS.

 Zmena je prvým krokom, aby štát a spoločnosť, dbali o osobitnú ochranu poľnohospodárskej a lesnej pôdy a zároveň zakotvuje jej definíciu, v zmysle ktorej už nebude vnímaná, ako tovar ale ako neobnoviteľný prírodný zdroj.

Pôda je naším bohatstvom. Pôda nie je tovar a je našou povinnosťou ju chrániť.

AKTUÁLNE KAMPANE
POZÝVAME VÁS
HISTORICKÝ KALENDÁR

21. 11. 1916 – Zomrel rakúsky cisár, český a uhorský kráľ František Jozef I. Patril k najvýznamnejším monarchom 19. storočia, vládol 68 rokov.

21. 11. 2002 – Slovensko spolu so Slovinskom, Bulharskom, Rumunskom, Estónskom, Lotyšskom a Litvou dostalo na summite NATO v Prahe pozvanie na vstup do NATO.

KALENDÁR PODUJATÍ
november 2017
P U S Š P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930EC